Connect with us

Polska i Świat

Polska przedłuża kontrole graniczne ze Słowacją

Published

on

fot. PAP

Przedłużymy tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją o następne 20 dni, do 2 listopada – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński w Jedynce Polskiego Radia.

“Jutro kończy się pierwszy okres, na który została wprowadzona tymczasowa kontrola na granicy ze Słowacją” – powiedział w czwartek w Jedynce Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Kamiński.

 

“Dzisiaj ogłosimy komunikat, że do 2 listopada tymczasowa kontrola zostanie przedłużona. Jest to zgodne z kodeksem Schengen. Taka jest procedura. Dziś też poinformujemy Komisję Europejską, że wchodzimy w drugi etap i przedłużamy tymczasową kontrolę. Są dobre wyniki, są jasne efekty. Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę” – stwierdził Kamiński.

 

Advertisement

Podkreślił, że te kontrole pokazały skalę zjawiska. “Po formalnym wdrożeniu decyzji rozpoczęliśmy intensywne kontrole. Ujawniliśmy około 550 nielegalnych imigrantów. To pokazało nam, że sprawa jest poważna, że ten szlak bałkański, jego jedna z odnóg rzeczywiście funkcjonuje” – wskazał szef MSWiA.

 

Zaznaczył, że tylko w ostatnich dniach zatrzymano 156 imigrantów, a polscy funkcjonariusze skontrolowali około 30 tys. pojazdów, głównie busów, czy autokarów bo w ten sposób przewożono duże ilości imigrantów w kierunku Europy Zachodniej.

 

Advertisement

“My wprowadziliśmy tymczasową kontrolę. Naszym wzorem, również służby czeskie wprowadziły tymczasową kontrole na granicy ze Słowacją. Tam liczba imigrantów ujawnionych w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła aż o 100 procent, więc był to szlak efektywny. Wydaje się, że zablokowaliśmy na pewien czas ten szlak, tak jak skutecznie zablokowaliśmy szlak białoruski, który tak naprawdę nigdy nie powstał, mimo intencji Łukaszenki i Putina (…) Wedle naszych informacji nielegalni przemytnicy koncentrują się teraz na Austrii, więc myślę, że władze austriackie powinny się zmobilizować i powinny, również od strony Austrii skutecznie blokować ten ruch imigrantów” – powiedział Kamiński.

 

Jak zapowiedział minister, projekt zmieniający rozporządzenie MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną został opublikowany w czwartek. Zakłada, że “kontrolę graniczną osób, przywróconą tymczasowo na okres, o którym mowa w ust. 1, przedłuża się na okres od dnia 14 października 2023 r. do dnia 2 listopada 2023 r.”.

 

Kontrola na granicy ze Słowacją obowiązuje od północy w środę (4 października. Granicę można przekraczać przez 8 przejść drogowych i 3 kolejowe oraz 11 pieszych, nie wolno w innych miejscach – np. na górskich szlakach w Tatrach.

Advertisement

 

Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Przy wjeździe do Polski kontrolowany jest dowód lub paszport. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Wypadek na S11 z Koszalina do Piły

Published

on

By

Z powodu pożaru samochodu osobowego w pobliżu miejscowości Kłanino zablokowana jest droga S11 prowadząca z Koszalina w kierunku Szczecinka i Piły. Na miejscu są strażacy, GDDKiA poinformowała, że utrudnienia mogą potrwać godzinę.

„Informację otrzymaliśmy od straży pożarnej, na drodze S11 zapalił się samochód, nasze służby tam jadą. Zablokowana jest jedna jezdnia, w kierunku Szczecinka i Piły. Nie ma osób poszkodowanych” – wyjaśniła dyżurna punktu informacji drogowej GDDKiA w Szczecinie.

Do niebezpiecznego zdarzenia na S11 prowadzącej z Koszalina do Piły doszło przed godz. 13. Samochód osobowy zapalił się na ekspresówce, na odcinku Zegrze Pomorskie – Bobolice, w pobliżu miejscowości Kłanino. Na miejscu są już strażacy.

GDDKiA informuje, że przewidywany czas utrudnień to jedna godzina.

Advertisement

Droga S11 to w sezonie turystycznym bardzo popularna trasa prowadząca nad Bałtyk. Korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy Wielkopolski jadący do Mielna, Darłowa czy Kołobrzegu.

PAP

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Żyje górnik poszukiwany po wstrząsie w kopalni Rydułtowy

Published

on

By

fot. PAP

Żyje górnik poszukiwany od czwartku po wstrząsie w kopalni Rydułtowy, czeka na niego śmigłowiec LPR – poinformował w sobotę Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na godz. 15:30 w sobotę PGG zapowiedziała konferencję, na której mają zostać przekazane szczegóły dot. odnalezienia górnika.

 

Do silnego wstrząsu w kopalni Rydułtowy doszło w czwartek o godz. 8.16. W zagrożonym rejonie 1150 m pod ziemią było 78 górników, którzy prowadzili prace konserwacyjne maszyn i urządzeń. 76 z nich zostało wycofanych, 17 trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, część poszkodowanych jeszcze tego samego dnia wróciła do domów.

Advertisement

 

Od czwartkowego rana trwało poszukiwanie dwóch pozostałych górników. Późnym popołudniem tego dnia prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa przekazał informację o zlokalizowaniu jednego z nich, wieczorem PGG przekazała informację o śmierci mężczyzny. Drugiego z pracowników odnaleziono w sobotę.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement