Connect with us

Polska i Świat

Prognoza pogody do stycznia: deszcz może zgasić znicze na grobach, a śnieg spadnie po świętach

Published

on

fot. PAP

Listopad z opadami, grudzień z dodatnimi temperaturami i biały styczeń – tak w największym skrócie wyglądają prognozy synoptyków IMGW na nadchodzące zimne miesiące.

“Po wyjątkowo ciepłym październiku, listopad prawdopodobnie będzie w normie temperaturowej dla tego miesiąca” – powiedział PAP rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski. Według prognoz Instytutu, jeśli chodzi o sumę opadów atmosferycznych, najprawdopodobniej tę normę przekroczy. Dla wszystkich województw prognoza brzmi: miesiąc mokry.

 

W opinii Walijewskiego jest to korzystna dla Polski prognoza, ponieważ od dłuższego czasu notowany jest deficyt opadów. Choć tych, którzy chcieliby słonecznej pogody podczas odwiedzin na cmentarzach, zapewne rozczaruje, ponieważ deszcz może zgasić znicze na grobach.

Advertisement

 

“W przypadku grudnia od dłuższego czasu wyliczenia nasze i innych ośrodków badawczych, które monitorują dane pogodowe, są zgodne: temperatury będą powyższej średniej” – przekazał Walijewski. Prognozowana jest średnia temperatura dodatnia, co – jak zastrzegł rzecznik – nie wyklucza pojawiania się przymrozków. Dodał, że utrzymać ma się wysoki poziom opadów, ale ze względu na temperatury, będą to przede wszystkim – niestety – deszcze.

 

Z dotychczasowych prognoz wynika, że szans na białe święta raczej nie ma, ale śnieg pojawić się może w styczniu.

Advertisement

 

“Dane, które mamy dla stycznia, nie są tak jednoznaczne, ale jest szansa, że w ferie dzieci i młodzież będą się mogły cieszyć śniegiem. Jak na razie przewidywane są typowe styczniowe temperatury i opady powyżej normy” – wyjaśnił Grzegorz Walijewski. (PAP)

 

autor: Luiza Łuniewska

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Wypadek na S11 z Koszalina do Piły

Published

on

By

Z powodu pożaru samochodu osobowego w pobliżu miejscowości Kłanino zablokowana jest droga S11 prowadząca z Koszalina w kierunku Szczecinka i Piły. Na miejscu są strażacy, GDDKiA poinformowała, że utrudnienia mogą potrwać godzinę.

„Informację otrzymaliśmy od straży pożarnej, na drodze S11 zapalił się samochód, nasze służby tam jadą. Zablokowana jest jedna jezdnia, w kierunku Szczecinka i Piły. Nie ma osób poszkodowanych” – wyjaśniła dyżurna punktu informacji drogowej GDDKiA w Szczecinie.

Do niebezpiecznego zdarzenia na S11 prowadzącej z Koszalina do Piły doszło przed godz. 13. Samochód osobowy zapalił się na ekspresówce, na odcinku Zegrze Pomorskie – Bobolice, w pobliżu miejscowości Kłanino. Na miejscu są już strażacy.

GDDKiA informuje, że przewidywany czas utrudnień to jedna godzina.

Advertisement

Droga S11 to w sezonie turystycznym bardzo popularna trasa prowadząca nad Bałtyk. Korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy Wielkopolski jadący do Mielna, Darłowa czy Kołobrzegu.

PAP

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Żyje górnik poszukiwany po wstrząsie w kopalni Rydułtowy

Published

on

By

fot. PAP

Żyje górnik poszukiwany od czwartku po wstrząsie w kopalni Rydułtowy, czeka na niego śmigłowiec LPR – poinformował w sobotę Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na godz. 15:30 w sobotę PGG zapowiedziała konferencję, na której mają zostać przekazane szczegóły dot. odnalezienia górnika.

 

Do silnego wstrząsu w kopalni Rydułtowy doszło w czwartek o godz. 8.16. W zagrożonym rejonie 1150 m pod ziemią było 78 górników, którzy prowadzili prace konserwacyjne maszyn i urządzeń. 76 z nich zostało wycofanych, 17 trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, część poszkodowanych jeszcze tego samego dnia wróciła do domów.

Advertisement

 

Od czwartkowego rana trwało poszukiwanie dwóch pozostałych górników. Późnym popołudniem tego dnia prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa przekazał informację o zlokalizowaniu jednego z nich, wieczorem PGG przekazała informację o śmierci mężczyzny. Drugiego z pracowników odnaleziono w sobotę.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement