Connect with us

Edukacja

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Lasów

Published

on

Pilscy leśnicy w czasie pandemii proponują wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Lasów.
21 marca zapraszają na spotkania online, które odbędą się na Facebookowym profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile w ramach akcji #byledowiosny.

Pierwszy dzień wiosny od zawsze kojarzy nam się ze wspólnymi spacerami do lasu lub parku w fajnym towarzystwie. Do tej pory leśnicy proponowali wspólne spacery, ogniska, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży lub chociażby akcje symbolicznego sprzątania śmieci dla oczyszczenia Planety. Rzeczywistość covidowa, która ogranicza możliwości spotkania się w realu, wymaga od nas nowatorskiego podejścia także w temacie świętowania Międzynarodowego Dnia Lasów. Pilscy leśnicy zapraszają do obchodów tego dnia online.

– Chcemy przybliżyć wiedzę o tym, co dzieje się wiosną w lesie, na czym skupiają się leśnicy oraz pokazać wyjątkowe miejsca w pilskich lasach – mówi Andrzej Brusiło Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile – Mimo pandemii każdy może dołączyć do wydarzenia, ponieważ wszystkie atrakcje będą dostępne online, na profilu RDLP w Pile na Facebooku.

Cała akcja rozegra się w internecie. Podczas wejść na żywo, prosto z lasu, pracownicy Lasów Państwowych będą opowiadać o tym, co dzieje się wiosną w lesie oraz jak przyroda budzi się do życia.
Leśniczy opiekujący się pasieką podczas relacji z Nadleśnictwa Kalisz Pomorski opowie o owadach zapylających i pszczołach murarkach oraz ich roli w życiu lasu. Przedstawi także działania, jakie podejmują leśnicy dla tych pożytecznych owadów.

O kwitnących wiosną roślinach runa leśnego podczas relacji na żywo będzie mówiła leśniczka z Nadleśnictwa Durowo, jednego z południowych nadleśnictw w pilskiej dyrekcji.

Advertisement

– Będziemy łączyć się z leśnikami z wielu miejsc na różnych krańcach pilskich lasów – opisuje wydarzenie Dominika Nadolna, rzecznik prasowy RDLP w Pile – to pozwoli nam zobaczyć różnice w nadejściu wiosny w naszym regionie.

Nasz specjalista ornitolog w rozmowie z pracownikami Nadleśnictwa Wronki zdradzi tajemnice migracji ptaków, między innymi rzadkich gatunków, które można spotkać w pilskich lasach, tj. rybołowy czy bociany czarne. Będzie mówić także o tym, co zajmuje ptaki po powrocie do kraju.

O sposobach na aktywne spędzanie czasu w lesie, jak przygotować się do takiego wypadu oraz o zasadach leśnego savoir – vivre’u opowiedzą pracownicy LP podczas live’u z terenu Nadleśnictwa Lipka.
Leśnicy z Trzcianki opowiedzą o typowo wiosennych pracach leśnych, czyli o sadzeniu i odnawianiu lasu, a także o kuluarach tych działań.

Starania czynione przez leśników są bardzo istotne w dobie zmian klimatu i wpisują się w tegoroczne hasło „Rekultywacja lasów: droga do odnowy i dobrobytu” Międzynarodowego Dnia Lasów ustanowionego przez ONZ. Zdrowy las jest gwarancją zdrowia ludzi i zapewnia zdrową dietę dostarczając żywność, m.in. w postaci dziczyzny, owoców, nasion i pożytku pszczelego.

Leśnicy od lat przywracają las na terenach zdegradowanych i gruntach porolnych w ramach zalesień. Jednak te możliwości powoli się kończą, bo takich (nie)użytków nie przybywa. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywą.
FAO podczas w ramach tegorocznego MDL głosi potrzebę, która w polskim leśnictwie funkcjonuje od ponad 30 lat, zaangażowanie i umożliwienie ludziom zrównoważonego użytkowania lasów. To pozwoli wyjść z planetarnego, zdrowotnego i gospodarczego kryzysu.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement