Connect with us

Kultura

Niezwykle interesująca wystawa – już 6 września w BWA

Published

on

Zapraszamy na wystawę pt. “Wyimaginowany świat kolorów ze zbiorów Zbigniewa Janasika” – koszalińskiego pasjonata i mecenasa sztuki. Rapsa, Lech, Nawrocka, Kin, Rózga … i inni w pilskim BWA.

Zbigniew Janasik to kolekcjoner i mecenas sztuki od lat związany z Koszalinem i tamtejszym środowiskiem artystycznym. Posiada wykształcenie politechniczne, a sztuka to jego olbrzymia pasja, która zresztą zrodziła się zupełnie nieoczekiwanie, gdy odniósł już biznesowy sukces w całkiem innej branży. Prowadził bowiem firmę budowlaną, która działała prężnie w wielu krajach Europy oraz w Azji. Wtedy zetknął się z twórczością Krzysztofa Rećko Rapsy – artysty, którego obrazy będą stanowiły główną część prezentowanej w pilskim BWA ekspozycji.

– Zakochałem się w jego obrazach – mówi Zbigniew Janasik. – Zacząłem kupować jego prace. Stało się to jakąś koniecznością i wkrótce zaważyło na moim dalszym życiu – mówi Z. Janasik, który… zamknął wielki biznes budowlany i całkowicie poświęcił się sztuce. Został marszandem. – Pomyślałem, że połączę przyjemne z pożytecznym i zajmę się promocją malarzy.

Tak został mecenasem m.in. Danuty Nawrockiej, czy Włocha Mirko Dematté; promował także twórczość nieżyjącego Ryszarda Lecha.

– Obcując blisko czterdzieści lat z malarstwem zetknąłem się z wieloma interesującymi artystami, ale „pod swoje skrzydła” zawsze brałem tylko tych, którzy szczególnie mnie zafascynowali, których poznałem osobiście i zaakceptowałem ich filozofię tworzenia. Musiałem być przekonany o talencie danego artysty, jego wyjątkowości, autentyczności. Musiałem czuć całym sobą, że tę twórczość należy wypromować, bo na to zasługuje.
Krzysztof Rećko Rapsa zmarł w czerwcu br. Pozostawił po sobie swoje dzieła – zachwycające kolorem, energią, strukturami.

To dzięki staraniom Janasika, Rapsa stał się jednym z najbardziej uznanych europejskich abstrakcjonistów w Azji. Wystawa jego malarstwa w 2013 r. w Seulu okazała się olbrzymim sukcesem. Artysta stał się najbardziej znanym współcześnie tworzącym polskim malarzem w Korei Południowej. Pisały o nim specjalistyczne, prestiżowe magazyny i czasopisma poświęcone sztuce. Rapsa dzięki przemyślanym działaniom promocyjnym Janasika stał się znany także we Włoszech i w krajach arabskich. Brał udział w wystawach w Rzymie, Mediolanie, Londynie, Katarze, Mińsku, ponownie w Seulu, Dageu, Doha. Sukcesem okazał się projekt „Rapsodia”, który łączył malarstwo Rapsy z inspirowaną jego sztuką poezją.

Advertisement

Drugim artystą, o którego pozycję na rynku sztuki od lat szczególnie zabiega Zbigniew Janasik, jest Ryszard Lech. To również nieżyjący już koszaliński artysta malarz i grafik uważany za prekursora malarstwa pikselowego. Artysta wypracował swój niepowtarzalny styl: jako pierwszy w sztuce wymyślił piksele, wiele lat przed ich pojawieniem się w obrazie komputerowym.

Wystawę prac Ryszarda Lecha pilskie BWA już prezentowało, teraz będzie okazja przypomnieć sobie te niesamowite dzieła – oczywiście część z nich.

Na liście artystów, których prace zobaczymy już 6 września w Pile są ponadto: Mirko Dematté, Danuta Nawrocka, Wiesław Stefan Fischbach, Władysław Lam, Leszek Rózga, Juri Jakovenko, Mirosław Jerzy Kin, Witold Nowicki, Wiktoria Ilina, Jan Siekiera, Zbigniew Murzyn, Park-Hyun-Ok., Aleksiej Bogustov, Waldemar J. Marszałek, Arkadiusz Wesołowski, Marek Łęgowski, Anna Orska, Danuta Tworke, Władysław Andrusiewicz, Tomasz Pławczyk, Kazimierz Rajkowski i Władysław Dembowski.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kultura

Na ścianie i w sercu – makatki z domów naszych babć

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Makatki to tradycyjne tkaniny dekoracyjne, które w przeszłości zdobiły wnętrza domów, zwłaszcza na wsiach. Zazwyczaj były one zawieszane na ścianach, przede wszystkim w kuchniach i sypialniach.

Makatki to jednak znacznie więcej niż zwykłe dekoracje – w swej formie i przekazie łączyły elementy sztuki, obyczajowości oraz codziennego życia. Zawierały także sentencje i mądrości ludowe.

Historia makatek

Początki makatki sięgają XIX wieku, kiedy to rękodzieło stało się popularną formą ozdoby domów. Wówczas dominowały proste wzory i hasła, które miały charakter dydaktyczny lub religijny.  Tego rodzaju ozdoby pełniły nie tylko funkcję estetyczną, ale również były symbolem dbałości o gospodarstwo oraz umiejętności gospodyni. Makatki miały za zadanie podkreślić porządek, czystość i przytulność kuchni – serca domu.

W Polsce największa popularność makatek przypadła na początek XX wieku. Były one wówczas dostępne zarówno na wsiach, jak i w miastach, gdzie powstawały nie tylko w formie ręcznie haftowanych tkanin, ale także drukowanych wzorów. Wraz z rozwojem przemysłu, ręcznie haftowane makatki powoli zaczęły ustępować miejsca tym fabrycznym, choć nadal pozostały symbolem tradycji.

Advertisement

Wzory i przesłania

Charakterystycznym elementem makatek są ich wzory i napisy. Najczęściej spotyka się w nich motywy związane z domem, rodziną, kuchnią oraz religią. Słynne cytaty jak „Czystość w domu to zdrowie” czy „Gość w dom, Bóg w dom” często pojawiały się na makatkach i stanowiły swego rodzaju przypomnienie dla domowników o wartościach, jakimi należy się kierować w życiu.

Obok haseł dydaktycznych i religijnych często pojawiały się też żartobliwe napisy, które w humorystyczny sposób komentowały codzienność, jak np. „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Wzory, takie jak kwiaty, zwierzęta czy postacie ludzkie, dodawały makatkom uroku i ciepła. Kolorowe nici, z jakich były wykonane, wprowadzały do domów radość i optymizm.

Do ich wykonania używano zwykle białe płótna, które ozdabiano haftem jednobarwnym, lub kolorowym, nanoszonym po liniach, według wcześniej opracowanego i naniesionego wzoru.

Makatki dziś – powrót do korzeni

Chociaż makatki przez jakiś czas były nieco zapomniane, w ostatnich latach zyskują na nowo popularność. Coraz więcej osób wraca do tradycyjnych form dekoracji wnętrz, ceniąc sobie autentyczność i historię związaną z takim rękodziełem. Obecnie makatki można znaleźć nie tylko w domach na wsiach, ale także w nowoczesnych mieszkaniach, gdzie stanowią ciekawy element wystroju w stylu vintage czy boho.

Advertisement

Artystyczne reinterpretacje makatek stają się coraz bardziej popularne, a współczesne twórczynie i twórcy często wplatają w nie nowe, aktualne przesłania.  Wciąż jednak, niezależnie od stylu, makatki zachowują swój unikalny charakter – są zarówno ozdobą, jak i formą przekazu.

Dlaczego warto sięgnąć po makatki?

Makatki to doskonały sposób na ożywienie wnętrza, dodanie mu ciepła i przytulności. Przenoszą nas w świat dawnych tradycji, w którym rękodzieło miało ogromne znaczenie w życiu codziennym. Dla wielu osób są one także nośnikiem nostalgii, przypominającym o czasach spędzonych w domach babć i dziadków.

Współcześnie makatki pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też edukacyjną. Dzięki nim możemy bliżej poznać tradycje i wartości, jakie pielęgnowano w przeszłości. To także piękny sposób na wyrażenie siebie – zarówno poprzez wybór odpowiedniego wzoru, jak i hasła, które nas inspiruje.

Po co nam makatki

Makatki, choć na chwilę odeszły w cień, znów stają się popularne. Ich wartość nie polega jedynie na estetyce, ale również na bogatej symbolice i tradycji, którą niosą. Dziś, w erze nowoczesnych technologii, makatki przypominają o prostocie życia, domowym cieple i sile tradycji, które przetrwały pokolenia.

Advertisement

Gdzie można je obejrzeć?

Wystawę makatek przygotował Skansen Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. Wystawa “Sentencje i mądrości ludowe z kuchennej makatki” można tam oglądać do końca października 2024 r.

Continue Reading

Kultura

Zapraszamy na “Pożegnanie Lata w Skansenie”

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Serdecznie zapraszamy na “Pożegnanie Lata” organizowane przez Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, które odbędzie się w niedzielę, 8 września w godz. 12:00 – 17:00.

W programie między innymi:
  • Występ zespołu folklorystycznego “Sadkowianie”
  •  Pokazy tradycyjnych wiejskich zajęć gospodarczych i domowych
  • Przejażdżki bryczką po urokliwych terenach skansenu
  • Smakołyki kuchni chłopskiej
  •  Wystawy czasowe
To doskonała okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu, odkrywając bogactwo naszej kultury i tradycji. Nie przegapcie tego wyjątkowego dnia! Do zobaczenia na Skansenie w Osieku nad Notecią!

Continue Reading