Connect with us

Na sygnale

Skopali 14-latka i zabrali mu 5 złotych…

Published

on

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile zatrzymali dwoje nieletnich pilan, którzy odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich za dokonanie wymuszenia rozbójniczego na 14-latku. Sprawcy pod groźbą użycia noża weszli w posiadanie słuchawek oraz 5 złotych.

28 maja, w godzinach popołudniowych na stanowisko kierowania wpłynęła informacja o wymuszeniu rozbójniczym, którego miało dokonać dwóch nieletnich na jednym z osiedli w Pile. Sprawcy pod groźbą użycia noża zabrali 14-latkowi słuchawki oraz 5 złotych, które miał w swoim portfelu. Po otrzymaniu zgłoszenia w rejon interwencji zostały niezwłocznie zadysponowane policyjne patrole.

Funkcjonariusze otrzymali informację o wyglądzie sprawców. Kilka chwil później, na jednej z pobliskich ulic policjanci zatrzymali jednego z nich. Okazał się nim 15-letni pilanin. Nieletni w trakcie rozmowy celowo podawał fałszywe dane swojego kolegi, który miał z nim uczestniczyć w wymuszeniu, aby zmylić policjantów. Nie przyniosło to jednak żadnego efektu ponieważ funkcjonariusze bardzo szybko ustalili prawdziwe personalia drugiego ze sprawców.

Advertisement

Okazał się nim 16-latek, który także został zatrzymany tego samego dnia. W jego mieszkaniu policjanci ujawnili słuchawki należące do pokrzywdzonego. Funkcjonariusze Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich przeprowadzili czynności ze sprawcami wymuszenia i wyjaśnili wszystkie okoliczności. Nieletni przyznali się do popełnienia czynu karalnego. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. To on zadecyduje o konsekwencjach jakie spotkają młodych pilan.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Kara za nieuzasadnione wezwanie służb ratunkowych

Published

on

By

36-letni mieszkaniec Gminy Margonin będzie musiał zapłacić karę w wysokości 1.000 zł za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych. 

-Co pewien czas otrzymujemy zgłoszenia, które po weryfikacji na miejscu, okazują się być fikcyjne. Bywały też sytuacje, kiedy ktoś celowo, w uporczywy sposób blokował numer alarmowy – mówią operatorzy numeru alarmowego.

Sprawa dotyczy zdarzeń z lipca br. 36-latek zadzwonił na numer alarmowy, informując, że jadąc rowerem w pewnym momencie upadł i połamał obie nogi. Do zdarzenia miało rzekomo dojść w Próchnowie. Na miejsce skierowano patrol policji oraz zespół ratownictwa medycznego. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że zgłaszający w stanie nietrzeźwości prowadził jednoślad, kiedy w pewnym momencie stracił równowagę i wpadł do przydrożnego rowu.

Kłamstwem natomiast było, że połamał obie kończyny, bowiem badanie nie wykazało żadnych obrażeń ciała. Rowerzysta został doprowadzony do miejsca zamieszkania i przekazany pod opiekę ojcu. Policjanci poinformowali go, że w związku z tym, że fałszywą informacją wywołał niepotrzebną czynność służb dbających o bezpieczeństwo i zdrowie innych, sporządzą dokumentację do wniosku o ukaranie do sądu.

W  Sądzie Rejonowym w Wągrowcu, zapadł wyrok, w którym uznano 36-letniego mieszkańca gm. Margonin za winnego popełnienia wykroczenia i wymierzono mu karę grzywny w wysokości tysiąca złotych.

Advertisement

Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna. Zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń „Kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł – dodają.

Continue Reading

Na sygnale

Nowy radiowóz policjantów ze Złotowa

Published

on

By

Policjanci ze złotowskiej drogówki otrzymali nowy oznakowany radiowóz. Skoda Scala w nowoczesnych barwach będzie służyć policjantom w codziennej służbie, aby dbać o bezpieczeństwo mieszkańców złotowskiego.

Nowy oznakowany radiowóz marki Skoda w nowoczesnym malowaniu trafił do Komendy Powiatowej Policji w Złotowie. Do codziennej służby wykorzystywany będzie przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego.

Skoda Scala wyposażona została w silnik benzynowy o mocy 150 KM i w automatyczną skrzynię biegów DSG. Jej zakup sfinansowany został z centralnego budżetu policji.

Pojazd już można dostrzec na ulicach powiatu złotowskiego.

Advertisement

Continue Reading


Advertisement
Advertisement