Connect with us

Kultura

Efekt z defektu

Published

on

Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, to w świadomości społecznej osoby z “defektem”. Nasze przedsięwzięcie ma pokazać, że są one zdolne, twórcze, aktywne, efektywne. W skrótowy sposób określa to tytuł projektu. W jego ramach odbędą się na terenie Chodzieży trzy warsztaty artystyczno-terapeutyczne: muzyczny, ceramiczny i animacji filmowej. Wszystkie zazębiają się ze sobą: Najpierw zespół muzyczny opracuje i nagra w studiu piosenkę pt. “Efekt z defektu”, która dała tytuł całemu przedsięwzięciu. Następnie do tego utworu zostanie zrealizowany teledysk – będzie to tradycyjna, poklatkowa animacja przestrzenna z wykorzystaniem plasteliny. Z kolei najciekawsze kadry z teledysku staną się wzorcem do wyrycia płaskorzeźb na zrobionych do tego celu płytkach ceramicznych.

Z realizacji całego projektu powstanie reportaż filmowy. Wszystko zakończy publiczna wystawa ceramicznych płaskorzeźb połączona z prezentacją teledysku i piosenki oraz reportażu. Równocześnie będą one miały premierę w internecie.

Projekt jest finansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Będzie realizowany w Chodzieży przez Stowarzyszenie Na Górze od 1 września do 30 listopada. Do udziału w nim zapraszamy osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności w każdym wieku oraz wolontariuszy, którzy są zainteresowani tematyką warsztatów. Zgłoszenia są przyjmowane w formie e-maili na adres: s.nagorze@gmail.com (wymagane jest podanie numeru telefonu do kontaktu).

Advertisement

PO CO TO ROBIMY

Poprzez realizację tego projektu chcemy zwrócić uwagę społeczną na to, że osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności warto dać możliwość pełnosprawnego funkcjonowania w tych dziedzinach, w których ich niepełnosprawność nie ma żadnego znaczenia lub tylko nieznacznie utrudnia pracę. Tak jest m.in. w pracy twórczej. Efekt artystyczny unieważnia znaczenie “defektu” – niepełnosprawności (tak bowiem właśnie osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności są często postrzegane przez szerokie społeczeństwo – jako osoby z defektem, który całkowicie wyklucza je z “normalnej” aktywności). Nasze przedsięwzięcie ma pokazać, że osoby te są efektywne, aktywne, twórcze – czyli że pomimo tzw. “defektu”, ich praca tworzy konkretny, ciekawy efekt.
Zamierzone działania, poprzez promocję aktywności osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, będą prowokowały szerokie społeczeństwo do pozytywnych postaw w stosunku do tych osób.
Równocześnie przedsięwzięcie to odpowiada na konkretną potrzebę jego bezpośrednich uczestników – osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Z naszych wcześniejszych wspólnych działań wynika bowiem, że mają one ogromną chęć aktywności twórczej w różnorodnych dziedzinach artystycznych. Poprzez taką aktywność poszerza się udział tych osób w szeroko rozumianej kulturze.
Dodatkowo, wystawa ceramicznych prac powstałych w czasie tego przedsięwzięcia, zostanie zainstalowana w przestrzeni miejskiej Chodzieży. I to jest kolejny kontekst, który nasz projekt porusza, gdyż poza pokazaniem efektów realizacji projektu wszystkim mieszkańcom miasta, wystawa ta będzie odnosiła się do ceramicznej historii miasta Chodzież, które dawniej słynęło z wyrobu ceramiki. Już od kilku lat nasze stowarzyszenie instaluje różnorodne ceramiczne “rzeźby” na ulicach tego miasta, jako “Ceramiczny street-art” i spotyka się to z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Zapraszamy na spektakl komediowy “POZYTYWNI” już 18.05.2024r. o godz. 16:00 oraz 18:30 w RCK – Tatar Miejski, Piła

Published

on

By

“POZYTYWNI” to szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Na tragikomiczną sesję terapeutyczną zapraszają: Grażyna Wolszczak, Olga Bołądź/Hanna Konarowska/Agata Wątróbska, Janusz Chabior, Łukasz Simlat oraz reżyser: Krzysztof Czeczot i autor sztuki Cezary Harasimowicz. “POZYTYWNI” to kultowy już i uwielbiany przez widzów spektakl.

Będzie śmiesznie, będzie wzruszająco…

Rzecz rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym. EWA jest wybitną psychoterapeutką. Piękna, bogata, ciesząca się uznaniem, ma szczęśliwą rodzinę, udane życie i wydaje się, że wszystko jest piękne i idealne. Poznajemy jej pacjentów: MICHAŁA – geja, rolnika spod Mławy; ANNĘ – arystokratkę, która odkrywa swoje -bynajmniej niearystokratyczne! – korzenie oraz JANA, męża i ojca dwójki dzieci, który od dawna czuje się kobietą. Jaki będzie rezultat serii spotkań terapeutycznych? Niech pozostanie tajemnicą.

Pozytywni Cezarego Harasimowicza to opowieść, która w przystępny, czasami wręcz zabawny sposób, dotyka naszych największych traum i lęków, która rozprawia się ze stereotypami, a do tego – co warto podkreślić – pozwala widzowi zanurzyć się w naszym przedstawieniu, bo problemy, o których opowiadamy tak naprawdę dotyczą każdego z nas – mówi Krzysztof Czeczot, reżyser sztuki.

OBSADA:
EWA – Grażyna WOLSZCZAK
ANNA Olga BOŁĄDŹ / Agata WĄTRÓBSKA /Hanna Konarowska
JAN – Janusz CHABIOR
MICHAŁ – Łukasz SIMLAT

Advertisement

SCENARIUSZ: Cezary HARASIMOWICZ
REŻYSERIA: Krzysztof CZECZOT
Muzyka: Adam WALICKI
Scenografia i wizualizacje: Dawid ZALESKY
Kostiumy: Katarzyna LEWIŃSKA

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.

Bilety dostępne na https://copa.pl/pila/

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Bajm i Smolasty – takich tłumów jeszcze nie było…

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Piątkowy koncert Smolastego i Bajmu przyciągnął na Stadion Powiatowy  w Pile tysiące ludzi. Sam dojazd na miejsce koncertu był prawdziwym problemem. Korki zaczynały się już m.in. na Zamościu przy ul. Okólnej.

Nic jednak dziwnego, bo to właśnie Smolasty jest w tej chwili na topie list przebojów, a po jego notowania po wspólnej piosence z Dodą “Nim zajdzie słońce” jeszcze bardziej poszybowały w górę. Z kolei Beata Kozidrak i Bajm to już klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Wylansowała wiele ponadczasowych przebojów i większość ich zaśpiewała także w Pile.

Choć pogoda nie dopisała i od czasu do czasu padał deszcz, to publiczność z pewnością nie żałowała.

A jak Wam się spodobał koncert Smolastego i Bajmu?

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement