Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Lasów

Pilscy leśnicy w czasie pandemii proponują wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Lasów.
21 marca zapraszają na spotkania online, które odbędą się na Facebookowym profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile w ramach akcji #byledowiosny.

Pierwszy dzień wiosny od zawsze kojarzy nam się ze wspólnymi spacerami do lasu lub parku w fajnym towarzystwie. Do tej pory leśnicy proponowali wspólne spacery, ogniska, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży lub chociażby akcje symbolicznego sprzątania śmieci dla oczyszczenia Planety. Rzeczywistość covidowa, która ogranicza możliwości spotkania się w realu, wymaga od nas nowatorskiego podejścia także w temacie świętowania Międzynarodowego Dnia Lasów. Pilscy leśnicy zapraszają do obchodów tego dnia online.

– Chcemy przybliżyć wiedzę o tym, co dzieje się wiosną w lesie, na czym skupiają się leśnicy oraz pokazać wyjątkowe miejsca w pilskich lasach – mówi Andrzej Brusiło Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile – Mimo pandemii każdy może dołączyć do wydarzenia, ponieważ wszystkie atrakcje będą dostępne online, na profilu RDLP w Pile na Facebooku.

Cała akcja rozegra się w internecie. Podczas wejść na żywo, prosto z lasu, pracownicy Lasów Państwowych będą opowiadać o tym, co dzieje się wiosną w lesie oraz jak przyroda budzi się do życia.
Leśniczy opiekujący się pasieką podczas relacji z Nadleśnictwa Kalisz Pomorski opowie o owadach zapylających i pszczołach murarkach oraz ich roli w życiu lasu. Przedstawi także działania, jakie podejmują leśnicy dla tych pożytecznych owadów.

O kwitnących wiosną roślinach runa leśnego podczas relacji na żywo będzie mówiła leśniczka z Nadleśnictwa Durowo, jednego z południowych nadleśnictw w pilskiej dyrekcji.

– Będziemy łączyć się z leśnikami z wielu miejsc na różnych krańcach pilskich lasów – opisuje wydarzenie Dominika Nadolna, rzecznik prasowy RDLP w Pile – to pozwoli nam zobaczyć różnice w nadejściu wiosny w naszym regionie.

Nasz specjalista ornitolog w rozmowie z pracownikami Nadleśnictwa Wronki zdradzi tajemnice migracji ptaków, między innymi rzadkich gatunków, które można spotkać w pilskich lasach, tj. rybołowy czy bociany czarne. Będzie mówić także o tym, co zajmuje ptaki po powrocie do kraju.

O sposobach na aktywne spędzanie czasu w lesie, jak przygotować się do takiego wypadu oraz o zasadach leśnego savoir – vivre’u opowiedzą pracownicy LP podczas live’u z terenu Nadleśnictwa Lipka.
Leśnicy z Trzcianki opowiedzą o typowo wiosennych pracach leśnych, czyli o sadzeniu i odnawianiu lasu, a także o kuluarach tych działań.

Starania czynione przez leśników są bardzo istotne w dobie zmian klimatu i wpisują się w tegoroczne hasło „Rekultywacja lasów: droga do odnowy i dobrobytu” Międzynarodowego Dnia Lasów ustanowionego przez ONZ. Zdrowy las jest gwarancją zdrowia ludzi i zapewnia zdrową dietę dostarczając żywność, m.in. w postaci dziczyzny, owoców, nasion i pożytku pszczelego.

Leśnicy od lat przywracają las na terenach zdegradowanych i gruntach porolnych w ramach zalesień. Jednak te możliwości powoli się kończą, bo takich (nie)użytków nie przybywa. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywą.
FAO podczas w ramach tegorocznego MDL głosi potrzebę, która w polskim leśnictwie funkcjonuje od ponad 30 lat, zaangażowanie i umożliwienie ludziom zrównoważonego użytkowania lasów. To pozwoli wyjść z planetarnego, zdrowotnego i gospodarczego kryzysu.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart