Connect with us

Polska i Świat

Dziś startuje Pyrkon – festiwal fantastyki w Poznaniu

Published

on

fot. PAP

Od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru teren Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie się najbardziej fantastycznym miejscem w Polsce. Na XXI już edycję Pyrkonu – festiwalu fantastyki – zjadą się fani wszystkiego, co “nie z tego świata” – od anime przez fantasy po science-fiction. Będzie można puścić wodze wyobraźni, ale też poznać niezwykłe możliwości współczesnej nauki.

Gry, komiksy, filmy i kostiumy – od 16 do 18 czerwca trwać będzie XXI edycja Pyrkonu – jednego z największych w Europie festiwali fantastyki. Różnorakie atrakcje dla tysięcy fanów przygotowali pasjonaci wszelkich postaci fantastyki. Będzie można spróbować swoich sił w dawnych sztukach walki, wcielić się w bohaterów filmów i komiksów, zagrać w gry (od planszówek po RPG), budować z klocków LEGO, popatrzeć w gwiazdy, a także z najlepiej poinformowanych źródeł dowiedzieć, jak bliska fantastyki jest współczesna nauka.

 

W Strefie Inicjatyw Fanowskich będzie można można odwiedzić m.in. wioskę przygotowaną przez pracowników Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przygotowali ją naukowców z różnych wydziałów tej uczelni. Ci z Zakładu Kartografii i Geomatematyki na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych opowiedzą o tym, jak wiele danych i analiz naukowcy dostarczają twórcom map w grach wideo. Z kolei naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii zdradzą sekrety druku 3D, zarówno „plastikowego”, jak i biodruku. Pracownicy Wydziału Archeologii przygotowali (re)konstrukcję bazy archeologicznej, w której badania przybrały nieoczekiwany obrót. Relaks zapewni wizyta w czytelni lub strefie starożytnych gier planszowych, takich jak Ludus Latrunculorum, Hnefatafl, Szachy, Chaturanga czy Backgammon.

Advertisement

 

Na tegorocznym Pyrkonie pojawią się też studenci kierunku Game Studies na Uniwersytecie Opolskim. Oni organizują warsztaty z tworzenia gier planszowych. Ci, którzy woleliby się dowiedzieć, w jaki sposób stworzono miecz, którym Achilles zabił Hektora, powinni zaś odwiedzić Hutę Miedzi przygotowaną przez Instytutu Nauk Geologicznych PAN z Wrocławia.

 

Naukowych atrakcji będzie na Pyrkonie co nie miara – swoją obecność zapowiedzieli liczni autorzy popularnych podcastów, blogów i kanałów popularnonaukowych na YouTube. Aleksandra i Piotr Stanisławscy z Crazy Nauka opowiedzą o kosmicznych kłamstwach w służbie propagandy, Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako “Babka od histy” wytłumaczy, dlaczego potrzebujemy herstorii, czyli historii kobiet, a Piotr Konieczny i Marcin May z portalu Niebezpiecznik.pl poradzą, jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetu i z własnych komputerów oraz telefonów. Jeśli dopisze pogoda, Karol Wójcicki, twórca kanału Z głową w gwiazdach, poprowadzi pokazy nocnego nieba z wykorzystaniem teleskopu! Niezależnie zaś od pogody zaprosi na prelekcję “Ciemność dnia, światła nocy”.

Advertisement

 

Specjalne atrakcje przygotowano też dla najmłodszych. W strefie dziecięcej odbędą się warsztaty m.in. DIY i robotyki, a Michał Rożek, założyciel fundacji i kanału “Nauka. To lubię!” opowie o tajnikach ludzkiego organizmu. Będą też sesje RPG specjalnie dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy Pyrkonu będą też mogli wziąć udział w Wielkiej Bitwie na Poduszki organizowanej przez Klub Kregulec. (PAP Life)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Tatry: śmiertelny wypadek na Wrotach Chałubińskiego

Published

on

By

fot. PAP

W Tatrach w sobotę doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Na Wrotach Chałubińskiego turysta najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości doznając śmiertelnych obrażeń – przekazał ratownik TOPR Stanisław Krzeptowski–Sabała.

„Do śmiertelnego wypadku doszło, gdy turysta w wieku ok. 70 lat schodził z Wrót Chałubińskiego. W tym miejscu jest jeszcze bardzo dużo zmrożonego śniegu” – powiedział ratownik.

 

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki. Choć nie ma tam stałej pokrywy śniegu, to w miejscach zacienionych zalegają zmrożone płaty.

Advertisement

 

„Czasami te odcinki ze zmrożonym śniegiem są krótkie i może się wydawać, że to tylko parę metrów do przejścia, ale wtedy najczęściej zdarzają się wypadki. Dlatego należy w takich miejscach używać raków, mieć w ręku czekan, a na głowie kask. Jeżeli nie mamy takiego sprzętu powinniśmy zawrócić i zrezygnować z dalszej wycieczki” – ostrzegał ratownik TOPR.

 

W sobotę w Tatrach doszło w sumie do dziesięciu wypadków, w tym dwóch na szlaku na Rysy, gdzie turyści również poślizgnęli się na płatach śniegu. Poszkodowani z obrażeniami ciała zostali na pokładzie śmigłowca przetransportowani do szpitala w Zakopanem.

 

Advertisement

To już trzeci śmiertelny wypadek w Tatrach w przeciągu tygodnia. (PAP)

Continue Reading

Na sygnale

Bili roczną córkę gałęziami i szukali do niej egzorcysty

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Pod Gryficami doszło do wstrząsającego zdarzenia, w którym policja zatrzymała rodziców podejrzanych o bicie swojej rocznej córki gałęziami oraz poszukiwanie dla niej egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jej stan jest określany jako dobry, natomiast matka została umieszczona na oddziale psychiatrycznym, a ojciec trafił do aresztu.

Szokujące szczegóły rytuału oczyszczenia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, prokuratora Piotra Wieczorkiewicza, rodzice dziecka przeprowadzali czynności, które określali jako “rytuał oczyszczenia”. Wcześniej na terenie Gryfic poszukiwali egzorcysty. Po otrzymaniu zgłoszenia od kobiety, która zauważyła dziwnie zachowujących się rodziców z małym dzieckiem, policja natychmiast przystąpiła do działania.

Błyskawiczna reakcja policji

Funkcjonariusze szybko namierzyli rodzinę na terenie budowy stacji benzynowej. Dziewczynka miała obrażenia w postaci zadrapań i zasinień, które prawdopodobnie powstały w wyniku uderzeń gałęziami. Dziecko zostało natychmiast przetransportowane do szpitala w Gryficach, gdzie lekarze określili jej stan jako dobry.

Postępowanie prokuratorskie

Prokuratura Rejonowa w Gryficach prowadzi postępowanie w sprawie narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez narażenie na wychłodzenia oraz spowodowanie obrażeń ciała. Sprawa jest rozpatrywana zgodnie z art. 160 par. 2 kodeksu karnego, co oznacza, że sprawca może być skazany na karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Advertisement

Dalsze kroki prawne

Ojciec dziecka ma zostać przesłuchany w najbliższych dniach. Matka dziewczynki, której stan zdrowia nie pozwala na uczestnictwo w czynnościach procesowych, została umieszczona na oddziale psychiatrycznym. Prokurator powiadomił sąd opiekuńczy, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i odpowiednią opiekę. Sąd zdecyduje, czy dziewczynka trafi do rodziny zastępczej, czy pod opiekę dziadków.

Podsumowanie

Zdarzenie pod Gryficami budzi wiele emocji i pytań o stan psychiczny oraz motywację rodziców, którzy dopuścili się tak okrutnego czynu wobec własnego dziecka. Dalsze postępowania prokuratorskie i sądowe wyjaśnią szczegóły tej tragicznej sprawy oraz zapewnią dziecku bezpieczną przyszłość.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement