Connect with us

Wiadomości

I Festyn w Leżenicy – Kolonii

Published

on

fot. FB/ Zuzanna Wiesiołek

W Leżenicy Kolonii w gm. Szydłowo odbył się I Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Powitania Lata. Atrakcji nie brakowało.

Podczas Festynu odbył się turniej strzelecki, pod bacznym okiem instruktora strzelectwa Piotra Graja.  Wystartowało w nim blisko 50 osób, a rywalizacja była tak zacięta, że potrzebna była dogrywka. Jak się okazało, najlepszy wynik i puchar wywalczyła Kamila Reczulska, mieszkanka naszego sołectwa. II miejsce zajął Arkadiusz Fendorf, a III Zbigniew Walesiewicz (Jaraczewo). Wszyscy otrzymali też nagrody rzeczowe.
Wiele emocji wzbudził także rzut podkową do wiadra, w którym główną nagrodą były widły ufundowane przez Sołtysa Grzegorza Rosińskiego. Na pozór proste zadanie sprawiło jego uczestnikom wiele trudności. W efekcie długich i emocjonujących zmagań udało się wyłonić zwycięzców. I miejsce i Widły Sołtysa zdobyła Zenia Fendorf (Leżenica), II miejsce wywalczyła nasza mieszkanka Irena Reczulska, a III Leszek Wojtyniak (Szydłowo). Oczywiście wszyscy zostali nagrodzeni!
To było bardzo kolorowe wydarzenie m.in. dzięki mieszkańcom, którzy zaprezentowali się w przepięknych, łowickich strojach ludowych, w takich, w jakich jeszcze długo po wojnie, chodzili ich dziadkowie. Specyfiką naszego sołectwa jest bowiem to, że wszyscy mieszkańcy mają swoje korzenie w łowickiej wsi, a nasi dziadkowie czy pradziadkowie z całymi rodzinami, przybyli tu po wojnie w ramach akcji zasiedlania Ziem Zachodnich. Przybyli… i tutaj zostali.
Z dużym aplauzem spotkał się także występ artystyczny, zwołanego entuzjastycznie, sołeckiego zespołu ludowego. Dziękujemy za wsparcie i wspólne śpiewanie ludowych piosenek, których proste melodie i teksty z życia wzięte, są ponadczasowe.
Wspólne śpiewanie i tańce były, także podczas występu naszego gościa specjalnego – Jakuba Herforda, zwycięzcy programu “Mam talent” z 2016 r. Kuba porwał publiczność swoim głosem i otrzymał gorące brawa za swój występ.
🕶🎹🎤O wyjątkową atmosferę naszego spotkania zadbał także Michał Mikesh Masłowski Był z nami od samego początku do baaardzo późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Z nim zabawa była wyśmienita i trudno było usiedzieć na miejscu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Zuzanny Wiesiołek.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ludzie

W Grabównie odbyła się kolejna edycja Drzymałówki

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Po raz kolejny w Grabównie odbyła się “Drzymałówka” – impreza, która ma kultywować pamięć o tym lokalnym bohaterze.

Jednym z elementów “Drzymałówki” była konkurs plastyczny na temat “Jak teraz mógłby wyglądać wóz Michała Drzymały”. W płynęło na niego aż 39 prac plastycznych. Jury nie miało łatwego zadania. Młodzież z gminy Miasteczko Krajeńskie miała wiele wizji. Według niektórych wóz Drzymały mógłby mieć na dachu panele fotowoltaiczne, a wokół umieszczone kamery. Jeszcze inni w wozie tym widzieli mały basen. Inwencja twórcza nie znała granic.

Prócz konkursu plastycznego był także test wiedzy o Michale Drzymale oraz konkurs kulinarny.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Zeroemisyjne, elektryczne autobusy Yutong E9 wyjadą na ulice Wałcza

Published

on

By

Zakończono dostawę 8 zeroemisyjnych elektrycznych autobusów Yutong E9. Podpisana w zeszłym roku umowa pomiędzy miastem Wałcz a Busnex Poland właśnie została zrealizowana. Wałcz stawia na rozwój elektromobilności w transporcie publicznym a realizacja tego zamierzenia została właśnie rozpoczęta.

Bardzo się cieszymy, że elektrobusy Yutong pojawią się także w województwie zachodniopomorskim. Do Wałcza dostarczyliśmy 9-metrowe pojazdy, sprawdzone już przez polskie samorządy. Osiem zeroemisyjnych autobusów elektrycznych to solidne wsparcie dla komunikacji miejskiej i krok w kierunku zielonego transportu. Już wkrótce nowoczesny, zeroemisyjny tabor obsłuży lokalną komunikację miejską – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Wybrany przez Wałcz Yutong E9 może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Ten elektryczny autobus ma 9 metrów długości i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także wyposażony w klimatyzację i system monitoringu. Kontrakt obejmował również dostawę 4 mobilnych, dwustanowiskowych ładowarek do elektrobusów.

Zakup przez Wałcz zeroemisyjnego taboru autobusowego oraz infrastruktury do ładowania został dofinansowany kwotą w wysokości ponad 15 mln zł w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Zielony Transport Publiczny”. Umowa została zawarta w 2022 r., a w 2023 r. miasto wybrało w przetargu Busnex Poland jako dostawcę elektrobusów.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement