Connect with us

Polityka

D. Tusk: jesteśmy tu dzisiaj, żeby wszyscy zobaczyli, ilu nas jest gotowych walczyć o wolność i demokrację

Published

on

fot. PAP

Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat – żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację – mówił lider PO Donald Tusk otwierając marsz 4 czerwca.

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych.

 

Advertisement

Otwierając marsz Tusk nawiązał do frekwencji. “Widzę ocean ludzkich głów, morze biało-czerwonych flag. Są nas tysiące, tysiące ludzi z Polską w sercach, dziesiątki tysięcy, miliony przed telewizorami Polek i Polaków, którzy nie dali się złamać, nie dali się zastraszyć, nie dali się zniechęcić” – mówił. “Polska jest w naszych sercach i dlatego przetrwaliśmy te trudne lata” – dodał.

 

Lider PO dziękował obecnemu na marszu Lechowi Wałęsie i pokoleniu “Solidarności”, którzy wywalczyli konsekwencją, odwagą, bezkrwawo, bez przemoc wywalczyli wolność i niepodległość. “Dzisiaj przed nami stoi podobna misja, o podobnej wadze i dzisiaj też wszyscy ludzie dobrej woli w Polsce będą swoją konsekwencją, odwagą, spokojem, optymizmem, będą szli do zwycięstwa” – podkreślił.

 

Advertisement

“Chce wam powiedzieć, jak patrzę dzisiaj tu, na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, którzy przyszli zamanifestować swoją złość, ale też swoją nadzieją, że dawno już nie pomyślałem, że słowa +tu jest Polska+ tak bardzo pasują do miejsca i czasu. Tak, tu jest Polska” – mówił Tusk.

 

“Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat – żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację. Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma. Olbrzym się obudził” – podkreślał lider PO.

 

Advertisement

Na marszu obecni są m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy były prezydent Lech Wałęsa. Wśród uczestników marszu widoczne są transparenty z hasłami m.in. “Abrakadabra niech zniknie pisowska makabra”, “Mam marzenie – Polska wolna od PiS” czy “Nie chcę żyć w świecie z książek Orwella”. Część uczestników ma również T-shirty z hasłem “KONSTYTUCJA”.

 

Po Donaldzie Tusku wystąpił były prezydent Lech Wałęsa. Jego przemówienie po ok. 10 minutach przerwali zgromadzeni, wołając “Idziemy, idziemy”. Część ze zgromadzonych uskarża się na nagłośnienie – nie słyszy przemówień.

 

Advertisement

Uczestnicy marszu mają polskie i unijne flagi; pojawiły się też transparenty z ośmioma gwiazdkami.

 

Cała impreza ma się zakończyć ok. godz. 18. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Wielka zmiana. Znamy wyniki II tury wyborów

Published

on

By

W niedzielę odbyła się II tura wyborów. W Pile prezydentem Piły została Beata Dudzińska. W pozostałych miejscowościach spore zmiany.

Na Beatę Dudzińską głosowało 71,01 % głosujących. Marcin Porzucek otrzymał 28,99 % głosów.

Bardzo zacięta walka odbyła się w Gminie Wyrzysk. Dotychczasowa burmistrz Bogusława Jagodzińska została pokonana przez Marcina Piszczka. Ten ostatni zdobył 69,58 % głosów, zaś odchodząca burmistrz zaledwie 30,42 %.

Kolejna sensacja w Gminie Łobżenica. Dotychczasowy burmistrz Piotr Łosoś zdobył zaledwie 43,03 % głosów. Burmistrzem na kolejne lata został więc Robert Biskupiak, na którego zagłosowało 56,97 % głosujących.

Advertisement

Kolejna niespodzianka to Gmina Ujście. Tutaj dotychczasowy burmistrz Roman Wrotecki został pokonany przez Małgorzatę Cichostępską. Wrotecki dostał 46,16 % głosów, zaś Cichostępska 53,84 % głosów.

W ościennej gminie Krzyż Wielkopolski burmistrzem została Marta Kubiak, na którą zagłosowało 53,11 % głosujących, a Edyta Poznaniak-Helak zaledwie 46,89 % głosów.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Za dwa tygodnie II tura wyborów na prezydenta Piły

Published

on

By

Niedzielne wybory samorządowe na prezydenta Piły nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dlatego za 2 tygodnie odbędzie się II tura wyborów.

W niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów zebrała Beata Dudzińska z KO ( 12124  głosy). Drugi był Marcin Porzucek z PiS (  5020 głosów). Na trzecim miejscu uplasował się kandydat Trzeciej Drogi Adam Luboński (  3392 głosy).

Ostatecznie w II turze mierzą się Beata Dudzińska oraz Marcin Porzucek.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement