Connect with us

Wojna w Ukrainie

Dramat gwałconych Ukrainek

Published

on

iStock

Wojna w Ukrainie ma swoje drugie, wstrząsające dno. Gwałcone przez Rosjan kobiety mierzą się z traumą i bólem, ale również lękiem o niechcianą ciążę.

Sprawę opisał brytyjski dziennik “The Guardian”. Według ustaleń dziennikarzy, stale rośnie liczba kobiet, które zostały zgwałcone przez rosyjskich żołnierzy. Część z nich zaszła w niechcianą ciążę. Inne usiłują zdobyć środki antykoncepcyjne i poronne, jednak dostęp do nich jest utrudniony m.in. przez zerwane łańcuchy dostaw. Międzynarodowa Federacja Planowanego Rodzicielstwa (IPPF) wysłała na Ukrainę niemal trzy tysiące opakowań pigułek „dzień po”. Wolontariusze w całej Europie prowadzą też zbiórki leków, które dostarczają bezpośrednio do ukraińskich szpitali.

– Istnieje zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną, ale bardzo rzadko w szpitalach na zachodzie Ukrainy. To głównie szpitale na wschodzie: w Charkowie, Mariupolu, tych regionach. Gdy tylko nawiązaliśmy kontakt ze szpitalami, mieliśmy stałe zamówienia na ten lek – powiedział Guardianowi Joel Mitchell z Paracrew, organizacji humanitarnej dostarczającej żywność i sprzęt medyczny na Ukrainę.

Wierzchołek góry lodowej

Na początku kwietnia podano, że oficjalnie – w wyniku gwałtu – w ciążę z nieznanymi sobie Rosjanami zaszło 9 kobiet. W rzeczywistości takich przypadków może być znacznie więcej. W jednej z piwnic w Buczy 25 kobiet było przetrzymywanych i systematycznie wykorzystywanych seksualnie. Jeden z wolontariuszy, który pomagał ewakuować Ukraińców, wyjaśnił brytyjskim dziennikarzom, że „zwykle ofiary gwałtu początkowo chcą opowiedzieć swoją historię, ale potem odchodzą i dopiero kilka miesięcy później wracają, żeby porozmawiać”.

Czas jest kluczowy

Advertisement

Julie Taft z IPPF alarmuje, że w przypadku gwałconych kobiet należy dotrzeć do nich z pomocą jak najszybciej.

– Istnieje wiele problemów ze zdrowiem psychicznym, emocjonalnym i fizycznym, z którymi boryka się osoba, która przeżyła gwałt. Niepokój związany z możliwą ciążą jest naprawdę ogromny dla wielu kobiet – wyjaśniła dziennikarzom. – Może prowadzić do stresu i zespołu stresu pourazowego, dlatego kluczem jest możliwość zapobiegania im w pierwszej kolejności – dodała.

News4Media/fot. iStock

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Prezydent Biden zamierza zapowiedzieć przedłużenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce

Published

on

By

fot. PAP

Podczas szczytu NATO, który we wtorek rozpocznie się w Madrycie, prezydent USA Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zmiany w rozmieszczeniu wojsk USA w krajach bałtyckich – podała NBC News, powołując się na dwóch urzędników administracji Białego Domu.

Według NBC chodzi o pozostawienie na dłuższy czas, a może nawet na stałe, części z dodatkowych 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy, wysłanych do Polski w lutym, przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Nie wiadomo, jakie zmiany amerykański prezydent zamierza zapowiedzieć w kwestii obecności amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.

 

Advertisement

NATO na rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczycie ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę.

 

W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

 

Zapowiedział wzmocnienie wysuniętej obrony, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

Advertisement

 

Stoltenberg powiedział też, że Polska należy do grona największych sojuszników wśród państw NATO. “Polska to jeden z największych sojuszników w NATO. Już teraz inne państwa sojusznicze, zwłaszcza Stany Zjednoczone, są wyraźnie obecne w Polsce. Ma teraz miejsce proces, w którym sprawdzamy, jak możemy jeszcze bardziej zwiększyć tę obecność” – oznajmił szef NATO. (PAP)

 

zm/

Advertisement
Continue Reading

Wojna w Ukrainie

PKP Intercity: przejazdy dla Ukraińców na ogólnych zasadach od 1 lipca

Published

on

By

fot. PAP

Obecne zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do 30 czerwca; od 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity – przypomniał w piątek narodowy przewoźnik.

Jak zwrócono uwagę w piątkowej informacji PKP Intercity, od 1 do 30 czerwca uprawnieni obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, tj. Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

 

“Obecne regulacje wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do czwartku 30 czerwca. Od piątku 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity” – podano.

 

Advertisement

Ze szczegółami obecnych zasad można zapoznać się pod linkiem: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty/bezplatne-przejazdy-dla-obywateli-ukrainy-pociagami-pkp-intercity.html

 

PKP Intercity przypomniał, że jako pierwszy przewoźnik kolejowy wprowadził bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC 26 lutego br. “Do ostatnich dni czerwca z przewozów PKP Intercity skorzystało ponad 2,3 mln obywateli Ukrainy” – poinformowano.

 

W informacji podkreślono, że mimo “dużego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Ukrainy, jednocześnie PKP Intercity realizowało swoje pierwotne zadania, czyli codzienne przewozy tysięcy Polaków”.

Advertisement

 

Dodano, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku z usług przewoźnika dalekobieżnego skorzystało ponad 20 mln osób. “W ostatnią niedzielę, 19 czerwca, przewieziono najwięcej pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity” – podano.

 

Przewoźnik przypomniał, że działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-18.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. (PAP)

 

Advertisement

autorka: Magdalena Jarco

 

maja/ drag/

Advertisement
Continue Reading
Advertisement