Connect with us

Wiadomości

Będą kolejne połączenia na trasie Piła – Czarnków

Published

on

Powiat Pilski uruchomił kolejne połączenia autobusowe na trasie Piła-Czarnków, które będą funkcjonowały, jak na razie, do końca tego roku. Mieszkańcy nadal będą mogli wygodnie dojeżdżać do pracy, szkół, czy na pilskie uczelnie.  

Po raz kolejny skorzystaliśmy z Rządowego Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, otrzymując dofinansowanie w wysokości ok. 240 tys. zł. Wkład własny Powiatu Pilskiego wyniósł 21 tys. zł, a Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego – 11 tys. zł.

Przypomnijmy, że kiedy w kwietniu tego roku prywatny przewoźnik poinformował o likwidacji połączenia Piła – Czarnków na mieszkańców padł blady strach. Wielu z nich mogło stracić możliwość dojazdy do pracy, szkoły, uczelni czy lekarza.

Advertisement

– Zaczęliśmy szybko działać, by owe połączenie utrzymać. Dzięki udanym rozmowom ze starostą czarnkowsko-trzcianeckim Feliksem Łaszczem udało się wypracować porozumienie między naszymi samorządami i utrzymaliśmy tymczasowo te połączenia. Dziś mam kolejne dobre informacje. Kursy autobusów na trasie Piła-Czarnków dzięki uzyskaniu kolejnego dofinansowania będą funkcjonować przynajmniej do końca roku – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki temu mieszkańcy takich miejscowości jak chociażby Ługi Ujskie, Ujście, Jabłonowo, Węglewo, Kruszewo, Brzeźno czy Sarbia będą mieli możliwość dojazdu do większych miast. Długość linii komunikacyjnej to 76 km.

Do końca wakacji realizowanych będzie 10 kursów dziennie od poniedziałku do piątku. Od września tych połączeń będzie już 16. Dodatkowo od 4 września uruchamiamy także kursy w sobotę – będzie ich 8 dziennie.
– To kolejny krok ku likwidacji tzw. białych plam komunikacyjnych. Tylko przypomnę, że do niedawna  dzięki uzyskanemu dofinansowaniu i zaangażowaniu Powiatu Pilskiego funkcjonowało 11 linii autobusowych, które dziennie wykonywały 79 kursów do 64 miejscowości, pokonując prawie 2800  kilometrów. Teraz ta liczba dzięki uruchomieniu połączenia Piła-Czarnków jest jeszcze większa, a niebawem będzie to prawie 3400 km – dodaje starosta.

Dzięki zaangażowaniu Powiatu Pilskiego, autobusy komunikacji publicznej docierają już prawie  do co drugiej miejscowości na terenie gmin powiatu pilskiego.
– A to jeszcze nie jest nasze ostatnie słowo. Już pracujemy nad tym, żeby w najbliższym czasie uruchomić kolejne połączenia autobusowe – zapowiada starosta Eligiusz Komarowski.  

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Pile powstanie nowy żłobek

Published

on

By

Już wkrótce w Pile powstanie nowy żłobek. Właśnie Gmina Piła podpisała z Wojewodą Wielkopolskim umowę na dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Maluch+.

O tym, że w Pile brakuje miejsc w żłobkach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak szansa, że niebawem się to zmieni. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał właśnie umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim na dofinansowanie utworzenia żłobka. Kwota dofinansowania to ponad 1,7 mln złotych.

Żłobek ma powstać w miejsce zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń  podpisało umowę na 1,2 mln złotych. Z tych pieniędzy zostanie utworzony klubu dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Środki pochodzą z rządowego programu Maluch+.

Advertisement

 

 

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

1,6 mln złotych dla Szpitala Powiatowego w Wyrzysku

Published

on

By

fot. WUW

Mieszkańcy Wyrzyska i powiatu pilskiego czekali wiele lat na ten moment. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę na udzielenie dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł, dzięki której w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zostanie wybudowany łącznik, który połączy trzy budynki szpitala.

Dotacja udzielona Powiatowi Pilskiemu obejmuje dofinansowanie rozwoju Szpitala Powiatowego w Wyrzysku w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku pan prezes szpitala, pan dyrektor ds. lecznictwa, a także pan starosta, artykułowali potrzebę budowy łącznika między budynkami szpitala. Taki wniosek został złożony i dzięki decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego udzielona została dotacja z rezerwy ogólnej budżetu państwa i ta inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Bardzo się cieszę, bo to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Wyrzysk oraz całego powiatu pilskiego, dla pacjentów, jak i dla kadry szpitala, która dzięki dofinansowaniu będzie miała lepsze warunki pracy – dodał.

Wojewoda przekazał również dyrekcji szpitala dwa respiratory, które są częścią wyposażenia dla wielkopolskich placówek od WHO, która przekazała stronie polskiej sprzęt w postaci defibrylatorów, respiratorów oraz urządzeń do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Advertisement
Continue Reading