Connect with us

Wiadomości

I Festyn w Leżenicy – Kolonii

Published

on

fot. FB/ Zuzanna Wiesiołek

W Leżenicy Kolonii w gm. Szydłowo odbył się I Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Powitania Lata. Atrakcji nie brakowało.

Podczas Festynu odbył się turniej strzelecki, pod bacznym okiem instruktora strzelectwa Piotra Graja.  Wystartowało w nim blisko 50 osób, a rywalizacja była tak zacięta, że potrzebna była dogrywka. Jak się okazało, najlepszy wynik i puchar wywalczyła Kamila Reczulska, mieszkanka naszego sołectwa. II miejsce zajął Arkadiusz Fendorf, a III Zbigniew Walesiewicz (Jaraczewo). Wszyscy otrzymali też nagrody rzeczowe.
Wiele emocji wzbudził także rzut podkową do wiadra, w którym główną nagrodą były widły ufundowane przez Sołtysa Grzegorza Rosińskiego. Na pozór proste zadanie sprawiło jego uczestnikom wiele trudności. W efekcie długich i emocjonujących zmagań udało się wyłonić zwycięzców. I miejsce i Widły Sołtysa zdobyła Zenia Fendorf (Leżenica), II miejsce wywalczyła nasza mieszkanka Irena Reczulska, a III Leszek Wojtyniak (Szydłowo). Oczywiście wszyscy zostali nagrodzeni!
To było bardzo kolorowe wydarzenie m.in. dzięki mieszkańcom, którzy zaprezentowali się w przepięknych, łowickich strojach ludowych, w takich, w jakich jeszcze długo po wojnie, chodzili ich dziadkowie. Specyfiką naszego sołectwa jest bowiem to, że wszyscy mieszkańcy mają swoje korzenie w łowickiej wsi, a nasi dziadkowie czy pradziadkowie z całymi rodzinami, przybyli tu po wojnie w ramach akcji zasiedlania Ziem Zachodnich. Przybyli… i tutaj zostali.
Z dużym aplauzem spotkał się także występ artystyczny, zwołanego entuzjastycznie, sołeckiego zespołu ludowego. Dziękujemy za wsparcie i wspólne śpiewanie ludowych piosenek, których proste melodie i teksty z życia wzięte, są ponadczasowe.
Wspólne śpiewanie i tańce były, także podczas występu naszego gościa specjalnego – Jakuba Herforda, zwycięzcy programu “Mam talent” z 2016 r. Kuba porwał publiczność swoim głosem i otrzymał gorące brawa za swój występ.
🕶🎹🎤O wyjątkową atmosferę naszego spotkania zadbał także Michał Mikesh Masłowski Był z nami od samego początku do baaardzo późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Z nim zabawa była wyśmienita i trudno było usiedzieć na miejscu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Zuzanny Wiesiołek.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement