Connect with us

Wiadomości

1 listopada w Kościele obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypomina ona, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci.

Advertisement

 

W IV wieku zaczęto oddawać cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, na Wschodzie zaś wszyscy męczennicy byli wspominani w piątek po Wielkanocy.

 

Wyraźny charakter tej uroczystości nadał papież Bonifacy IV (608-615) w roku 609. Początkowo było ona obchodzone w Rzymie 13 maja. W tym dniu wspominano Matkę Bożą i wszystkich męczenników, czyli osoby, które oddały swoje życie za wiarę w Chrystusa.

Advertisement

 

W VIII w. w dniu uroczystości Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości. W ten sposób powstała tradycja dnia, w którym Kościół cieszy się dostąpieniem chwały Bożej tych wszystkich, którzy oficjalnie nie zostali ogłoszeni świętymi.

 

Data obchodów 1 listopada pojawiła się w roku 741, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym, nie tylko męczennikom.

Advertisement

 

Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV (827-844). W 935 r. papież Jan XI rozszerzył obchody tego święta na cały Kościół.

 

W uroczystość Wszystkich Świętych w liturgii śpiewa się “Litanię do wszystkich świętych”, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Tego dnia w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza, mówiący o ośmiu błogosławieństwach.

Advertisement

 

W 1970 r. mszał rzymski, czyli księga liturgiczna zawierająca teksty stałych i zmiennych części mszy św., wprowadził nową prefację, która uwypukliła treść tego święta. Czytamy w niej, że “uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół”.

 

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.

Advertisement

 

W uroczystość Wszystkich Świętych katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.

 

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia.

Advertisement

 

Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu ciężkiego, przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw “Ojcze nasz” i “Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Jesień w Arboretum Leśnym w Zielonce – odkryj bogactwo przyrody

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Jesień to idealny czas, by odwiedzić Arboretum Leśne w Zielonce koło Murowanej Gośliny – wyjątkowy obiekt edukacyjno-przyrodniczy znajdujący się w samym sercu Parku Krajobrazowego “Puszcza Zielonka”.

Na powierzchni 86 hektarów możesz podziwiać imponującą kolekcję ponad 1100 gatunków drzew i krzewów, a także setki roślin zielnych, które w jesiennej odsłonie zachwycają bogactwem kolorów i form.

Dlaczego warto odwiedzić Arboretum jesienią?

Jesień to czas, gdy przyroda prezentuje swoje najpiękniejsze oblicze. Kolory drzew, krzewów i roślin wodnych zmieniają się niemal z dnia na dzień, tworząc malownicze pejzaże, które idealnie komponują się z jesienną aurą. Arboretum Leśne podzielone jest na dwie części – park krajobrazowo-dendrologiczny oraz powierzchnie badawcze. Dla zwiedzających dostępne są specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne, które prowadzą przez bogactwo lokalnej i światowej flory. Możesz tu poznać niezwykłe gatunki roślin z całego świata, w tym wyjątkową kolekcję ponad 100 gatunków roślin wrzosowatych.

Arboretum Leśne w Zielonce. fot. Krzysztof Dęga

Co oferuje Arboretum?

Oprócz przepięknych widoków, Arboretum Leśne w Zielonce oferuje szeroką gamę aktywności dla osób w każdym wieku. To doskonałe miejsce na relaksujący spacer, podczas którego możesz nie tylko odpocząć, ale także poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie dzięki tablicom edukacyjnym rozmieszczonym wzdłuż ścieżek. Edukacja przyrodnicza to jeden z głównych celów Arboretum – organizowane są tu warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także wycieczki z przewodnikiem, które umożliwiają głębsze zrozumienie lokalnej przyrody.

Warto zwrócić uwagę na:

  • Kolekcję roślin wrzosowatych – ponad 100 gatunków roślin, które jesienią osiągają pełnię swojego uroku.
  • Rośliny wodne i bagienne – ciekawe gatunki, które można podziwiać w specjalnie przygotowanych zbiornikach.
  • Stację meteorologiczną – miejsce, gdzie prowadzone są badania meteorologiczne, których wyniki wspierają naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zapraszamy do Arboretum w Zielonce!

Odwiedź Arboretum Leśne w Zielonce tej jesieni, aby doświadczyć magii natury w pełni jej kolorów i odkryć różnorodność roślinności z Polski i ze świata. Niezależnie od tego, czy planujesz spokojny spacer, czy szukasz wiedzy przyrodniczej, to miejsce z pewnością Cię zainspiruje. Sprawdź, jak przyroda zmienia się wraz z porami roku i odkryj bogactwo flory w samym sercu Puszczy Zielonki.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Pilskie Muzeum Wojskowe przechodzi w tryb szkolny

Published

on

By

Wakacje za nami. Pilskie Muzeum Wojskowe odwiedziło bardzo dużo turystów z kraju i zagranicy.

Początek września to najlepszy moment na wyjście z ofertą do szkół. Pierwszy tydzień nauki za nami, wszyscy już wiedzą jaki jest plan. Czas na wycieczki i spotkania integracyjne.
Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do odwiedzenia muzeum. Zaprasza do kontaktu telefonicznego w celu uzgodnienia terminu i szczegółów. Możliwość organizacji ogniska dla grup zorganizowanych.
W ramach trybu szkolnego, muzeum czeka na grupy zorganizowane od poniedziałku do piątku.
Indywidualne odwiedziny w dni powszednie tylko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, natomiast w każdą sobotę zaprasza na godzinę 15:00, a w niedzielę o 11:00.
Szczegóły dojazdu na stronie www.pmw.pila.pl

Continue Reading