Bractwo Kurkowe w Wysokiej świętuje 25 lat reaktywacji. Historia sięga 1847 roku

Bractwo Kurkowe w Wysokiej obchodziło w minioną sobotę jubileusz 25-lecia swojej reaktywacji. Uroczystości zgromadziły znamienitych gości z całej Polski, a nawet z Niemiec. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie historię tej organizacji, która swoimi korzeniami sięga połowy XIX wieku.

Jubileusz Bractwa Kurkowego w Wysokiej, strzelnicaJubileusz Bractwa Kurkowego w Wysokiej, strzelnica
Źródło zdjęć: © Twoje7dni | Sylwia Misztal
Krzysztof Dęga

Organizacja z ponad 175-letnią tradycją

Bractwo Kurkowe w Wysokiej zostało założone w 1847 roku jako stowarzyszenie mieszane - polsko-pruskie. Od 1920 roku funkcjonowało już wyłącznie jako polska organizacja patriotyczna. W okresie międzywojennym siedzibą Bractwa był budynek znany miejscowym jako Strzelnica - nazwa ta wzięła się od pobliskiego rowu strzelniczego, który istnieje do dziś. Dziś mieści się w nim Klub Rozrywki Pokusa.

Jubileusz Bractwa Kurkowego w Wysokiej, strzelnica
Jubileusz Bractwa Kurkowego w Wysokiej
Jubileusz Bractwa Kurkowego w Wysokiej
Jubileusz Bractwa Kurkowego w Wysokiej
Jubileusz Bractwa Kurkowego w Wysokiej
+3

Reaktywacja w 2001 roku i nowa siedziba

W 2001 roku z inicjatywy 18 mieszkańców gminy Wysoka i okolic Bractwo zostało reaktywowane - i to właśnie ten moment stał się podstawą tegorocznych obchodów jubileuszowych. Od 2004 roku organizacja ma nową siedzibę - Strzelnicę Walochówka, która stała się centrum życia brackiego w tej gminie.

Znamienici goście i uroczysta Msza Święta

Na jubileuszowe obchody przybyli goście z całej Polski. Wśród nich znaleźli się m.in. prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Brat January Bątkiewicz, poseł na Sejm RP Piotr Głowski, Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski, Wicestarosta Pilski Stefan Kowal, a także zaprzyjaźnieni Bracia Kurkowi z Polski i Niemiec oraz przedstawiciele miejscowych instytucji i stowarzyszeń.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. NMP Różańcowej w Wysokiej, gdzie ksiądz proboszcz Paweł Zalewski odprawił Mszę Świętą w intencji żyjących i zmarłych wysockich Braci Kurkowych oraz ich rodzin.

Strzelania i tort na zakończenie

Po części oficjalnej na Strzelnicy Walochówka nie zabrakło życzeń, podziękowań i okolicznościowych przemówień. Chętni wzięli udział w strzelaniach do Tarczy Jubileuszowej, Tarczy Brata Burmistrza Artura Kłysza, Tarczy Brata Prezesa Jana Mrotka oraz Tarczy Brata Strzelmistrza Romana Sadzaka. O podniebienia gości zadbały Panie z KGW w Bądeczu. Uroczystość zakończyła się wspólnym degustowaniem tortu ufundowanego przez firmę Chrupek.

Wybrane dla Ciebie