Connect with us

Edukacja

VII Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej w Wyrzysku

Published

on

Maj to idealny czas na pikniki, dlatego też w minioną niedzielę mieszkańcy naszej gminy tłumnie zgromadzili się na stadionie wyrzyskiej Łobżonki, gdzie odbył się VII Piknik Rodzinny. Jego organizatorem była Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, Szkoła Podstawowa w Wyrzysku, Urząd Miejski w Wyrzysku, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku.

Atrakcji tego popołudnia było co niemiara. Impreza rozpoczęła się o godzinie 13.00. Dyrektor szkoły pani Danuta Buryta-Arndt oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Edyta Lipkowska serdecznie przywitały wszystkich zgromadzonych, w tym Panią Burmistrz Bogusławę Jagodzińską. Dyrektor szkoły podkreśliła, iż piknik organizowany przez wyrzyską szkołę wpisał się do stałych imprez lokalnego środowiska, ponieważ jego celem jest integrowanie uczniów w różnym wieku, wspólna zabawa i aktywność dzieci oraz rodziców. Obie panie podziękowały wszystkim sponsorom, którzy wspierają działalność naszej placówki i chętnie pomagają podczas organizowania imprez szkolnych i to dzięki nim impreza mogła odbyć się z takim rozmachem.
Program zaczął się od występów uczniów. Swoimi umiejętnościami wokalnymi pochwaliły się dzieci z klas I-III należące do kółka umuzykalniającego. Wykonały znane wszystkim piosenki do słów Jana Brzechwy: „Kaczka dziwaczka” i „Witajcie w naszej bajce” oraz utwór „Puszek okruszek”. Klasa II d zaprezentowała przedstawienie o zdrowiu. Ich rówieśnicy z klasy II a zaśpiewali piosenkę „Imieniny Ziemi”. Z kolei czwartoklasiści w utworze „We are the world” przypomnieli ideę pomocy dla głodującej Afryki. Uczniowie z klasy V b rozkołysali swoją piosenką świat, a Nikola Borzych, Monika Manthai i Klaudia Gapa popisały się grą na kubkach. Dziewczęta z klasy V c wyrecytowały kilka fraszek szkolnych, a Klaudia Duszczak zaprezentowała się w piosence Danuty Rinn „Kto ma tyle wdzięku, co ja”. Występy zakończyli szóstoklasiści, którzy wykonali utwór Czerwonych Gitar „Dozwolone od lat 18”.
Po części artystycznej nauczyciele wychowania fizycznego zaprosili młodych sportowców na orlika, gdzie chłopcy i dziewczęta z klas III-VI rozegrali mecze piłkarskie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale a zwycięzcy puchary. Na stadionie zaś nauczyciele przeprowadzili szereg konkurencji: skoki przez skakankę, toczenie jajek po torze na czas, rzut woreczkiem do celu, kręgle, bieg narciarski, strzały na bramkę, skoki przez linę, zabawę z alkogoglami. Odbyły się też konkursy: plastyczny i rysowania kredą po asfalcie. Laureaci wszystkich zawodów otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Pani Magdalena Kallas zachęciła najmłodszych do zumby. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w ten taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców południowoamerykańskich oraz elementów fitness. Ogromną ciekawość wzbudził boks z mistrzem. Uczestnicy pikniku mogli obserwować profesjonalistów, a także stanąć na ringu oko w oko z bokserami i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej. Niesłabnącą popularnością cieszył się kącik malowania twarzy, modelowania balonów oraz plecenia tęczowych warkoczyków. Panie miały pełne ręce roboty!Swoje stanowisko mieli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy pod czujnym okiem swoich opiekunów przeprowadzili kilka zabaw i konkurencji dla dzieci, m.in. grę w rzutki, bowling i dart. W jednym z namiotów profesjonalny fotograf wykonywał pamiątkowe zdjęcia. Panie pielęgniarki mierzyły ciśnienie, a ratownicy medyczni, którzy jednocześnie dbali o bezpieczeństwo na pikniku, z chęcią umożliwiali obejrzenie wnętrza karetki pogotowania oraz opowiadali o jej wyposażeniu. Dzieci szalały na zamku dmuchanym, karuzeli i na trampolinie.
Przez cały czas trwania pikniku degustowano przepyszne potrawy przygotowane przez panie pracujące w stołówce szkolnej oraz przez wielu rodziców. Zajadano się tradycyjną grochówką i chlebem ze świeżutkim smalcem. Kolejki ustawiały się także do stoiska ze smakowitymi ciastami; ich wybór był ogromy. Dzieciom smakowała jednak najbardziej wata cukrowa.
Co pół godziny losowane były nagrody z firmy ubezpieczeniowej Aviva. Sporo emocji wywoływały słodkie babeczki z niespodziankami oraz licytacja smakowitych tortów.

Piknik to wspaniała okazja do wspólnej zabawy i integracji. Dla uczniów najważniejszy jest czas, który mogą spędzić ze swoimi rodzicami i rówieśnikami na dobrej zabawie. Pogoda dopisała, humory też, bo jak okiem sięgnąć można było tego dnia zauważyć roześmiane dziecięce twarze. Na fotografiach uwieczniła je pani Ania Poniewierska. Pani Patrycja Piszczek czuwała nad przebiegiem imprezy, a Pan Piotr Spirydow zadbał o sprzęt i nagłośnienie. W tym dniu nie zabrakło wszystkich pracowników obsługi szkoły, którzy pomagali w przygotowaniu i przebiegu imprezy.
Dziękujemy za ten radosny czas. Zapamiętamy ten dzień na długo, bo wszyscy, dzieci, rodzice, sponsorzy, nauczyciele, pracownicy byliśmy jego organizatorami i gospodarzami.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement