Connect with us

Polska i Świat

Świętokrzyskie: komisja zbada przyczyny powstania 200-metrowgo osuwiska

Published

on

fot. PAP

Specjalnie powołana komisja wyjaśni przyczyny powstania około 200-metrowego osuwiska w miejscowości Dziewiątle w gminie Iwaniska (woj. świętokrzyskie). W pobliżu kopalni piaskowca kwarcytowego zapadła się ziemia uszkadzając lokalną drogę i wodociąg.

„Osuwisko powstało w pobliżu kopalni, szkody dotyczą kilku działek gospodarczych. Na całe szczęście ziemia zapadła się w miejscu, gdzie nie było budynków i nikomu nic się nie stało” – powiedział PAP burmistrz Iwanisk Marek Staniek.

 

Niestety wskutek zapadnięcia się ziemi została uszkodzona droga gminna łącząca miejscowości Łagowica Nowa i Dziewiątle. Zniszczony został także wodociąg – problem z dostępem do bieżącej wody ma 12 gospodarstw. „Dostarczamy mieszkańcom wodę pitną butelkowaną i gospodarczą w beczkowozach. Najpóźniej do końca tygodnia uruchomimy alternatywne połączenie bieżącej wody z innej nitki wodociągu” – dodał samorządowiec.

Advertisement

 

Burmistrz Iwanisk poinformował, że okoliczności powstania osuwiska ma wyjaśnić specjalnie powołana komisja. O pomoc poproszono m.in. ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W związku ze zdarzeniem zawiadomiony został także nadzór budowlany i urząd górniczy. „Inspektorzy prowadzą oględziny na miejscu, zbieramy materiał dowodowy, wykonywane są pomiary” – powiedziała PAP Marzena Rabiasz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach.

 

Skala zjawiska jest dość duża – szczelina ma około 200 metrów długości. Osunięcie nastąpiło poza zakładem górniczym, ale ze skutkami także w samej kopalni, gdzie również powstała kilkumetrowa szczelina. Wydałam decyzję, żeby wstrzymać prace w rejonie zakładu, gdzie doszło do osuwiska. Teren został zabezpieczony” – zaznaczyła.

Advertisement

 

„Na razie trudno podać przyczyny tego zjawiska i czy ma to związek z robotami górniczymi” – dodała dyrektor.

 

We wtorek miejscowość, gdzie doszło do osuwiska, odwiedził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. „Władze lokalne zareagowały w sposób prawidłowy, zabezpieczając teren” – zaznaczył wojewoda.

Advertisement

 

„Czas na oceny, co się wydarzyło, nastąpi niebawem. Eksperci zbadają teren i przedstawią raport. W tej chwili bezpieczeństwo mieszkańców jest zachowane, jak i zachowana jest komunikacja z poszczególnymi miejscowościami” – dodał. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

W środę zamkną szlak prowadzący przez Wąwóz Kraków

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Ważna informacja dla turystów, którzy wybierają się w środę do Doliny Kościeliskiej.

16 października żółto znakowany szlak w Dolinie Kościeliskiej prowadzący przez Wąwóz Kraków zostanie zamknięty z powodu konieczności usunięcia ze ścian wąwozu kilku drzew zagrażających bezpieczeństwu na szlaku.
Jak podaje Tatrzański Park Narodowy prace potrwają jeden dzień.

Wąwóz Kraków. fot. Krzysztof Dęga

Dojście do jaskini Smocza Jama nie będzie wtedy możliwe. Osoby wybierające się wcześniej do wąwozu proszone są o zachowanie szczególnej ostrożności.

Continue Reading

Polecane

Jesienne Tatry na Starorobociańskim Wierchu – złote liście i niesamowite widoki

Published

on

By

fot. Sebastian Cichocki

Jesień to pora roku, kiedy Tatry przekształcają się w krainę złotych, czerwonych i pomarańczowych barw. Najlepszym miejscem, aby doświadczyć tego cudownego spektaklu natury, jest Starorobociański Wierch . Można z niego podziwiać wiele tatrzańskich szczytów.

Złote liście na szlaku

Wędrując na Starorobociański Wierch , możemy podziwiać różnorodne krajobrazy – od zielonych lasów, przez połacie złotych traw, aż po surowe, skaliste szczyty. Szlak prowadzący na Starorobociański Wierch jest jednym z najbardziej znanych w Tatrach Zachodnich, a jesienią jeszcze bardziej nabiera swojego uroku. Ciepłe kolory liści kontrastują z błękitem nieba i szarością gór.

Niesamowite widoki na szczycie

Kiedy dotrze na wierzchołek Starorobociańskiego Wierchu , przed naszymi oczyma pojawia się cudowna panorama Tatr.  Jesienne szczyty kuszą swoim kształtem i kolorami. Widok na szczyty, takie jak Bystra , Wołowiec czy Czerwone Wierchy , jest naprawdę wyjątkowy.

Tatry Zachodnie. fot. Sebastian Cichocki

Nieograniczony czas na wędrówkę

Jesienne wędrówki na Starorobociańskim Wierchu mają jeszcze jedną zaletę – mniej turystów. We wrześniu czy październiku szlaki są mniej oblegane, pozwalają na pełniejsze korzystanie z przyrody i delektowanie się ich pięknem.

Ważne jest jednak, aby pamiętać o szczegółowym przygotowaniu do wędrówek. Warunki pogodowe w Tatrach jesienią mogą być szybko zmieniać, dlatego warto nosić ciepłe ubrania, i termos z ciepłą herbatą. Warto też pamiętać o naładowanym smartfonie i latarce.

Advertisement

Raj dla fotografów

Jesień w Tatrach to raj dla fotografów. Starorobociański Wierch oferuje mnóstwo okazji do uchwycenia doskonałych kadrów. Zdjęcia można uzyskać rano lub tuż przed zachodem słońca, kiedy światło jest miękkie, a kolory przyrody nabierają głębi. Jeśli chcemy zrobić ładne panoramy – nie należy zapominać o szerokokątnym obiektywie!

Tatry zapraszają

Jeśli na prawdę chcecie podziwiać wiele szczytów to wydaje się, że Starorobociański Wierch jest do tego idealny. Malownicze krajobrazy , złote liście i niesamowite widoki to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na Ciebie na tym szlaku. Choć wejście na szczyt nie jest szybkie i jest męczące, zwłaszcza jeśli dźwigami w plecaku aparat fotograficzny i kilka obiektywów, to jednak widoki nam wszystko rekompensują.

Advertisement
Continue Reading