Connect with us

Polityka

Prezydent podjął decyzję komu powierzy misję tworzenia rządu

Published

on

fot. PAP

Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, prezydent Andrzej Duda podjął już ostateczną decyzję o powierzeniu misji tworzenia rządu w tzw. pierwszym kroku – poinformował w mediach społecznościowych szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek. Dodał, że wieczorem prezydent wygłosi orędzie.

“Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, Prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję ws. tzw. pierwszego kroku. Decyzja jest ostateczna, więc ścigającym się na apele do Prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia” – napisał w poniedziałek na portalu X szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

 

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, KO – 157, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

 

Advertisement

Pod koniec października w Pałacu Prezydenckim odbyły się spotkania konsultacyjne prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Prezydent podkreślił po nich, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy – Donald Tusk.(PAP)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Wielka zmiana. Znamy wyniki II tury wyborów

Published

on

By

W niedzielę odbyła się II tura wyborów. W Pile prezydentem Piły została Beata Dudzińska. W pozostałych miejscowościach spore zmiany.

Na Beatę Dudzińską głosowało 71,01 % głosujących. Marcin Porzucek otrzymał 28,99 % głosów.

Bardzo zacięta walka odbyła się w Gminie Wyrzysk. Dotychczasowa burmistrz Bogusława Jagodzińska została pokonana przez Marcina Piszczka. Ten ostatni zdobył 69,58 % głosów, zaś odchodząca burmistrz zaledwie 30,42 %.

Kolejna sensacja w Gminie Łobżenica. Dotychczasowy burmistrz Piotr Łosoś zdobył zaledwie 43,03 % głosów. Burmistrzem na kolejne lata został więc Robert Biskupiak, na którego zagłosowało 56,97 % głosujących.

Advertisement

Kolejna niespodzianka to Gmina Ujście. Tutaj dotychczasowy burmistrz Roman Wrotecki został pokonany przez Małgorzatę Cichostępską. Wrotecki dostał 46,16 % głosów, zaś Cichostępska 53,84 % głosów.

W ościennej gminie Krzyż Wielkopolski burmistrzem została Marta Kubiak, na którą zagłosowało 53,11 % głosujących, a Edyta Poznaniak-Helak zaledwie 46,89 % głosów.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Za dwa tygodnie II tura wyborów na prezydenta Piły

Published

on

By

Niedzielne wybory samorządowe na prezydenta Piły nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dlatego za 2 tygodnie odbędzie się II tura wyborów.

W niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów zebrała Beata Dudzińska z KO ( 12124  głosy). Drugi był Marcin Porzucek z PiS (  5020 głosów). Na trzecim miejscu uplasował się kandydat Trzeciej Drogi Adam Luboński (  3392 głosy).

Ostatecznie w II turze mierzą się Beata Dudzińska oraz Marcin Porzucek.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement