Connect with us

Ludzie

Odszedł Zygmunt Selwat

Published

on

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Zygmunt Selwat, nestor pilskiej przedsiębiorczości, założyciel i właściciel firmy WYPIG. Miał 86 lat. Za całokształt działań na niwie zawodowej i społecznej w 2016 roku Zygmunt Selwat odznaczony został przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

– Bez wątpienia pan Zygmunt Selwat to marka nie tylko stolicy powiatu pilskiego – Piły, ale całej północnej Wielkopolski. Był człowiekiem nietuzinkowym, nie marnował swojego życia i talentów, był i będzie wzorem rzetelności i twórczych pasji dla kolejnych pokoleń. Odszedł od nas wielki Pilanin – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Rok temu chcąc docenić działalność Zygmunta Selwata, starosta pilski Eligiusz Komarowski, wraz z Arturem Łazowym, prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA i Marią Bochan, prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, wspólnie wystąpili 30 maja 2016r. do Prezydenta RP z wnioskiem o przyznanie Złotego Krzyża Zasługi. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 8 listopada 2016 roku w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile.

– To bardzo miłe, że zostałem tak doceniony. Cieszę się, że większą część życia spędziłem w Pile. Dobrze trafiłem. Tu założyłem własną firmę, tu poznałem przyszłą żonę, tutaj urodziły się moje dzieci: Izabela i Romuald. W Pile realizowałem także swoje filmowe hobby – mówił podczas uroczystości Zygmunt Selwat.

Advertisement

7 listopada 1956 roku przy ul. Kujawskiej 3 Zygmunt Selwat otworzył zakład Wyrobu Pieczątek Gumowych WYPIG, który nieprzerwanie działa do dziś. Pierwsze zlecenie na pieczątkę pochodziło od miejscowego krawca. Choć nie były to czasy łatwe czasy, w szczególności dla tzw. prywatnej inicjatywy, odważnie rozszerzał działalność zakładu. Ważnym momentem w historii firmy było zamówienie z LUMENU (obecnego Philipsa), które wymagało zakupu grawerki, ogromnej jak na owe czasy inwestycji. Pan Zygmunt zaryzykował i dzięki temu żarówki z Lumenu, które oświetlały świat, zaopatrzone zostały w pieczątki, które wyszły spod jego ręki. Pełen wykaz wszystkich wykonanych przez siebie pieczątek, Zygmunt Selwat przekazał w ubiegłym roku, Towarzystwu Miłośników Miasta Piły. Jest to zestaw ksiąg ewidencji wzoru pieczątek stanowiący swoisty zapis historii Piły i regionu w pieczątkach.

Ale praca zawodowa to nie wszystko. Pan Zygmunt Selwat był wielkim pasjonatem fotografowania i filmowania. Był członkiem gorzowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Należał do założycieli Amatorskiego Klubu Filmowego AKF Rondo w Pilskim Domu Kultury i jednym z jego najaktywniejszych członków. Był autorem Pilskich Kronik Filmowych i licznych filmów. Uczestniczył w wielu festiwalach i przeglądach, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.

***
Pogrzeb Zygmunta Selwata odbędzie się w czwartek 12 października 2017 roku o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Pile.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement