Connect with us

Polska i Świat

Prezydent Duda odwiedził teren inwestycji – odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary

Published

on

fot. PAP

W niedzielę prezydent Andrzej Duda odwiedził teren inwestycji – odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary, który ma być najgłębszym na świecie. Jest odwiertem badawczym, a jego celem jest zbadanie budowy geologicznej i zasobów geotermalnych Niecki Podhalańskiej – podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

“Prezydent Andrzej Duda odwiedził teren inwestycji – odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary” – napisała w niedzielę na Twitterze prezydencka kancelaria.

 

Jak dodała, “odwiert w Szaflarach, który ma być najgłębszy na świecie, jest odwiertem badawczym, a jego celem jest zbadanie budowy geologicznej i zasobów geotermalnych Niecki Podhalańskiej”. “Badania mają odbywać się na głębokości 3,5 km, 5 km i 7 km” – podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Advertisement

 

Przekazała również, że prezydentowi towarzyszył prezydencki minister Andrzej Dera.

 

Do wpisu Kancelaria Prezydenta dołączyła kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Advertisement

 

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach zostało rozpoczęte w kwietniu tego roku. Prace mają potrwać do połowy 2024 r. Na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 st. C. Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.

 

Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. rozszerzenia terytorium objętego stanem klęski żywiołowej

Published

on

By

fot. PAP

Rząd rozszerzył terytorium objęte stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty: w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki – wynika z opublikowanego we wtorek rozporządzenia.

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego z dnia 16 września.

 

Terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o powiaty: w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

Advertisement

 

Podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że premier zdecydował o rozszerzeniu terytorium, na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej.

 

W trakcie późniejszej konferencji prasowej Siemoniak powiedział, że – aby objąć powiat lub gminę stanem klęski żywiołowej – wojewodowie muszą złożyć wniosek o umieszczenie danych obszarów w rozporządzeniu.

Advertisement

 

Szef MSWiA zapewnił, że rozporządzenie będzie nowelizowane, “tyle razy, ile będzie trzeba”. “Być może nadmiarowo, ale to jest rozporządzenie, które pozwala służbom skutecznie działać” – oświadczył.

 

Siemoniak przekazał, że chodzi np. o możliwość wprowadzenia zakazu wchodzenia na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne. “Kończymy z wchodzeniem na wały, narażaniem siebie, służb państwowych, jak i jakości wałów” – zaznaczył.

Advertisement

 

Do tej pory objęte statusem klęski żywiołowej są następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Centralny Zlot Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim

Published

on

By

fot. CWCR

Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczął się coroczny Centralny Zlot Klas Wojskowych, gromadzący uczniów szkół ponadpodstawowych biorących udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej, takich jak Oddziały Przygotowania Wojskowego, Cyber.Mil z Klasą oraz Branżowe Oddziały Wojskowe. To siedem dni intensywnych szkoleń, które łączą naukę z praktyką w realistycznych warunkach polowych.

Uroczyste otwarcie zlotu

Zlot oficjalnie otworzył Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, który podkreślił znaczenie wartości wojskowych:

Honor, lojalność, dyscyplina, odpowiedzialność oraz umiejętność pracy w zespole to drogowskaz, który będzie naszą wskazówką przez najbliższe 7 dni. Pamiętajcie, że kadeci stanowią bardzo ważne zaplecze polskich Sił Zbrojnych. Wierzcie w siebie i w swoje możliwości, bo to Wy jesteście przyszłością Wojska Polskiego”.

Podczas ceremonii otwarcia obecny był także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Stanisław Wziątek, który odczytał list od Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza:

Jedną z dróg do stania się w przyszłości żołnierzem Wojska Polskiego jest nauka w klasie o profilu wojskowym. (…) Wszystkim uczniom – uczestnikom tego rocznego zlotu – życzę spełnienia marzeń w mundurze żołnierskim, a następnie szlifów oficerskich. Wojsko czeka na Was, bo to właśnie Wy możecie być wzmocnieniem siły naszej armii”.

Miejsce pełne tradycji i nowoczesności

Poligon w Drawsku Pomorskim to idealne miejsce na organizację takiego wydarzenia. Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. bryg. Dariusz Machula, zaznaczył:

Advertisement

Poligon w Drawsku to największy i jeden z najnowocześniejszych poligonów w Europie. Doskonale nadaje się do realizacji wszechstronnych zadań szkoleniowych, co umożliwia kadetom zdobycie praktycznych umiejętności w realistycznych warunkach polowych”.

Dzięki wsparciu Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, instruktorzy z 12 Brygady Zmechanizowanej i 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekażą swoją wiedzę młodym kadetom. Szkolenia obejmą m.in.: taktykę wojskową, szkolenie strzeleckie, terenoznawstwo, rzut granatem, walkę wręcz, a także przeprawy wodne i ustawianie min. To siedem dni pełnych wyzwań, które dostarczą młodym żołnierzom niezapomnianych doświadczeń.

Integracja i umiejętności na przyszłość

W zlocie uczestniczy 600 kadetów z całej Polski. To nie tylko intensywny czas nauki i zdobywania praktycznych umiejętności wojskowych, ale także okazja do integracji i budowania silnych więzi.

Zlot jest nie tylko doskonałą okazją do nauki, lecz również do integracji. Każdy uczestnik wyniesie z tego wydarzenia nowe umiejętności i silne poczucie przynależności do wspólnoty, która łączy pokolenia” – podkreślają organizatorzy.

Zlot Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim to wydarzenie, które ma na celu przygotowanie młodzieży do przyszłej kariery w Wojsku Polskim, a także wzmocnienie ducha patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj. Każdy dzień spędzony na poligonie to krok bliżej do realizacji marzeń o służbie w polskich siłach zbrojnych.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement

fot. CWCR

Continue Reading