Connect with us

Kultura

Plener i wernisaż Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO

Published

on

W dnach 4-15 lipca br. grupa nauczycieli z JELO uczestniczyła w twórczym plenerze malarskim w „AGRO na Wapniarni” k/Trzcianki.


Malownicze otoczenie, wspaniała gościna właścicieli ww. ośrodka oraz doskonałe warunki lokalowe pozwoliły stworzyć przeszło 35 obrazów i kilka fotografii inspirowanych twórczością sławnej polskiej malarki – Tamary Łempickiej. Autorami tych prac są: B. Różańska , E. Jabłońska, R. Kopić-Sądel, L. Wszołek, L. Filipiak , B. Bumbul, I. Ignaszak, A. Abramczyk, G. Koźmiński oraz J. Haracewiat-Łosoś i H. Cudnowska – Tomczyk.

Powstałe tam prace znalazły się na wystawie poplenerowej uświetnione wernisażem 14 lipca br. w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance, Plac Pocztowy 25, jako że współorganizatorem były: Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance.

Advertisement

Cel naszego wyjazdowego pleneru to: doskonalenie zdolności plastycznych, fotograficznych, reżyserskich, a także wymiana doświadczeń artystycznych jego uczestników, jak i popularyzacja twórczości artystów okresu międzywojnia w Polsce.

Na wernisaż przygotowaliśmy atrakcyjną niespodziankę dla odwiedzających, a było nią widowisko literackie pt. „Tamara Łempicka – ikona swoich czasów” wg scenariusza i reżyserii B. Mikołajczak. Powierzone w nim główne role zagrali B. Bumbul i G. Koźmiński. Nie zabrakło też zwiedzających, przybyłych na zaproszenie gości, pomimo wakacyjnej aury i otwarcia w tym samym czasie konkurencyjnej wystawy w trzcianeckim muzeum. Byli oni zadowoleni z wystawy i z widowiska parateatralnego, przygotowanego na tę okoliczność, co mogliśmy usłyszeć i odczuć podczas indywidualnych dyskusji czy konwersacji z nimi.

Organizacja pleneru i udział w nim są jednym z etapów projektu, którego realizację rozpoczęliśmy już w marcu 2023 r. Wcześniej nasze działania polegały najpierw na wyjazdach do muzeów w Krakowie i w Poznaniu, a także na przeprowadzeniu m.in. warsztatów i zajęć na temat sztuki okresu międzywojennego w Polsce, jak skalować obrazy, jak uzyskać przestrzeń w obrazie (zasady perspektywy) i jakie wybrać techniki malarskie.

Przed nami kolejne „działania”, o których poinformujemy nieco później. Już dziś serdecznie zapraszamy na ich prezentację, którą planujemy w październiku w „Galerii na Poddaszu” w ANS w Pile.

Advertisement

K. Dziergas

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Koncerty Mietka Szcześniaka i Doroty Miśkiewicz na koniec lata

Published

on

By

Na zakończenie lata w nowej Strefie Rekreacji przy budynku Starostwa Powiatowego w Pile odbyły się dwa koncerty popularnych i lubianych gwiazd Mieczysława Szcześniaka oraz jazzowej wokalistki Doroty Miśkiewicz. Mimo niesprzyjającej aury pilscy melomani pokazali, że prawdziwym miłośnikom muzyki niestraszne są chmury i deszcz.

O godzinie 18:30 na scenie pojawił się Mietek Szcześniak w towarzystwie Joanny Gajdy, prezentując swój projekt jazzowy dedykowany najmłodszym słuchaczom, zatytułowany „Jazz dla dzieciaków”. To nie tylko występ artystów, ale także wspólne wykonanie kilku utworów z dziećmi z Młodzieżowego Domu Kultury ISKRA w Pile wywołały aplauz publiczności. To był wyjątkowy sposób na wprowadzenie najmłodszych w świat muzyki jazzowej.

Następnie na scenie pojawiła się niepowtarzalna Dorota Miśkiewicz, która zaprosiła do wspólnego muzycznego podróżowania światowej sławy gwiazdę latin jazzu — Toninho Horta. Był to wyjątkowy projekt polsko-brazylijski promujący najnowszą płytę artystki, nagraną w Rio de Janeiro, a która pojawiła się na rynku zaledwie kilka dni temu.

Advertisement

Publiczność zanurzyła się w rytmach bossa-nova, samby i jazzu, czując jakby przeniosła się na plaże Copacabana. Koncert ten był nie tylko muzycznym przeżyciem, ale także podróżą przez kulturę brazylijską i słowiańską, a połączenie to okazało się niezwykle udane.


– To był kolejny wieczór w naszej nowej Strefie Rekreacji. Niedawno gościliśmy tu wspaniałego artystę Stanisława Soykę, a tym razem zaproponowaliśmy mieszkańcom wieczór pełen magii dźwięków, gdzie jazz połączył serca ludzi. Koncerty w tym miejscu z pewnością na długo pozostaną w pamięci tych, którzy mieli okazję być częścią tej niezapomnianej muzycznej uczty – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wydarzenia zostały dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na zadanie „Festiwal Letnia Scena Muzyczna Powiatu Pilskiego”. Kwota dofinansowania wynosi 50 000 zł.

Advertisement
Continue Reading

Kultura

“Piasek” w styczniu wystąpi w RCK w Pile

Published

on

By

Szykuje się niesamowity koncert. 21 stycznia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile wystąpi Andrzej Piaseczny.

Andrzej Piaseczny – jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, utwory “Niecierpliwi”, “Prawie do nieba”, “Imię deszczu”, “Chodź, przytul, przebacz”, “Śniadanie do łóżka” – to tylko niektóre z wielkich przebojów, za które publiczność go pokochała . Pierwsze sukcesy wokalisty to początek lat dziewięćdziesiątych i występy w rockowym zespole Mafia. Ale ogromną popularność – zwłaszcza wśród przedstawicielek płci pięknej – przyniosła Andrzejowi Piasecznemu płyta nagrana z saksofonistą De Mono Robertem Chojnackim. “Sax & Sex” sprzedał się w ogromnym nakładzie a hity “Budzikom śmierć”, Prawie do niebia i “Niecierpliwi” nuciła cała Polska. Album pokrył się podwójną platyną.

W 1998 roku artysta rozpoczął solową karierę. Dobrą passę komercyjnych sukcesów podtrzymała płyta “Piasek” z singlowymi przebojami “Mocniej” i “Jeszcze bliżej”. Dekadę temu prawdziwą sensacją okazał się krążek “Spis rzeczy ulubionych”, nagrany wspólnie z Sewerynem Krajewskim – ikoną polskiej sceny muzycznej, twórcą wielu niezapomnianych hitów Czerwonych Gitar. Był to wówczas najchętniej kupowany album w Polsce. Andrzej Piaseczny nagrywał również ze Stanisławem Soyką, Krzysztofem Krawczykiem i Janem Borysewiczem. Jest laureatem prestiżowych nagród: Telekamery, SuperJedynek, Eska Music Awards i Bursztynowego Słowika.

Spełnia się także w roli jurora w popularnym programie “The Voice of Poland”. W siódmym sezonie widowiska, jako trener wygrał wspólnie z Mateuszem Grędzińskim całą edycję. W 2017 roku artysta świętował 25-lecie pracy artystycznej.

Advertisement

Na koncercie zaśpiewa swoje największe przeboje .

Bądźcie z nami zapraszamy!

21.01.2024 godz. 18.00

Piła- Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji ul.  Plac Stanisława Staszica 1

Bilety dostępne:

Advertisement

Kasa biletowa Centrum Kultury tel. 602 252 675

Organizator: tel. 669 179 886 tel. 602 757 446

Sprzedaż internetowa: kupbilecik.pl

Advertisement
Continue Reading