Connect with us

Ludzie

“Drzymałówka” w Grabównie na cześć bohatera walki o polskość

Published

on

Życie w gminach powiatu pilskiego tętni. Ciekawym wydarzeniem dla mieszkańców był piknik Drzymałówka w Grabównie.

Piknik zorganizowano na cześć Michała Drzymały, który jest symbolem walki z germanizacją Polaków w zaborze pruskim. Ostatnie lata swojego życia Michał Drzymała spędził w Grabównie i został pochowany w Miasteczku Krajeńskim.

Uczestników pikniku odwiedził Eligiusz Komarowski, starosta pilski oraz Krzysztof Stepnowski, radny Rady Powiatu w Pile z tego okręgu.
– To bardzo cenne, że organizatorzy: władze Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie oraz Centrum Domu Kultury dbają o pamięć swojego bohatera i zorganizowali także test wiedzy i konkurs plastyczny dla dzieci na Michała Drzymały – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Podczas pikniku odbył się konkurs kulinarny i można było posmakować lokalnych specjałów. Dobrej muzycznej zabawy również nie zabrakło.
– Brawo za pomysł i wspaniałą atmosferę oraz za bardzo miłe przyjęcie.  Takie wydarzenia to znakomita okazja do spotkań i zawsze owocnej rozmowy z mieszkańcami i burmistrzem Krzysztofem Oświecimskim – dodaje starosta.

Wydarzenie wsparł Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement