Connect with us

Polska i Świat

Przyznano Fryderyki Muzyki Poważnej 2023

Published

on

fot. PAP

W siedzibie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO w czwartek przyznano nagrody Fryderyki w dziedzinie Muzyki Poważnej w jedenastu kategoriach. Wśród nagrodzonych wykonawców są m.in. Krystian Zimerman, Tomasz Daroch i Roksana Kwaśnikowska.

W czwartek w siedzibie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO – sali koncertowej Mediateka w Tychach w trakcie Gali Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2023 przyznano Fryderyki w jedenastu kategoriach.

 

Advertisement

Statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca zdobyła płyta “Felix Nowowiejski. Piano Concerto, Cello Concerto” Jacka Kortusa, Bartosza Koziaka i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

 

Fryderyka za Album Roku w kategorii Muzyka Orkiestrowa przyznano płycie “Debiut (Live)” Warsaw Saxophone Orchestra oraz The WHOOP Group pod dyrekcją prof. dr hab.Pawła Gusnara. Zespół tworzą studenci i absolwenci klasy saksofonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Advertisement

W kategoriach Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej i Najlepszego Albumu Polskiego za Granicą dwoma Fryderykami nagrodzono album “Piano Works” Krystiana Zimermana z muzyką Karola Szymanowskiego.

 

Fryderyka 2023 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna zwyciężyła “Muzyka strun” Wojciecha Błażejczyka.

 

Advertisement

Albumami Roku w kategorii Muzyka Dawna ex aequo zostały “Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis” z kompozycjami Marcina Józefa Żebrowskiego – płyta Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka oraz “Supraskie Kantyki” Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej.

 

Tytułem Albumu Roku Recital Solowy nagrodzono płytę “MONOLOGUE – Polskie utwory na wiolonczelę solo” Tomasza Darocha oraz ex aequo “Pierre Rode: 24 Caprices for Solo Violin” Roksany Kwaśnikowskiej.

 

Advertisement

W kategorii Album Roku Muzyka Kameralna – Większe Składy wyróżniono płytę “Mieczysław Wajnberg. String Quartets Nos. 5 & 6” Kwartetu Śląskiego.

 

Fryderyka za Album Roku Muzyka Kameralna – Duety otrzymali Arkadiusz Bialic, Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Leszek Lorent, Marcin Zdunik, Lutosławski Quartet za “Reliefs” z kompozycjami Andrzeja Krzanowskiego.

 

Advertisement

W kategorii Album Roku Muzyka Chóralna wybrano album “Folk Songs” z kompozycjami Henryka Mikołaja Góreckiego Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice “Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak.

 

Albumem Roku w kategorii Muzyka Oratoryjna i Operowa został “Requiem d-moll, KV 626. Ryszard Zimak in memoriam” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Małgorzaty Rodek, Elżbiety Wróblewskej, Jerzego Knetiga, Wojciecha Gierlacha, AMFC Vocal Consort, Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

 

Advertisement

Nagrodą Złotego Fryderyka za całokształt twórczości wyróżniono dyrygenta Tadeusza Strugałę. Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla kompozytorki młodego pokolenia przyznano Annie Rocławskiej-Musiałczyk.

 

Ceremonię wręczenia statuetek uświetniły występy solistów i zespołów. Galę prowadził muzykolog i kulturowznawca oraz dziennikarz radiowy dr Mariusz Gradowski.

 

Advertisement

“Program tegorocznej Gali Muzyki Poważnej pokazuje, że muzyka ewoluuje, a artyści reprezentujący często zupełnie różne nurty spotykają się, kreując nowe brzmienia i światy muzyczne. Potwierdzeniem tego będzie m.in. spotkanie na scenie znakomitej skrzypaczki klasycznej Agaty Szymczewskiej z fantastycznym skrzypkiem jazzowym Adamem Bałdychem i jego kwintetem. Usłyszymy ich intrygujące spojrzenie na muzykę jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Henryka Wieniawskiego” – powiedział muzykolog i szef programowy Gali Muzyki Poważnej Fryderyki Robert Kamyk.

 

Nagrody muzyczne Fryderyki są przyznawane w Polsce od 1995 r w kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzu i muzyki poważnej. Od 1999 r. przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video(ZPAV) Akademia Fonograficzna. Od 2018 r. współorganizatorem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Sestry.eu i PAP rozpoczynają współpracę

Published

on

By

Międzynarodowy serwis Sestry.eu i Polska Agencja Prasowa (PAP) rozpoczęły współpracę. Wspomaganie walczącej Ukrainy, ale też tworzenie przestrzeni dialogu Polski i Ukrainy – również w sprawach spornych – traktujemy jako naszą powinność. Wierzymy, że prawdziwa, rzetelna, wiarygodna informacja jest podstawą takiego dialogu – zaznaczył Marek Błoński, szef PAP.

PAP jest największą i najstarszą agencją informacyjną w Polsce, posiadającą redakcje i dziennikarzy na całym świecie. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i biznes. W marcu 2022 r., po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę PAP uruchomiła w ramach PAP.PL ukraińskojęzyczny serwis relacjonujący sytuację wojenną, też pełniący rolę centrum informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy, opisujący drogę Ukrainy do UE i NATO, poruszający problematykę bezpieczeństwa regionalnego oraz zachodniej pomocy objętemu wojną krajowi. Oprócz tego serwis opisuje losy i doświadczenia zwykłych Ukraińców zarówno w swoim kraju, jak i w Europie.

Sestry.eu to polsko-ukraiński serwis internetowy, utworzony we wrześniu 2023 roku przez byłych redaktorów Gazety Wyborczej i ukraińskie dziennikarki, tymczasowe migrantki wojenne w Polsce, przy wsparciu Kulczyk Foundation. Ukraińską część zespołu redakcyjnego tworzą osoby wcześniej związane z takimi redakcjami jak Espresso, Ukraina, Suspilne, RFI, Polskie Radio i inne.

Advertisement

Magazyn Sestry.eu, który początkowo powstał jako inicjatywa wspierająca ukraińskie uchodźczynie, przekształcił się w istotną w przestrzeni medialnej platformę dialogu polsko-ukraińskiego. Dzisiaj, gdy Ukrainki i Ukraińcy stali się ważną częścią naszego społeczeństwa, a skonfliktowanie państw zachodnich, w szczególności Polski i Ukrainy, jest jednym z głównym celów rosyjskiej propagandy, naszą misją jest zapewnienie dostępu do informacji, które łączą, a nie dzielą, budują zaangażowanie społeczne i wspierają nasze wspólne, europejskie wartości” – mówi Joanna Mosiej-Sitek prezeska Fundacji Media Liberation Fund, wydawcy sestry.eu.

Współpraca z redakcją portalu Sestry.eu jest kontynuacją i rozwinięciem idei, jaka przyświecała nam, gdy uruchamialiśmy serwis w języku ukraińskim. Chcemy, by informacje PAP nadal w jak najszerszym zakresie docierały do społeczności ukraińskiej w jej rodzimym języku, a jednocześnie pragniemy wzbogacać nasze autorskie treści wysokiej jakości materiałami portalu” – skomentował Marek Błoński, szef PAP.

Wspomaganie walczącej z rosyjską agresją Ukrainy, ale też tworzenie przestrzeni dialogu Polski i Ukrainy – również w sprawach spornych – traktujemy jako naszą powinność. Wierzymy, że prawdziwa, rzetelna, wiarygodna informacja jest podstawą takiego dialogu” – zaznaczył Błoński.

Współpraca pomiędzy PAP i Sestry.eu będzie polegała na wymianie informacji oraz materiałów analitycznych, dzięki czemu magazyn dla kobiet będzie dostarczać czytelnikom jeszcze więcej wiadomości ważnych zarówno dla ukraińskich, jak i polskich czytelników.

Advertisement

W zamian serwis ukraiński PAP będzie miał dostęp do komentarzy czołowych liderów politycznych, pogłębionych analiz, wywiadów i reportaży.

Źródło informacji: Sestry.eu/PAP

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

TPN: elektryczny bus wyruszy na trasę do Morskiego Oka

Published

on

By

fot. https://www.facebook.com/PaulinaHennigKloskaPolska2050

Tatrzański Park Narodowy (TPN) rozpoczyna testy kilkunastoosobowego busa elektrycznego na trasie do Morskiego Oka. To jeden z punktów zawartego porozumienia pomiędzy wozakami, a obrońcami praw zwierząt.

Bus elektryczny będzie do dyspozycji TPN przez najbliższe dwa tygodnie, ale jak zapowiadają władze parku, nie jest to jeszcze docelowy pojazd, który mógłby zastąpić zaprzęgi konne na tej trasie. Dwutygodniowe testy mają dać odpowiedź, czy pojazd poradzi sobie na górskiej trasie, jak długo będą ładowane baterie i na ile kursów wystarczą. “Elektryk” ma pokonać trasę z Polany Palenicy do Włosienicy przed Morskim Okiem.

 

“Jeżeli sprawdzi się na trasie do Morskiego Oka, to TPN będzie musiał ogłosić przetarg unijny. Następnie trzeba będzie zapewnić finansowanie, bo koszt takiego pojazdu może wynieść ponad milion zł. Finalnie cała procedura wraz z zakupem pojazdu może potrwać kilka miesięcy” – powiedziała PAP Magdalena Zwijacz-Kozica z TPN.

 

Advertisement

W miniony piątek w siedzibie TPN przy “okrągłym stole” zasiedli przedstawiciele wozaków, prozwierzęcy aktywiści, władze TPN i samorządowcy wraz z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską.

Palenica Białczańska, 18.05.2024. Transport konny na drodze do Morskiego Oka w okolicach Palenicy Białczańskiej, 18 bm. Na mocy zawartego 17 maja 2024 r. między przedstawicielami wozaków i organizacji prozwierzęcych z minister klimatu i œrodowiska Pauliną Hennig-Kloską kompromisu, zmniejszy siê m.in. liczba osób na wozie oraz rozpoczn¹ siê testy elektrycznego busa. (amb) PAP/Grzegorz Momot

Wypracowano 12-punktowe porozumienie, które oprócz testowania elektrycznego busa przewiduje, że obciążenia dla koni pracujących na trasie zostaną ponownie przeliczone. TPN ma także wstrzymać czasowo wydawanie kolejnych licencji dla fiakrów. Wozacy zobowiązali się także do wydłużenia do 60-minut odpoczynku koni na górnym przystanku, czyli na Włosienicy.

 

TPN ponadto ma zainstalować czujniki badające korelację między temperaturą i wilgotnością na przystanku początkowym na Polanie Palenicy oraz na końcu trasy – na Włosienicy. Urządzenia te mają informować o przekroczeniu parametrów, które mogą być groźne dla zdrowia koni. Ponadto komisja weterynaryjna ma wyznaczyć nowe warunki, bezpieczne dla pracy koni na trasie w powiązaniu z zainstalowanymi czujnikami.

 

Advertisement

Ustalono także, że do okresowych badań koni zostanie przyjęta piąta osoba – kolejny lekarz weterynarii. Komisja weterynaryjna będzie badała konie nie tylko przed sezonem, ale dodatkowo wyda rekomendacje po letnim sezonie. Komisja weterynaryjna ma też wydawać rekomendacje dotyczące podkuwania koni.

 

TPN ponadto zobowiązał się do zorganizowania spotkania w sprawie możliwości rekreacyjnego wykorzystania koni w innych miejscach parku, np. w Dolinie Kościeliskiej. Takie spotkanie ma zostać wyznaczone w ciągu miesiąca.

 

Advertisement

Kolejny punkt dotyczy obniżenia limitu osób na wozie – do tej pory mogło jechać 12 osób dorosłych i dwoje dzieci. Teraz będzie to 10 osób. Po ponownym przeliczeniu obciążeń dla koni może zapaść decyzja o ewentualnych dalszych rekomendacjach w tej sprawie.

 

Transport konny na trasie do Morskiego Oka określa regulamin Tatrzańskiego Parku Narodowego, który zawiera restrykcyjne przepisy dla zapewnienia dobrostanu koni. Zwierzęta m.in. przechodzą szczegółowe badania, które są cyklicznie prowadzone przed każdym letnim sezonem turystycznym. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement