Connect with us

Sport

Polscy skoczkowie mają nowego trenera. Nosi kolczyki i jest młodszy od Stocha

Published

on

fot. Manfred Werner -Tsui Wikipedia

Po kiepskim sezonie polska kadra skoczków narciarskich ma nowego trenera. To Thomas Thurnbichler, austriacki skoczek narciarski i trener.

Minionego sezonu ekipa, której przewodzi Kamil Stoch, nie może uznać za udany. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najlepszy z Polaków Piotr Żyła zajął dopiero 14. miejsce. Kamil Stoch uplasował się na 19. pozycji, a Dawid Kubacki – na 27. Słowem: kiepsko.

Jeszcze przed zakończeniem startów było wiadomo, że dojdzie do zmian w kadrze. Pod koniec marca zostali zwolnieni wszyscy trenerzy.

Roszady
PZN nie przedłużył umowy z Czechem Michalem Doleżalem. Tak samo postąpił w przypadku jego asystentów i szkoleniowców technicznych. Stanowiska stracili Andrzej Zapotoczny, Grzegorz Sobczyk, Radek Zidek i Krzysztof Miętus. Poza tym PZN wrócił do podzielenia kadry na zespoły A, B i młodzieżową. Zaczęły się też poszukiwania nowego szkoleniowca.

Początkowo związek miał na celowniku Alexa Pointnera. W latach 2004-2014 prowadził reprezentację Austrii. Umowy nie udało się podpisać „z powodu zbyt małego budżetu”.

Advertisement

Nowy trener
Potem pojawiło się nazwisko Thomasa Thurnbichlera. Zanim PZN potwierdził informacje o wyborze szkoleniowca, wcześniej zrobiła to Międzynarodowa Federacja Narciarska.
„Pamiętajcie, z Prezesem się nie dyskutuje, bo Prezes ma czasem rację. Potwierdzamy doniesienia Austriackiego Związku Narciarskiego i Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dot. Thomasa Thurnbichlera” – podał w końcu polski związek, ogłaszając, że Austriak otrzymał posadę.

Thomas Thurnbichler
Rocznik 1989, czyli jest młodszy o dwa lata od Kamila Stocha. Zapowiadał się na znakomitego skoczka. Był gwiazdą juniorskiej reprezentacji Austrii. Zdobywał złote medale w drużynie w 2006 i 2009 roku. W 2008 r. z Zakopanego wrócił ze srebrem. Jednak w zawodach seniorskich Thomas Thurnbichler już nie odnosił takich sukcesów. Jego szczytowym osiągnięciem było 45. miejsce w Pucharze Świata. Karierę zawodnika zakończył w wieku 22 lat.
Austriak został trenerem. Początkowo pracował ze skoczkami na niższym poziomie, w tym z juniorską reprezentacją Austrii. Ma na koncie sukcesy, bo jego zawodnicy zdobywali złote medale. Ostatnio był asystentem trenera reprezentacji Austrii Andreasa Widhoelzla.

Thomas Thurnbichler uwagę przykuwa kolczykami. Poza skokami interesuje się piłką nożną. W okręgowej lidze był zawdonikiem FC Veldidena Innsbruck.

News4Media/fot. Manfred Werner -Tsui Wikipedia

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

IX edycja Krajna Adventure Race wystartuje już w sierpniu

Published

on

By

Tegoroczna edycja to swego rodzaju powrót do korzeni. Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z rajdem przygodowym na Krajnie, bazą zawodów było Sławianowo, później przez lata gościliśmy w Złotowie, a w tej edycji postanowiliśmy wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło, a więc nad Jezioro Sławianowskie – piszą organizatorzy.

-W tym roku przygotowujemy dwie trasy: rajdową oraz rowerową. Rowerzyści zmierzą się z nawigacją na dystansie około 80 km, które należy pokonać w limicie 11 godzin. Do odnalezienia będzie około 25-30 punktów kontrolnych, a start i meta będą zlokalizowane w Sławianowie. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w tracker gps umożliwiający kibicom śledzenie pozycji zawodnika on-line, a zawodnikowi analizę swojego wariantu po zawodach – dodają organizatorzy.

Przygodowo w czterech dyscyplinach
Krajna Adventure Race to jednak przede wszystkim zawody multidyscyplinarne. Tym razem nie dajemy uczestnikom wyboru długości trasy – przygotowujemy jedną – liczącą około 80 km. Może to dobry czas, żeby starzy wyjadacze z długich dystansów zmierzyli się z tymi, którzy zazwyczaj święcili triumfy na trasie krótkiej? Kto będzie lepszy? Zobaczymy!


Rajd rozpocznie się przeprawą przez jezioro – odcinek liczący około 500 metrów należy pokonać wpław, choć można korzystać z wszelkich pomocy pływackich, zaczynając od płetw czy łapek, a na materacach kończąc – wszystkie chwyty dozwolone. Etap drugi to mniej więcej biegowy półmaraton, oczywiście z mapą i kompasem w ręce. Etap trzeci – kajaki na jeziorze – do pokonania będzie około 11 km i na koniec liczący około 45 kilometrów odcinek rowerowy.

Długość poszczególnych etapów nie faworyzuje nikogo, żeby stanąć na podium trzeba czuć się dobrze w każdej dyscyplinie, mieć zgrany zespół i oczywiście dobrze nawigować, żeby nie zgubić się w terenie!

Zgłoszenia na trasę rajdową trwają do 8., a na trasę rowerową do 16 sierpnia 2022.

Zapraszamy do obejrzenia obszernego reportażu filmowego z edycji 2021

Advertisement

Do zobaczenia na Krajnie!
Więcej informacji znajdziesz na stronie zawodów: www.krajnaar.pl oraz na facebooku Krajna Adventure Race: https://www.facebook.com/krajnaadventurerace/

Continue Reading

Sport

VIII Turniej im. Tadeusza Pietrzykowskiego – VIDEO

Published

on

By

22 maja odbył się VIII Turniej im. Tadeusza Pietrzykowskiego. Tym razem w formie wyjątkowej bo głównym punktem był międzypaństwowy mecz bokserski Pań Polska – Włochy.

Ale zanim odbył się mecz Pań w powiatowej hali sportowej przy ulicy Wincentego Pola odbył się turniej pierwszego kroku dla zawodników kickboxingu. W samym turnieju odbyło się 20 pojedynków w większości w kategorii wiekowej kadetów. Każdy z uczestników po stoczonej walce został nagrodzony pamiątkowym pucharem.

Po całodziennych zmaganiach przyszedł czas na emocje związane z meczem Polska – Włochy. Prezentacja, odegranie hymnów narodowych i jeszcze przed pierwszym międzynarodowym starciem dwie zawodowe walki w formule K1. W obu mogliśmy zobaczyć doświadczonych zawodników pilskich Sportów Walki Piotra Woźniaka i Jakuba Szymanowskiego.

Pilanie w pewny sposób rozstrzygnęli walki na swoją korzyść pokazując, że medale imprez rangi Mistrzostw Polski które w tym roku zdobyli nie były przypadkowe.

Ostatnim ale najważniejszym elementem turnieju był mecz reprezentacji narodowych Polski i Włoch, która na zaproszenie klubu Sporty Walki Piła przy dużym wsparciu Powiatu Pilskiego przez ostatni tydzień przebywała w Pile i trenowała wraz z naszą kadrą. W meczu, w biało czerwonych barwach mieliśmy możliwość oglądać również pilskie zawodniczki Julię Kowalską, Antoninę Hader i najbardziej doświadczoną Juliannę Rutkowską. Zwycięsko ze swoich pojedynków wyszły Rutkowska i Hader, dla których były to już drugie wygrane w ostatnich dniach z Włoszkami. Kilka dni wcześniej odbył się pierwszy mecz obu reprezentacji w Wałczu, który zakończył się zwycięstwem Polek. Po 11 wyrównanych pojedynkach cały mecz rozegrany w Pile został również zakończony zwycięstwem naszych reprezentantek 15-12 a pilanki otrzymały również indywidualne nagrody. Julianna Rutkowska uznana została najlepszą zawodniczką meczu, natomiast walka Antoniny Hader uznana została najlepszą potyczką wieczoru. Trenerem Kadry Narodowej jest Kamil Gorząd a jego współpracownikami są Łukasz Butryński i Przemysław Leniec z pilskich Sportów Walki.

Advertisement

Warto dodać, że impreza wzbudziła duże zainteresowanie wśród publiczności, która wypełniła trybuny powiatowej hali w komplecie.

Continue Reading
Advertisement