Nieco ponad 2 miesiące zostały do 32. Półmaratonu Signify Piła. Data 3 września jest już ostateczna i stanowi termin, w którym zazwyczaj pilska impreza była rozgrywana. Dlaczego warto wystartować w Pile? Kilka Faktów z historii. Zarówno współczesnej i tej sprzed 3 dekad.
Półmaraton Signify to bieg z historią. Przez trzy dziesięciolecia startowali tam najwspanialsi polscy biegacze i biegaczki. Olimpijczycy, medaliści mistrzostw Polski, tacy którzy zapisali złote karty polskiej lekkiej atletyki!
Bieg z szybką trasą sprzyjającą uzyskiwaniu rekordów życiowych. Do dziś wielu zawodników posiada rekordy życiowe właśnie z Piły: zwycięzca z 2001 roku John Rotich, pierwszy zawodnik z 2011 Martin Mukule, Triumfator z 2013 Joshua Munywoki, mistrz Polski z lat 2001 i 2005 Adam Dobrzyński.
Rekordy trasy świadczą również o wysokim poziomie imprezy i świetnej trasie: 1:02:11 Daniela Muteti i kobiet 1:11:09 Stella Barsosio.
Rekord frekwencji jest również wykładnikiem pilskiej gościnności i zaangażowania organizatorów. W 2018 roku metę minęło 3825 zawodników! I zapewne byłoby więcej gdyby nie fakt, że 4 tysiące biegaczy to maksymalna grupa dobrana do przepustowości trasy. Po pandemii bieg chce nawiązać do liczb sprzed 2020 roku.
Piła jest siedzibą Polskiego Stowarzyszenia Biegów (PSB), a dyrektorem samego biegu jest pan Henryk Paskal, prezes PSB który na początku lat ’90 sprowadził z różnych stron świata nowe standardy, które powieliło mnóstwo innych, polskich imprez biegowych.
Do Piły od początku funkcjonowania imprezy przyjeżdżali biegacze zagraniczni. Między innymi z Japonii, Kenii, Etiopii, Norwegii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii i wielu innych państw.
Startowali medaliści imprez międzynarodowych, jak Szwajcar Viktor Rothlin – Mistrz Europy w maratonie z Barcelony 2010 i Aleksandra Lisowska – Mistrzyni Europy z Monachium 2022.
Dobre skomunikowanie Piły z resztą kraju.
Samo miasto, które oferuje dziedzictwo kulturowo – historyczne z domem, w którym urodził się Stanisław Staszic, z dziewiętnastowieczną Parowozownią, czy neogotyckim budynkiem seminarium nauczycielskiego z początku XX wieku. Odetchnąć można w wielu pilskich parkach, stanowiących zielone płuca miasta, albo na spacerze urokliwym bulwarem nad Gwdą
Zapraszamy do Piły! Na liście startowej już blisko tysiąc biegaczy. Czas do półmaratonu jest wciąż wystarczający, aby podjąć decyzję i ruszyć z przygotowaniami! Rejestracja będzie otwarta do 2 września. Limit wynosi 1700 zawodników. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!
“Sport to zdrowie” – mural w Trzciance zachęca mieszkańców do aktywności fizycznej. Wielki mural wskazuje różne dyscypliny sportu, które można uprawiać w mieście i jego okolicy.
Mural powstał przy Szkole Podstawowej nr 2, wcześniej był to zaniedbany fragment muru, który nie reprezentował miasta. Władze lokalne postanowiły to zmienić.
-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stworzyła cały projekt dotyczący zdrowia, który otrzymał dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego. Projekt obejmuje szereg innych działań, takich jak warsztaty związane z zdrowym odżywianiem i spotkania, ale jednym z jego elementów jest również mural. Mural ma zachęcać mieszkańców i dzieci do dbania o swoje zdrowie, poprzez aktywność fizyczną i ćwiczenia brzucha – mówi burmistrz Trzcianki, Krzysztof Jaworski.
Na muralu przedstawiono różne aktywności sportowe dostępne w Trzciance, takie jak jeździectwo, nordic walking, judo, siatkówka czy kajakarstwo.
Słowaczka Tamara Mesikova (TS Wisła Zakopane) i Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) zajęli pierwsze miejsca w rozegranych w Szczyrku mistrzostwach Polski w skokach narciarskich na igelicie. Najlepszą z Polek była Anna Twardosz (KS AZS AWF Katowice) i to ona została mistrzynią kraju.
W rywalizacji kobiet drugie miejsce też zajęła Słowaczka (Kira Kapustikova). Wicemistrzynią Polski została Nicole Konderla (KS AZS AWF Katowice – czwarta w konkursie), a brązową medalistką Natalia Słowik (AZS Zakopane – piąta w konkursie).
Srebrny medal w rywalizacji mężczyzn zdobył Piotr Żyła (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe,) a brązowy Kamil Stoch (KS Eve-nement Zakopane).
Advertisement
W zawodach rozegranych na obiekcie im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku, wzięło udział 15 kobiet i 74 mężczyzn, także z Ukrainy i Słowacji.
Panowie nim przystąpili do pierwszej rundy musieli skakać w kwalifikacjach. W gronie 74 zawodników najlepszy był Kubacki.
Advertisement
W pierwszej serii bardzo dobrze zaprezentowali się najbardziej utytułowani polscy zawodnicy, z grona tych, którzy w sobotę startowali. Kubacki zajmował drugie miejsce (skoczył 102,5 m), wyprzedzał go tylko Żyła (103,0). Wracający do rywalizacji po kłopotach zdrowotnych Stoch też popisał się dobrym skokiem (101,0). Jednak oddał go w lepszych warunkach wietrznych niż mniej utytułowany Kacper Juroszek (ten wylądował na setnym metrze). Dlatego ten ostatni zajmował trzecie miejsce, a Stoch czwarte.
W finałowej serii świetnie zaprezentował się Kubacki, który skoczył 106,5 i zdobył złoty medal. Nieco słabiej wypadł Juroszek i spadł na siódme miejsce.
Advertisement
“Od razu po wyjściu z progu czułem, że to będzie dobra próba. To był długi dzień. Zawody rozegrano bardzo późno. Rano był rozruch, potem cały czas coś się działo. Nie miałem kiedy zjeść kolacji. Na skoczni się rozkręcałem krok po kroku, a skoki pod względem technicznym były coraz lepsze” – podsumował dla TVP Sport zawody mistrz Polski.
Po pierwszej serii rywalizacji pań prowadziła Mesikova, który skoczyła 93 m przed Twardosz (91,0) a trzecia była Kapustikova (92,0). W drugiej serii Polka oddała słabszy skok i spadła na trzecie miejsce.
Advertisement
“Jestem bardzo zadowolona. Miałem dziś duże problemy w locie. Jest jednak medal” – powiedziała Polka.
Pierwotnie zawodnicy mieli zaczynać swoją próbę jadąc po torach lodowych. Jednak ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę ostatecznie były one porcelanowe.
Advertisement
“Nie miało to dla mnie żadnego znaczenia” – ocenił Kubacki
W 2022 r. w MP, które rozegrano w Zakopanem, triumfowali Konderla i Kubacki.
W niedzielę na tym samym obiekcie odbędzie się konkurs drużynowy seniorów (pierwsza seria ma się rozpocząć o godz. 11).
Advertisement
Wyniki sobotnich zawodów:
kobiety
1. Tamara Mesikova (TS Wisła Zakopane/Słowacja) 225,1 pkt (93,0 m i 93,0)
Advertisement
2. Kira Kapustikova (KS Chochołów/Słowacja) 224,3 (92,0 i 93,0)
3. Anna Twardosz (KS AZS AWF Katowice) 219,4 (91,0 i 89,5)