Connect with us

Kultura

Wizyta w w powiecie Schwalm – Eder

Published

on

Powstałe w 2014 roku Polsko – Niemieckie Stowarzyszenie Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego oraz jego bliźniaczy odpowiednik w Niemczech, od samego początku swojego istnienia, bardzo ściśle współpracują ze sobą. Celem towarzystwa jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej, zwłaszcza w zakresie inicjowania i wspierania przyjaznych stosunków łączących oba powiaty, a także pomocy w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych, w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży, w celu dalszego pogłębiania wzajemnych przyjaźni oraz świadomości społecznej i kulturalnej obu państw.

W bieżącym roku – z inicjatywy Prezes Stowarzyszenia Gabrieli Kwiatkowskiej – doszło do spotkania delegacji gminy Łobżenica i gminy Schreckbach, której owocem będzie podpisanie za kilka dni w Berlinie w budynku Reichstagu umowy partnerskiej między gminami. Prezes Kwiatkowska będzie oczywiście jedną z uczestniczek tej uroczystości.

Na przełomie lipca i sierpnia br. kilkunastoosobowa grupa młodzieży gimnazjalnej z Łobżenicy, Osieka nad Notecią i Wysokiej wypoczywała wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami na obozie zorganizowanym w należącej do powiatu Schwalm-Eder placówce w miejscowości uzdrowiskowej Dahme w kraju związkowym Schleswig-Holstein w powiecie Ostholstein. Projekt ten był również rezultatem współpracy obu stowarzyszeń.
Natomiast w dniach 15 – 20 września br. – na zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia – w powiecie Schwalm–Eder gościła grupa mieszkańców powiatu pilskiego. Gospodarze przygotowali polskim gościom bardzo atrakcyjny program pobytu. – Była wizyta nad jeziorem Edersee, podczas której poznaliśmy tamę wybudowaną w 1914 roku, pływaliśmy statkiem po jeziorze oraz zwiedzaliśmy elektorownię szczytowo – pompową, zwiedzaliśmy starówkę w Hombergu, której cudowną panoramę mogliśmy podziwiać z wieży kościelnej oraz ruiny zamku w tym mieście. Obejrzeliśmy też klasztor w Haydau, pływaliśmy tratwą po rzece Fulda oraz zwiedziliśmy browar – muzeum w Malsfeld, a także poznaliśmy piękne miasto Melsungen, kończąc nasz pobyt wspinaczką na Świętą Górę (Heiligenberg) – informuje prezes Kwiatkowska.
Najważniejszym punktem pobytu był jednak wieczór polsko – niemiecki w którym, prócz polskich gości, wzięło udział ok. 30 mieszkańców powiatu Schwalm–Eder, w większości uczestników ubiegłorocznej wizyty w Polsce. \

-Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście, m.in. sekretarz stanu landu Hesja Mark Weinmeister, starosta Winfried Becker, wicestarosta Jűrgen Kaufmann, przewodniczący rady powiatu Michael Kreutzmann oraz kilkoro burmistrzów. Świadczy to o bardzo poważnym traktowaniu naszych stowarzyszeń przez niemieckie władze lokalne – dodaje Kwiatkowska.

Advertisement

W swoich wystąpieniach, zarówno prezesi stowarzyszeń: Karl Großenbach i Gabriela Kwiatkowska, jak i lokalni politycy podkreślali potrzebę dalszego zacieśniania współpracy i partnerstwa między oboma stowarzyszeniami. Omówiono również wstępne założenia wizyty niemieckich gości w Polsce w przyszłym roku.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Zapraszamy na spektakl komediowy “POZYTYWNI” już 18.05.2024r. o godz. 16:00 oraz 18:30 w RCK – Tatar Miejski, Piła

Published

on

By

“POZYTYWNI” to szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Na tragikomiczną sesję terapeutyczną zapraszają: Grażyna Wolszczak, Olga Bołądź/Hanna Konarowska/Agata Wątróbska, Janusz Chabior, Łukasz Simlat oraz reżyser: Krzysztof Czeczot i autor sztuki Cezary Harasimowicz. “POZYTYWNI” to kultowy już i uwielbiany przez widzów spektakl.

Będzie śmiesznie, będzie wzruszająco…

Rzecz rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym. EWA jest wybitną psychoterapeutką. Piękna, bogata, ciesząca się uznaniem, ma szczęśliwą rodzinę, udane życie i wydaje się, że wszystko jest piękne i idealne. Poznajemy jej pacjentów: MICHAŁA – geja, rolnika spod Mławy; ANNĘ – arystokratkę, która odkrywa swoje -bynajmniej niearystokratyczne! – korzenie oraz JANA, męża i ojca dwójki dzieci, który od dawna czuje się kobietą. Jaki będzie rezultat serii spotkań terapeutycznych? Niech pozostanie tajemnicą.

Pozytywni Cezarego Harasimowicza to opowieść, która w przystępny, czasami wręcz zabawny sposób, dotyka naszych największych traum i lęków, która rozprawia się ze stereotypami, a do tego – co warto podkreślić – pozwala widzowi zanurzyć się w naszym przedstawieniu, bo problemy, o których opowiadamy tak naprawdę dotyczą każdego z nas – mówi Krzysztof Czeczot, reżyser sztuki.

OBSADA:
EWA – Grażyna WOLSZCZAK
ANNA Olga BOŁĄDŹ / Agata WĄTRÓBSKA /Hanna Konarowska
JAN – Janusz CHABIOR
MICHAŁ – Łukasz SIMLAT

Advertisement

SCENARIUSZ: Cezary HARASIMOWICZ
REŻYSERIA: Krzysztof CZECZOT
Muzyka: Adam WALICKI
Scenografia i wizualizacje: Dawid ZALESKY
Kostiumy: Katarzyna LEWIŃSKA

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.

Bilety dostępne na https://copa.pl/pila/

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement