Connect with us

Ludzie

To już 20 lat Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego

Published

on

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego obchodziło jubileusz XX-lecia działalności. Z tej okazji, członkowie i zaproszeni goście, w tym Prezydent Piły dr Piotr Głowski, spotkali się, aby podsumować dwudziestoletnią działalność Stowarzyszenia.

Prezes Stowarzyszenia, Aneta Wróblewska, rozpoczęła prezentację dorobku Stowarzyszenia od słów, które przyświecają naszemu Stowarzyszeniu: “pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby”, dziękując jednocześnie prawnikom za wieloletnią pomoc osobom, których nie stać na profesjonalną
pomoc prawną.

Jubileusz był też okazją do wspomnień początków działalności i tych, którzy stworzyli Stowarzyszenie. Podczas spotkania przywołano pamięć zmarłej założycielki Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego, śp. Aleksandry Błażejewskiej, Honorowej Obywatelki Miasta Piły. Była to także dobra okazja do przekazania podziękowań członkiniom i członkom Stowarzyszenia oraz wspierającym je osobom. Obecny na Jubileuszu Prezydent Piły złożył na ręce prezes Anety Wróblewskiej gratulacje, podziękowania i życzenia dalszego rozwoju Stowarzyszenia.

*****

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego w Pile powstało w 2005 r. z inicjatywy śp. Aleksandry Błażejewskiej, Honorowej Obywatelki Miasta Piły. Zajmuje się głównie udzielaniem bezpłatnych porad prawnych oraz wspieraniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, osób niepełnosprawnych oraz matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci.

Advertisement

Od powstania Stowarzyszenie udzieliło kilku tysięcy bezpłatnych porad prawnych. Realizowało projekty pn. “Udzielanie bezpłatnych porad obywatelskich dla mieszkańców Powiatu Pilskiego o niskim statusie materialnym” oraz prowadziło Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej na terenie Powiatu Pilskiego. Nieprzerwanie od 2016 r., Stowarzyszenie realizuje umowę z Gminą Piła pn. „Wspieranie inicjatyw lokalnych na rzecz integracji lokalnej społeczności poprzez udzielanie porad (prawnych, obywatelskich) dla mieszkańców miasta Piły znajdujących się w trudnej sytuacji”. Dzięki wsparciu Prezydenta Piły dra Piotra Głowskiego i dotacjom z Urzędu Miasta, mieszkańcy Piły mogą bezpłatnie korzystać z porad prawnych i obywatelskich.  Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego realizuje także projekt pn. “Kancelaria społeczna Parasol. Pomagamy, wspieramy, edukujemy”, realizowany w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. Stowarzyszenie utrzymuje się dzięki składkom członkowskim i darowiznom.

Aktualnie w Stowarzyszeniu skupionych jest 20 członkiń i członków. Porady prawne udzielane są w każdy poniedziałek w godzinach od 16 do 18 oraz w soboty w godzinach od 14:30 do 17:30
w siedzibie Stowarzyszenia (budynek dworca PKP Piła Główna, I piętro).

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

IX edycja Krajna Adventure Race wystartuje już w sierpniu

Published

on

By

Tegoroczna edycja to swego rodzaju powrót do korzeni. Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z rajdem przygodowym na Krajnie, bazą zawodów było Sławianowo, później przez lata gościliśmy w Złotowie, a w tej edycji postanowiliśmy wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło, a więc nad Jezioro Sławianowskie – piszą organizatorzy.

-W tym roku przygotowujemy dwie trasy: rajdową oraz rowerową. Rowerzyści zmierzą się z nawigacją na dystansie około 80 km, które należy pokonać w limicie 11 godzin. Do odnalezienia będzie około 25-30 punktów kontrolnych, a start i meta będą zlokalizowane w Sławianowie. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w tracker gps umożliwiający kibicom śledzenie pozycji zawodnika on-line, a zawodnikowi analizę swojego wariantu po zawodach – dodają organizatorzy.

Przygodowo w czterech dyscyplinach
Krajna Adventure Race to jednak przede wszystkim zawody multidyscyplinarne. Tym razem nie dajemy uczestnikom wyboru długości trasy – przygotowujemy jedną – liczącą około 80 km. Może to dobry czas, żeby starzy wyjadacze z długich dystansów zmierzyli się z tymi, którzy zazwyczaj święcili triumfy na trasie krótkiej? Kto będzie lepszy? Zobaczymy!


Rajd rozpocznie się przeprawą przez jezioro – odcinek liczący około 500 metrów należy pokonać wpław, choć można korzystać z wszelkich pomocy pływackich, zaczynając od płetw czy łapek, a na materacach kończąc – wszystkie chwyty dozwolone. Etap drugi to mniej więcej biegowy półmaraton, oczywiście z mapą i kompasem w ręce. Etap trzeci – kajaki na jeziorze – do pokonania będzie około 11 km i na koniec liczący około 45 kilometrów odcinek rowerowy.

Długość poszczególnych etapów nie faworyzuje nikogo, żeby stanąć na podium trzeba czuć się dobrze w każdej dyscyplinie, mieć zgrany zespół i oczywiście dobrze nawigować, żeby nie zgubić się w terenie!

Zgłoszenia na trasę rajdową trwają do 8., a na trasę rowerową do 16 sierpnia 2022.

Zapraszamy do obejrzenia obszernego reportażu filmowego z edycji 2021

Advertisement

Do zobaczenia na Krajnie!
Więcej informacji znajdziesz na stronie zawodów: www.krajnaar.pl oraz na facebooku Krajna Adventure Race: https://www.facebook.com/krajnaadventurerace/

Continue Reading

Ludzie

Dania z jabłek i śliwek opanują Białośliwie

Published

on

By

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

W sobotę 28 maja br. w Białośliwiu odbędzie się finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów”. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Gminą Białośliwie W którym udział wezmą Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski. Będzie okazją do zaprezentowania bogactwa Wielkopolskiej kuchni i poznania wyjątkowych smaków.

Wydarzenie odbędzie się 28 maja br. o godz. 12:00, w Parku Dworskim Raczyńskich przy ulicy Podgórnej w Białośliwiu. W rywalizacji udział wezmą najlepsze dania ze śliwek i jabłek przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) z całego Regionu. Finał konkursu poprzedził nabór zgłoszeń, w którym KGW mogły zgłosić swoje potrawy. Konkurs jest także okazją do poznania Wielkopolski, regionalnej tradycji, dziedzictwa kulinarnego oraz integracji uczestników imprezy.

-Finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego to wyjątkowa forma promocji naszego dziedzictwa kulinarnego. Sady są charakterystycznym elementem naszego tradycyjnego wiejskiego krajobrazu, a Koła Gospodyń Wiejskich bardzo często korzystają z bogactwa zbiorów jakie mogą z nich pozyskać. W licznych potrawach owoce pozyskiwane z przydomowych sadów odgrywają kluczową rolę. Celem konkursu którego finał odbywa się w Białośliwiu, w powiecie pilskim jest zebranie i zaprezentowanie przed szeroką publicznością tych najbardziej wyjątkowych i tradycyjnych przygotowywanych w oparciu o rodzime receptury. Najlepsze dania ze śliwek i jabłek ocenione przez Komisję konkursową otrzymają nagrody finansowe. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

KGW zaprezentują potrawy regionalnie i lokalne. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: – na najlepszą potrawę regionalną z jabłkiem i na najlepszą potrawę regionalną ze śliwką. Potrawy zostaną zaprezentowane na stoiskach, a degustować je i oceniać będzie Komisja Konkursowa wg kryteriów takich jak: wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania, walory smakowe i zapachowe, związek potrawy z regionem i jego tradycjami. Zwycięzcami Konkursu w każdej z dwóch kategorii zostanie do 10 nominowanych KGW, które uzyskają największą liczbę punktów. Otrzymają oni nagrody finansowe.

Podczas imprezy organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, m. in. poczęstunek dla uczestników, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i młodzieży, stoiska KGW z możliwością zakupienia produktów.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement