Connect with us

Kultura

Piła festival&academy

Published

on

Już niebawem w Pile wielkie wydarzenie artystyczne. Po raz kolejny odbędzie się PIŁA FESTIVAL & ACADEMY.

-Nasze wydarzenie zapisało się już jako bardzo ważne w Polsce i Europie.  Chcemy zmieniać się, urzekać i zaskakiwać. Cały czas nieustannie pracujemy nad tym, aby uczestnictwo w PIŁA FESTIVAL & ACADEMY miało dla wszystkich studentów, artystów i melomanów wymiar prestiżowy. Wyjątkowi artyści i profesorowie młodego pokolenia stanowią o niepowtarzalności tego typu wydarzenia w Polsce- mówi Andrzej Czaja – dyrektor festiwalu.

Dyrektorem artystycznym jest wybitny polski wiolonczelista, solista, kameralista, laureat prestiżowych nagród muzycznych, oraz wykładowca na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. Marcin Zdunik.

FESTIVAL – program obejmuje dzieła solowe i kameralne.

W czasie tegorocznej edycji wyśmienite konfiguracje instrumentalne i kreacje artystyczne stworzą utytułowani prestiżowymi nagrodami na świecie skrzypaczka Agata Szymczewska, altowiolistka Katarzyna Budnik, skrzypek Sebastian Ignacy Czaja, altowiolista Mateusz Doniec i wiolonczeliści Andrzej Bauer i Marcin Zdunik, którym towarzyszyć będą wspaniali polscy pianiści Michał Francuz i Grzegorz Skrobiński.

Rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego, dlatego koncert inauguracyjny festiwalu obejmie dzieła polskich romantyków – Wieniawski, Karłowicz i Zarębski.

Advertisement

Tradycyjnie już gościć będą u nas muzycy jazzowi, w tym roku genialny Atom String Quartet. To jeden z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie. Łączy możliwość klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją, inspirowaną polskim folklorem, world music, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Melomani spragnieni muzyki sakralnej, ale nie tylko, usłyszą m. in. Requiem d – moll W. A. Mozarta w unikatowym opracowaniu Marcina Zdunika na sekstet smyczkowy i J. S. Bacha solo w kościele na koncercie nocnym w wykonaniu wspaniałych polskich gwiazd tegorocznego festiwalu.

Proponujemy też koncert plenerowy w malowniczym miejscu Piły, w Parku na Wyspie, u Wyspiarza. Na pewno będzie można się zrelaksować na wesoło, bo na scenie zobaczymy i usłyszymy znanych i lubianych artystów grupy Majtki Bosmana.

Zapewne atrakcją dla oczekujących na festiwal, stałych melomanów będą wieczorne koncerty konkursowe, podczas których kreować będą swoje osobowości muzyczne młodzi artyści, studenci letniej Akademii w Pile.

Advertisement

To tylko zapowiedź w pigułce festiwalowych wydarzeń muzycznych w Pile.

Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie www.pilafestival.com

…………………………………………………………………………………………………

ACADEMY – w tym roku do udziału w letniej Akademii prof. Marcin Zdunik zaprosił studentów skrzypiec, altówki i wiolonczeli.

Advertisement

Master Classes poprowadzą polskie autorytety muzyki klasycznej:

Marcin Zdunik / wiolonczela, dyrektor Piła Festival & Academy – Akademia
Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Uniwersytet Fryderyka Chopina
w Warszawie
Agata Szymczewska / skrzypce – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie
Katarzyna Budnik / altówka – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie
Andrzej Bauer / wiolonczela – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie,

Wszystkim studentom podczas konsultacji i koncertów konkursowych towarzyszyć będą jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów Grzegorz Skrobiński / Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Michał Francuz / Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Konsultacje z improwizacji jazzowej poprowadzą muzycy z zespołu Atom String Quartet.

PIŁA FESTIVAL & ACADEMY zakończy się 28 sierpnia wręczeniem Grand Prix i Osobowości Muzycznych ACADEMY.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement