Connect with us

Kultura

35. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”

Published

on

Już 20 czerwca 2024 roku rozpocznie się 35. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”. Jest to jedno z największych wydarzeń folklorystycznych w Europie, które co roku przyciąga rzesze miłośników tradycji i kultury.

Festiwal startuje w Jastrowiu i Pile (20-23 czerwca), następnie przenosi się do ukraińskich Czerniowiec (6-7 lipca), rumuńskiego Câmpulung Moldovenesc (19-21 lipca), aby zakończyć swoją podróż w węgierskim Bonyhád (2-4 sierpnia).

Historia i Cel Festiwalu

Festiwal „Bukowińskie Spotkania” nie jest konkursem, lecz wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym, które od 1990 roku organizowane jest prze z Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile. Centrum nie tylko realizuje polską edycję festiwalu, ale także nadzoruje cały projekt, współpracując z zagranicznymi partnerami odpowiedzialnymi za organizację poszczególnych etapów.

Znaczenie i Refleksje

„Bukowińskie Spotkania” to unikalny festiwal, uwzględniający zarówno historyczne, jak i współczesne losy bukowińskich narodów. Pomysł na festiwal narodził się na początku lat 90. XX wieku, a jego formuła była systematycznie rozwijana i doskonalona. Celem festiwalu jest promowanie i zachowanie tradycyjnej kultury bukowińskiej, budowanie więzi między narodami Bukowiny oraz wymiana doświadczeń artystycznych.

Advertisement

Bogactwo i Różnorodność Kulturowa

W trakcie festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, pokazy i wystawy, które ukazują bogactwo kulturowe Bukowiny. Pierwsze edycje były skromne, ale z czasem festiwal zyskał na popularności i prestiżu, stając się symbolem jedności i współpracy między bukowińskimi etnosami. Każdego roku liczba uczestników rośnie, przyciągając coraz więcej wykonawców i widzów.

Integracja i Dziedzictwo

Festiwal „Bukowińskie Spotkania” to nie tylko prezentacja folkloru, ale także platforma integracji pokoleniowej i kształtowania tożsamości kulturowej Bukowiny. Jest to miejsce, gdzie tradycja łączy się z teraźniejszością, a młode pokolenia mają okazję odkrywać i przekazywać bogactwo swojej kultury. Festiwal odgrywa kluczową rolę w ocaleniu i przekazywaniu dziedzictwa kulturowego przyszłym pokoleniom.

Współpraca Międzynarodowa

Organizacja „Bukowińskich Spotkań” jest możliwa dzięki międzynarodowej współpracy środowisk bukowińskich, samorządów i instytucji kultury z Polski, Ukrainy, Rumunii i Węgier. Każda edycja festiwalu to wyjątkowa okazja do zaprezentowania pełnego spektrum bukowińskiego folkloru.

Zaproszenie do Uczestnictwa

– Zapraszam do aktywnego uczestnictwa w tej niezwykłej podróży przez muzykę, taniec i sztukę ludową, która przenosi w świat naszych przodków i pozwala odkryć różnorodność kulturową Bukowiny. Kontynuujmy festiwalową tradycję, budującą mosty między kulturami i ukazującą bogactwo naszej wspólnej historii. Każdy wykonawca pragnie przekazać widzom kawałek bukowińskiej duszy, pełnej barwności, pasji i niezwykłej energii – mówi dyrektor festiwalu, Zbigniew Kowalski.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kultura

Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej

Published

on

By

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na otwarcie wystawy czasowej „Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej”
w Zagrodzie Krajeńskiej przy ulicy Partyzantów w Złotowie 22 czerwca 2024 – sobota – godz. 15 .00.

wystawa czynna do 5 sierpnia 2024 od czwartku do niedzieli w godz. 11-18 / cena biletu 2 zł

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu wyjątkową wystawę, poświęconą tematowi “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej“. Ta fascynująca ekspozycja prezentuje zbiór 35 fotografii tradycyjnych strojów kobiecych, pochodzących z różnych subregionów Wielkopolski.

Advertisement

Prace zbierania strojów zostały podjęte przez Piotra Kulkę, kierownika Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”, który z wielkim zapałem poszukiwał i gromadził te unikalne elementy wielkopolskiego dziedzictwa. Opracowanie graficzne wystawy zostało powierzone Danielowi Powroziewiczowi, zaś kuratorem sprawującym pieczę nad całością jest Paweł Zawadzki.

Wystawa “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” ma na celu podkreślenie bogactwa i różnorodności kultury tradycyjnej, lokalnego stylu ubierania się podczas świąt lub uroczystości rodzinnych oraz dziedzictwa regionalnego, które do końca nie jest znane. Prezentowane stroje, których rozwój przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku, pochodzą ze zbiorów wielu zespołów wielkopolskich, muzeów oraz osób prywatnych. Niektóre z nich są zabytkowe, ale znaczną część stanowią stroje zrekonstruowane na przestrzeni lat, w tym ostatnich latach m.in. strój krajeński, wiejski poznański czy raszkowski.

Podczas oglądania wystawy z pewnością zwrócą Państwo uwagę na niezwykłe bogactwo form i technik wykonania przystrojów, takich jak nakrycia głowy, kryzy czy zapaski. Różnorodność stosowanych haftów i krojów czepców w tych strojach jest niezwykle imponująca i trudno spotkać takie zróżnicowanie w innych częściach kraju. Każdy subregion szczycił się swoim charakterystycznym typem nakrycia głowy.

Wierzymy, że wystawa “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” dostarczy  niezapomnianych wrażeń i pozwoli lepiej zrozumieć bogactwo naszej regionalnej tradycji.

Advertisement

Otwarcie wystawy jest jednym z punktów wydarzenia Wprowadzenie w Krajeńskie Świętojanki w Zagrodzie Krajeńskiej – 22 czerwca 2024 – sobota

godz. 15 – otwarcie wystawy czasowej “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej“
godz. 15-17 – Spacer z zielarstwem ludowym (Marzena Taterra)
godz. 11-18 – Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską

więcej informacji o tym wydarzeniu pod linkiem https://muzeum-zlotow.pl/?event=wprowadzenie-w-krajenskie-swietojanki-w-zagrodzie-krajenskiej&event_date=2024-06-22
wstęp wolny, zapraszamy!

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Łowicko-Krajeńskie Spotkania z Kulturą Ludową

Published

on

By

Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia oraz sołtys Grzegorz Rosiński, zapraszają 22 czerwca (sobota) o godz. 15:00, na festyn integracyjno-rekreacyjny pn. Powitanie Lata na Ludowo i Łowicko-Krajeńskie Spotkania z Kulturą Ludową.

Podczas festynu wystąpi Zespół Ludowy Sołectwa Leżenica-Kolonia oraz Zespół Śpiewaczy „Błękit Krajny” z Łobżenicy. Wydarzenie ma na celu integrację lokalnej społeczności oraz promocję kultury ludowej – rodzimej, krajeńskiej oraz łowickiej, którą kultywują mieszkańcy Sołectwa Leżenica-Kolonia, jako kulturę swoich przodków, którzy przybyli tutaj po II wojnie światowej z łowickich w ramach zasiedlania tzw. Ziem Odzyskanych.

W programie również:

– loteria fantowa (do wygrania m.in. 2 loty samolotem, losowanie nagród o 18:00)

– konkursy dla dorosłych i dzieci

Advertisement

– warsztaty rękodzielnicze i pokazy dawnego rzemiosła

– straż pożarna dawniej i dziś

– wiejska zagroda

– stoiska gastronomiczne i handlowe

Advertisement

– zabawa ludowa z zespołem MIKESH (od 19:00)

Mile widziane stroje z elementami ludowymi.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement