Connect with us

Ludzie

107 lat skończył dzisiaj Jan Główczewski z Łobżenicy

Published

on

Dzisiaj swoje 107 urodziny obchodzi Pan Jan Główczewski z Łobżenicy. To ostatni żyjący jeszcze żołnierz 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej.

Jak na tak dostojny jubileusz urodziny obchodzone były bardzo hucznie. W końcu nie każdemu dane jest dożyć tak sędziwego wieku. Dziś Pan Jan kończy 107 lat.

Z tej okazji dostojnego jubilata odwiedzili przedstawiciele Gminy Łobżenica, a także rodzina i znajomi.

Pan Jan jest ostatnim żyjącym żołnierzem 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej . Przed wojną trafił do bydgoskiego pułku i przeszedł prawie cały szlak bojowy w 1939 roku. W czasie wojny dostał się do niemieckiej niewoli i trafił do Stalgu nr 6 w Kolonii nad Renem. W 1945 roku wyzwolili Amerykanie i Pan Jan mógł wrócić do Łobżenicy. W 2001 roku decyzją Prezydenta RP Jan Główczewski został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego, a w 1999 roku został mu nadany Medal za Udział w Kampanii Wrześniowej.

Choć dziś pan Jan nie jest już tak sprawny jak kiedyś – dokucza mu słaby słuch i wzrok, to jednak bardzo cieszył się na dzisiejszą uroczystość.

Advertisement

Receptą na długie życie jest według Pana Jana codzienna modlitwa.

Dziś dostojnemu jubilatowi odśpiewano 200 lat i życzono przede wszystkim dużo zdrowia.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Pleceminie odbyły się Manewry grzybowe

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga / Twoje7dni

Do Plecemina w gm. Tarnówka przyjechało dziś wielu zapalonych grzybiarzy. Każdy z nich chciał wziąć udział w Manewrach grzybowych.

Choć jeszcze dwa tygodnie temu impreza, ze względu na suszę w lasach, stała pod znakiem zapytania, to ostatecznie na kilka dni przed manewrami, jak na zawołanie spadł ulewny deszcz. W lasach zrobiło się wilgotno i zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby.

Kilka lat temu podczas manewrów zebrano nawet pół tony grzybów! Tym razem nie było tak dużo. Wybierano najładniejszy okaz prawdziwka, no i tradycyjnie odbył się konkurs na najlepsze pierogi z  grzybowym nadzieniem.

Do tego ostatniego konkursu zgłosiło się pięć pań. Zwyciężyła potrawa “Rudy rydz” , którą przygotowała Monika Rutkowska. Wśród najpiękniejszych grzybów zwyciężył borowik szlachetny, którzy przyniosła z lasu Maria Piec.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Nowe korony dla Piety Skrzatuskiej na 50-lecie diecezji

Published

on

By

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu na uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się w ramach obchodów 50-lecia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.W jej trakcie Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka.

Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas uroczystej mszy Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Wdzięczność wiernym diecezji wyraził Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Edward Dajczak. W imieniu Samorządu Powiatu Pilskiego gratulacje oraz ornat biskupowi wręczył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Diecezję Koszalińsko-Kołobrzeską tworzą ludzie silnej wiary, oddani służbie Bogu. To wielka Wspólnota, która ma ogromne znaczenie nie tylko w aspekcie religijnym, ale także historycznym,  kulturotwórczym i patriotycznym. Obchody 50-lecia w Sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu, które jest wyjątkowym miejscem kultu i wiary, do którego przybywają pielgrzymi z całego kraju i świata, to ważne wydarzenie dla mieszkańców powiatu pilskiego, koronacja Skrzatuskiej Piety na 50-lecie diecezji jest wspaniałym darem dla wiernych – mówi wicestarosta.

Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu zbudowano w XVII wieku jako wotum za odsiecz wiedeńską. XV- wieczna figurka Piety z drewna wierzbowego znajduje się w ołtarzu głównym i słynie z wielu łask, a kościół w Skrzatuszu w jest drugą – po kołobrzeskiej konkatedrze – bazyliką mniejszą w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement