Connect with us

Na sygnale

Nielegalny tytoń i papierosy. W tle gigantyczna kara

Published

on

fot. KPP w Pile

Pilscy policjanci zatrzymali obywateli Armenii, którzy w wynajmowanych przez siebie garażach i samochodzie posiadali łącznie ponad 21 kilogramów krajanki tytoniowej oraz 76 tys. papierosów bez wymaganych znaków akcyzy. Straty skarbu państwa  to blisko milion złotych.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą pilskiej komendy uzyskali informację dotyczącą sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Tym nielegalnym handlem mieli zajmować się obywatele Armenii na stałe zamieszkujący w powiecie nakielskim.

-Podejrzenia funkcjonariuszy były słuszne, co pokazały wyniki przeszukania. W dwóch garażach wynajmowanych przez obywateli Armenii oraz w samochodzie należącym do pary policjanci łącznie zabezpieczyli ponad 21 kilogramów krajanki tytoniowej oraz 76 tys. sztuk papierosów różnych marek bez wymaganych znaków akcyzy. Dodatkowo zabezpieczono 60 butelek z substancją, która zostanie poddana dalszym badaniom, telefony komórkowe i pieniądze – tłumaczy st. sierż. Magdalena Mróz z KPP w Pile.

Para trudniąca się sprzedażą „lewego” towaru została zatrzymana. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 54-latkowi oraz 49-latce zarzutu popełnienia przestępstwa skarbowego, w tym narażenia skarbu państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego oraz VAT o kwotę blisko miliona złotych.

Advertisement

Decyzją Prokuratury Rejonowej w Chodzieży zatrzymani zostali objęci dozorem policyjnym. Popełniony przez nich czyn zagrożony jest wysoką grzywną oraz karą pozbawienia wolności.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

NASK ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod serwis muzyczny Spotify

Published

on

By

fot. PAP

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod serwis muzyczny Spotify. Przestępcy za pośrednictwem fałszywych stron wyłudzają dane logowania do serwisu muzycznego oraz dane karty płatniczej potencjalnej ofiary, co w konsekwencji prowadzi do kradzieży pieniędzy.

Zespół CERT Polska ostrzegł w środę przed atakiem, w którym oszuści podszywają się pod serwis muzyczny Spotify.

 

Eksperci przedstawili scenariusz ataku, który polega tym, że w masowo rozsyłanych mailach przestępcy informują o problemach z realizacją płatności za subskrypcję serwisu muzycznego. “Wiadomość zawiera m.in. groźbę utraty pieniędzy, a także link (“Zaloguj się, aby rozpocząć”) przekierowujący na fałszywą stronę naśladującą serwis Spotify” – dodali.

Advertisement

 

Wyjaśnili, że za pośrednictwem fałszywych stron oszuści wyłudzają dane logowania do serwisu muzycznego oraz dane karty płatniczej potencjalnej ofiary, co w konsekwencji prowadzi do kradzieży pieniędzy.

 

Przekazali też jak się bronić przed atakami oszustów. Należy zachować spokój i nie reagować pod wpływem emocji. Zawsze uważnie sprawdzać adres e-mailowy nadawcy oraz adres internetowy strony, zwłaszcza w przypadku podawania na niej danych lub dokonywania płatności.

Advertisement

 

Podejrzane wiadomości oraz strony internetowe należy zgłaszać na incydent.cert.pl.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Kolejny żubr zastrzelony przez kłusownika

Published

on

By

fot. ZTP

To już jakaś plaga. We wtorek w godzinach popołudniowych przypadkowa osoba znalazła w lesie w okolicy Prusinowa Wałeckiego martwego żubra. Na miejsce udali się pracownicy Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz Policja.

Po przybyciu na miejsce i wstępnych oględzinach okazało się, że był to samiec żubra w wieku 6-7 lat w dobrej kondycji. Na prawym boku zwierzęcia za łopatką znajdowała się rana wlotowa po pocisku, w związku z czym została zawiadomiona policja i zostały wszczęte odpowiednie procedury.

Po przyjechaniu służb lekarz weterynarii w asyście pracowników ZTP przeprowadził sekcję zwłok. Ze zwierzęcia wydobyto dobrze zachowany pocisk, który został przekazany Policji.

Strzał nie był śmiertelny, ale uszkodził przewód pokarmowy,  co doprowadziło do przewlekłego stanu zapalnego i śmierci zwierzęcia.

Advertisement

Śmierć nastąpiła dwa dni temu, natomiast sam postrzał 3-4 tygodnie temu ! Żubr ten umierał powoli, w męczarniach przez kilkadziesiąt dni!

Sprawą postrzelenia żubra zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

-Na miejscu znalezienia martwego żubra pracowali policyjni technicy, którzy zabezpieczali ślady. Za to przestępstwo sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – poinformowała nas st. asp. Beata Budzyń – oficer prasowy KPP w Wałczu.

Śledztwo trwa.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement