Connect with us

Biznes

Pralnia “SONIA” ma 40 lat!

Published

on

Podczas tegorocznej finałowej gali 27. edycji konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów 2021 Pralnia “SONIA” została uhonorowana Kobaltowym Hitem za społeczną odpowiedzialności biznesu w środowisku lokalnym oraz świadczenie wysokiej jakości usług pralniczych i czyszczenia chemicznego na przestrzeni 40 lat.

ART. SPONSOROWANY


“Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…”. Tak, to już tyle czasu, od kiedy na gospodarczej mapie Piły pojawił się zakład pralniczy Stanisława Pircha. Ale każda, nawet najdłuższa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku. I tutaj też tak było…

Młodziutki Stanisław – Kaszub z dziada pradziada – postawił go w 1982 roku, decydując się na świadczenie usług w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Rozważnie stawiając kolejne kroki i prowadząc rozsądnie strategię rozwoju, od czterech dekad konsekwentnie buduje markę swojej firmy, lokując Pralnię “SONIA” w gronie najnowocześniejszych w swojej branży zakładów w kraju.

Kiedy 14 października 2002 roku z okazji Dnia Nauczyciela-Mistrza po raz pierwszy w historii Cechu Rzemiosł Różnych w Pile wręczono Certyfikaty Cechowe gwarantujące jakość, dobre zarządzanie i rzetelność zakładu rzemieślniczego, wśród ledwie pięciu odbiorców tych wyjątkowych świadectw znalazł się Stanisław Pirch, otrzymując “pionierski” numer 005.
Od lat Pralnia “SONIA” obsługuje mieszkańców, świadczy usługi hotelom, restauracjom, wojsku i wielu innym podmiotom gospodarczym, prowadzącym działalność w północno-zachodniej Polsce. Uczniowie odwiedzający pilski zakład mogą tam zobaczyć urządzenia pralnicze najnowocześniejszych generacji, m.in. największy w kraju agregat do czyszczenia chemicznego oraz największy na świecie magiel firmy Kannegiesser.

Wawrzyn Pracy Organicznej – 2020

– Wszystkie certyfikaty i wyróżnienia to efekt jakości naszych usług, ale nie byłoby tego, gdyby nie kwalifikacje i pracowitość załogi. To im firma zawdzięcza swoje sukcesy – podkreśla Stanisław Pirch.

Stanisław Pirch z samurajskim mieczem Katana

Co istotne: większość pracowników związana jest z zakładem od lat. Tu należy wspomnieć, że decyzją Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu złotymi odznakami za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego uhonorowani zostali zasłużeni nauczyciele-mistrzowie z Pralni “SONIA”: Grażyna Sasin i Stefan Łosiński, a srebrnymi: Tomasz Berent, Żanetta Mrotek, Aneta Osendowska, Zbigniew Chorążyczewski i Wiesława Ptak.

*

Co jest receptą na sukces?
– To zaufanie – odpowiada bez wahania właściciel zakładu. – Przez te czterdzieści lat zyskaliśmy je u wielu firm i osób. Bo to, co robimy, robimy dobrze i rzetelnie. Niezwykle ważnym elementem tej “recepty” jest również nacisk na nieustanny rozwój. Dlatego jako firma z ugruntowaną na rynku marką zawsze staraliśmy się być od konkurencji o jeden krok dalej. I tej zasady staramy się nadal trzymać.

Advertisement

A jaki jest szef Pralni “SONIA”?
Mocarna postawa, silny uścisk dłoni, otwarty, bezpośredni, towarzyski. Współczesny pozytywista, przedsiębiorca, w którym przetrwał duch i idea pracy organicznej. Ceniący pracowitość, gospodarność, sumienność, zamiłowanie do porządku. Admirator patriotyzmu zbudowanego na pozytywistycznej pracy dla kraju. No i człowiek o wielkim sercu!

Z certyfikatem Złoty Primus Nominatus – 2018

Z uwagi na ten ostatni przymiot, pisząc o Stanisławie Pirchu nie wolno pominąć jego działalności charytatywnej. Ten gorący orędownik postawy pozytywistycznej, a więc tej nakierowanej także na dobro innych, hołduje zasadzie, że “aby dostawać więcej od życia, trzeba dawać więcej od siebie”. Jest więc fundatorem poznańskich pomników Hipolita Cegielskiego (2009) i Ignacego Jana Paderewskiego (2015). W Pile wsparł m.in. budowę kaplicy przyszpitalnej oraz pomnika Jana Pawła II, był fundatorem sztandaru dla Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile, znalazł się też w gronie fundatorów “Pomnika żołnierzy lotnictwa, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie”, odsłoniętego w 2020 roku na Cmentarzu Komunalnym w Pile. Kiedy w świat wyemitowano “SOS dla Syrii”, bez wahania dołożył swoją cegiełkę do odbudowy Salezjańskiej Szkoły w zniszczonym działaniami wojennymi Aleppo. Na co dzień na jego wymierną życzliwość mogą liczyć utalentowani młodzi sportowcy, seniorzy, żołnierze-emeryci, uczniowie, dzieci niepełnosprawne i z ubogich rodzin, ludzie potrzebujących pomocy.

Stanisław Pirch w gronie uhonorowanych Odznaką 25-lecia Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów

Pan Stanisław działa także aktywnie w organizacjach branżowych i rzemieślniczych. Jest członkiem Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, działa w Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, jest członkiem Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego przy Wielkopolskiej Izbie Gospodarczej w Poznaniu i delegatem do Wielkopolskiej Izby Gospodarczej w Poznaniu z okręgu pilskiego. Należy do Stowarzyszenia Pralników Polskich w Warszawie, Polskiej Izby Gospodarczej Czystości w Bydgoszczy, zasiada w zarządzie Związku Pracodawców Przemysłu Pralniczego w Sierpcu oraz ISSA – Światowego Stowarzyszenia Branży Sprzątającej. Jest ponadto członkiem pilskiego Stowarzyszenia “Pro-Senior”, honorowym członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Piła oraz członkiem nadzwyczajnym Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i BWP w Poznaniu koło Miejskie w Pile.

Stanisław Pirch z certyfikatem lidera zarządzania jakością

*

Świadectwem sukcesów i budowanej przez 40 lat pozycji Pralni “SONIA” są liczne nagrody i wyróżnienia, którymi gęsto usiana jest droga rozwojowa firmy. Na tej imponującej liście są m.in. certyfikaty “Primus Nominatus” za profesjonalizm i dbałość o satysfakcję klientów w zakresie świadczonych usług pralniczych (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), certyfikaty Europejskiego Systemu Nagród “Wielkopolska Jakość” (2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), Wielkopolska Nagroda Jakości “,Q” (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), certyfikat w konsumenckim konkursie jakości usług “Najlepsze w Polsce” (2007), Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (najwyższe odznaczenie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, 2011), wyróżnienia starosty pilskiego “Lider Sukcesu” (2008, 2017), srebrna (2005) i złota (2008) odznaka “Za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”, Honorowa Odznaka Rzemiosła (2013), statuetka “Hipolit” (2009), “Laurus Aureus – Złoty Laur Hipolita” (2014), Certyfikat Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług “Najlepsze w Polsce” (2014), Odznaka Honorowa “Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015), zwycięstwo w XVIII konkursie “Wielkopolska Nagroda Jakości” w kategorii małych firm usługowych i handlowych (2016), tytuły Osobowość Roku w kategorii biznes w plebiscycie czytelników Głosu Wielkopolskiego (2017, 2018), medal okolicznościowy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile (2018), Złoty Medal im. Jana Kilińskiego “Za zasługi dla rzemiosła polskiego” (2019), “Polska Nagroda Jakości” im. prof. Edwarda Kindlarskiego (2019), Polska Nagroda Jakości (2019), Wawrzyn Pracy Organicznej (2020).

Z okazji 25-lecia polskiej transformacji ustrojowo-gospodarczej panu Stanisławowi wręczono podziękowania od wicepremiera i ministra gospodarki w uznaniu zasług za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Jego firma została też laureatką nagrody zespołowej w konkursie z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 1919-1921.

Z certyfikatem Najlepsze w Polsce – 2014

Poza tymi wyróżnieniami były też inne, doceniające pozabranżową aktywność właściciela Pralni “SONIA”, m.in. honorowe odznaki Polskiego Związku Judo (brązowa 2014, srebrna 2016, złota 2018), samurajski miecz Katana za zasługi w rozwoju judo (2017), certyfikat Honorowego Członka Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej (2015), medal z okazji 100-lecia Lotnictwa Wojskowego RP i 25-lecia Pilskiego Oddziału (2019), Złoty Krzyż Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP (2020), Złoty Medal Związku Żołnierzy Wojska Polskiego (2021).

Podziękowania dla Stanisława Pircha od żołnierzy-lotników

A jeśli już jesteśmy przy formacjach mundurowych, warto podkreślić, że w 2007 roku Pralnia “SONIA” – jako pierwszy zakład w Polsce – otrzymała NATO-wski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej, dzięki któremu może świadczyć usługi dla wojsk NATO. Od 2014 roku, również jako pierwsza w kraju, posiada certyfikat AQAP Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, określający wymagania dotyczące systemu jakości dostaw i usług dla wojska i wiele innych podmiotów gospodarczych z terenu północno-zachodniej Polski.

Dodajmy też, że gwarantem świadczenia usług pralniczych na wysokim poziomie z jednoczesnym prowadzeniem polityki proekologicznej są uzyskane certyfikaty: zarządzania jakością ISO 9001:2015 i ochrony środowiska ISO 14001:2015. Pralnia “SONIA” jako trzecia pralnia w Polsce wdrożyła i stosuje system kontroli skażenia biologicznego System RABC: System Analizy Ryzyka i Kontroli Skażenia Biologicznego, zgodny z wymaganiami normy PN-EN 14065:2016-07. Zakład wprowadził i stosuje system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z wymogami ISO 45001:2018 oraz wprowadził i stosuje System Zapewnienia Bezpieczeństwa Żywności HACCP. Dokumenty te są potwierdzeniem konsekwentnie prowadzonej polityki proekologicznej, polegającej na wdrożeniu, utrzymaniu i doskonaleniu systemu zarządzania środowiskowego oraz jego koordynacji z innymi systemami zarządzania.

W tym kontekście w 2014 i 2018 roku Branżowe Centrum Badań i Certyfikacji wyróżniło Stanisława Pircha tytułem “Menadżer Jakości” w doskonaleniu procesów zarządzania za rok 2014 i 2018.

Advertisement

 

*

Przyznany w tym roku Kobaltowy Hit to dla Pralni “SONIA” kolejny szczebel renomowanego konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów.
– Tytuły Hit są sobie równe, natomiast ich kolejne wersje podkreślają lata obecności w naszym projekcie. Dla Stanisława Pircha i Pralni “SONIA” to już lat kilkanaście. I cały czas na bardzo wysokim poziomie! – podkreśla Tadeusz Jasiuwian, pomysłodawca i organizator konkursu, szef Instytutu Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów.

Stanisław Pirch i Stefan Łosiński na gali Hit Regionów 2021

Dla właścicieli, dyrektorów i prezesów firm obchodzących okrągły jubileusz działalności Tadeusz Jasiuwian przygotował niespodziankę w postaci czapek generalskich. Jedną z nich podczas poznańskiej gali dumnie przywdział na głowę Stanisław Pirch – głównodowodzący 40-letnią Pralnią “SONIA”.
Panie “Generale” – gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów!

Mariusz Szalbierz

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

W trzy lata 200 nowoczesnych pociągów dla POLREGIO

Published

on

By

art. sponsorowany

POLREGIO podpisało umowy ramowe z czterema producentami taboru na dostawę najnowocześniejszych składów elektrycznych. FPS H. Cegielski, Pesa Bydgoszcz S.A., Newag S.A. i Stadler Polska mają dostarczyć przewoźnikowi – w ciągu trzech lat – 200 komfortowych, funkcjonalnych pociągów z wifi i klimatyzacją. To rekordowe zamówienie dla polskiej kolei regionalnej.

Podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP dokonano uroczystego podpisania umów ramowych na nowy tabor dla POLREGIO. Spółka zamierza kupić do 200 nowych, elektrycznych zespołów trakcyjnych (tzw. EZT-ów) za ponad 7 mld zł. Pozyskanie tak dużej liczby pojazdów jest możliwe dzięki stabilnej sytuacji finansowej POLREGIO.

Podpisanie umów będzie kolejnym, potężnym kamieniem milowym w rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego w Polsce” – stwierdził Artur Martyniuk, prezes POLREGIO i podkreślił, że „dzisiaj bardzo często jakość i komfort podróży między dużymi miastami są znacznie lepsze niż dla mieszkańców mniejszych miejscowości, ale dostawy nowych pociągów pozwolą to zmienić”.

Advertisement

Polacy mieszkający także poza aglomeracjami zyskają połączenia kolejowe o odpowiednio wysokim standardzie. Do 2026 r. na tory w całej Polsce wyjedzie nawet 200 nowych pociągów dla podróżnych korzystających codziennie z kolei regionalnej” – wyjaśnił prezes Martyniuk.

W 2020 r. sytuacja przewoźnika była trudna – brak umów wieloletnich z województwami, brak notyfikacji pomocy publicznej udzielonej w 2015 r. i spadek liczby pasażerów ze względu na COVID. Dzięki zmianom spółka podpisała umowy wieloletnie z 15 województwami, uzyskała pozytywną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej i wyszła z definicji przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Mam ogromną satysfakcję, że spółka POLREGIO po latach defensywnych przechodzi do działań ofensywnych. Inwestycje w nowoczesny tabor doskonale wpisują się w strategię rozwoju spółki. Robimy wszystko, aby kolej w Polsce się zmieniała i rozwijała” – stwierdził Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Również Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, podkreślał jak mocno PFR wspiera zmiany na polskiej kolei, m.in. w POLREGIO. „W ostatnich latach kilkadziesiąt miliardów złotych zostało przeznaczonych na modernizację infrastruktury kolejowej, blisko dziesięć miliardów trafiło również do przewoźników kolejowych oraz producentów taboru. Chcemy w najbliższych latach kontynuować inwestycje, wspierające naszą kolej” – dodał szef PFR.

Podpisanie przez POLREGIO umów ramowych z czterema producentami (FPS H.Cegielski, Pesa Bydgoszcz S.A., Newag S.A. oraz Stadler Polska) to niezwykle istotny krok w kierunku pozyskania nowych pociągów przez przewoźnika. Przeprowadzono szerokie konsultacje rynkowe, rozstrzygnięto przetargi. Spółka jest w pełni przygotowana do udziału w konkursach, których ogłoszenie planuje Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Advertisement

Możemy zaoferować POLREGIO nowoczesne, bezpieczne, komfortowe i przyjazne środowisku pojazdy, zasilane zarówno z trakcji elektrycznej, jak i ogniw wodorowych czy baterii” – oświadczył Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesa S.A., dodając, że firma z Bydgoszczy „konsekwentnie rozwija nową platformę pojazdów pasażerskich Regio160, a te pojazdy spełniają oczekiwania pasażerów, przewoźników i obsługi”.

Marcin Rodek, p.o. prezesa zarządu H. Cegielski – Fabryki Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. podkreślał z kolei, że cieszy się ze złożenia najkorzystniejszej oferty w ogłoszonym przetargu. „Jesteśmy przekonani, że za inicjatywą narodowego przewoźnika POLREGIO i zakupu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych renesans kolei w Polsce jeszcze przyspieszy, a zmiana ta pozytywnie wpłynie na pasażerów, jak i na środowisko naturalne” – powiedział prezes Rodek.

Cieszymy się z rozpoczęcia długo zapowiadanego procesu inwestycyjnego POLREGIO. Aktualne potrzeby taborowe są ogromne, a Newag jest w stanie sprostać nawet tym najbardziej wymagającym, co już nie raz udowodniliśmy. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze zamówienie, złożone w ramach podpisanej umowy” – przekazał Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag S.A.

Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska wskazał, że jego firma zamierza produkować pojazdy dla POLREGIO w naszym kraju. „Wyprodukowaliśmy w Siedlcach już 820 nowoczesnych pojazdów, które są eksploatowane w całej Europie i słyną z wysokiej jakości i niezawodności. Posiadamy technologie, referencje i zasoby, aby dostarczyć POLREGIO najlepsze pojazdy, które będą służyły przewoźnikowi i pasażerom przez wiele lat” – powiedział prezes Prejs.

Inwestycje w tabor, które przeprowadza POLREGIO, podsumował Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. „Wprowadzenie nowych pojazdów poprawi komfort podróżowania, a tym samym więcej osób będzie korzystać z kolei. 87 mln przewiezionych przez POLREGIO pasażerów to rekord i mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie on poprawiany” – powiedział prezes Góra.

Advertisement

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Continue Reading

Biznes

LOT: personel pokładowy pilnie poszukiwany

Published

on

By

art. sponsorowany

Polskie Linie Lotnicze LOT rekrutują młodszy personel pokładowy. Aby dołączyć do podniebnej elity, trzeba znać angielski w stopniu komunikatywnym, mieć wykształcenie średnie i umieć pracować w grupie. Liczy się też prezencja i nienaganne maniery. Na zakwalifikowanych kandydatów czeka cały świat lotowskiej siatki połączeń.

Rekrutacja trwa zazwyczaj kilka godzin i obejmuje kilka etapów. Zaczyna się rano rejestracją kandydatów. „Kolejnym etapem jest prezentacja naszej oferty. To ważny moment, ponieważ ludzie często nie są świadomi, na czym polega praca stewardesy czy stewarda. Na temat tego zawodu narosło wiele mitów, które są krzywdzące. Chcemy te mity odczarować, przywrócić temu zawodowi godność i prestiż, bo to bardzo ciekawa profesja” – mówi Sylwia Siuchta, rekruter, LOT Cabin Crew.

Bardzo wielu osobom wydaje się, że praca personelu pokładowego to po prostu kelnerowanie w przestworzach. Tymczasem stewardesy muszą przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pasażerom, rozwiązując rozmaite problemy jak na przykład nieodpowiednio zachowujący się podróżni.

Advertisement

Dlatego muszą to być osoby opanowane, pogodne i jednocześnie asertywne. „Kandydatów obserwujemy podczas całego dnia rekrutacji. W jaki sposób się zachowują, odnoszą do siebie. Nie tylko w trakcie poszczególnych etapów, ale także podczas oczekiwania na nie” – mówi Paulina Janisiewicz, rekruter, LOT Cabin Crew.

Każdy element jest tutaj ważny. „Patrzymy, czy przez ten cały dzień rekrutacyjny wyglądają nieskazitelnie i prezentują nienaganne maniery. Bo jako personel pokładowy, niezależnie od tego, czy jest to lot dwugodzinny czy dwunastogodzinny, musimy zawsze świetnie wyglądać i prezentować wysoką kulturę osobistą” – dodaje Paulina Janisiewicz.

Poza kompetencjami społecznymi, które są sprawdzane w trakcie pracy w grupach, a także standardowej rozmowy rekrutacyjnej, ważna jest również znajomość języka angielskiego.

Posługujemy się europejską skalą, nasi kandydaci muszą mówić na poziomie B2. Jest to bardzo ważne, bo angielski jest językiem oficjalnym w lotnictwie, wszystkie nasze procedury, egzaminy odbywają się w tym języku” – mówi Sylwia Siuchta.

Warto również pamiętać, że stewardesa nie musi mieć postury modelki. „W samolocie są półki, chodzi o to, żebyśmy byli w stanie do nich sięgnąć. Panie zawsze mogą sobie pomóc wysokimi szpilkami, jeśli ich wzrost jest niższy niż 170 cm” – podkreśla Paulina Janisiewicz.

Advertisement

Kandydaci na stewardessy i stewardów mają szansę sprawdzić się podczas dni rekrutacyjnych, które odbędą się w dniach: 2, 9, 14, 16, 22, 28 lutego 2023 r. w hotelu Renaissance Warsaw Airport, ul. Żwirki i Wigury 1H. Kandydaci na stanowisko stewardesy/stewarda są proszeni o przybycie na godz. 9:00.

Więcej informacji o pracy w charakterze personelu pokładowego można znaleźć na stronie: Personel pokładowy | LOT.com

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Advertisement
Continue Reading
Advertisement