Connect with us

Biznes

Pralnia “SONIA” ma 40 lat!

Published

on

Podczas tegorocznej finałowej gali 27. edycji konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów 2021 Pralnia “SONIA” została uhonorowana Kobaltowym Hitem za społeczną odpowiedzialności biznesu w środowisku lokalnym oraz świadczenie wysokiej jakości usług pralniczych i czyszczenia chemicznego na przestrzeni 40 lat.

ART. SPONSOROWANY


“Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…”. Tak, to już tyle czasu, od kiedy na gospodarczej mapie Piły pojawił się zakład pralniczy Stanisława Pircha. Ale każda, nawet najdłuższa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku. I tutaj też tak było…

Młodziutki Stanisław – Kaszub z dziada pradziada – postawił go w 1982 roku, decydując się na świadczenie usług w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Rozważnie stawiając kolejne kroki i prowadząc rozsądnie strategię rozwoju, od czterech dekad konsekwentnie buduje markę swojej firmy, lokując Pralnię “SONIA” w gronie najnowocześniejszych w swojej branży zakładów w kraju.

Kiedy 14 października 2002 roku z okazji Dnia Nauczyciela-Mistrza po raz pierwszy w historii Cechu Rzemiosł Różnych w Pile wręczono Certyfikaty Cechowe gwarantujące jakość, dobre zarządzanie i rzetelność zakładu rzemieślniczego, wśród ledwie pięciu odbiorców tych wyjątkowych świadectw znalazł się Stanisław Pirch, otrzymując “pionierski” numer 005.
Od lat Pralnia “SONIA” obsługuje mieszkańców, świadczy usługi hotelom, restauracjom, wojsku i wielu innym podmiotom gospodarczym, prowadzącym działalność w północno-zachodniej Polsce. Uczniowie odwiedzający pilski zakład mogą tam zobaczyć urządzenia pralnicze najnowocześniejszych generacji, m.in. największy w kraju agregat do czyszczenia chemicznego oraz największy na świecie magiel firmy Kannegiesser.

Wawrzyn Pracy Organicznej – 2020

– Wszystkie certyfikaty i wyróżnienia to efekt jakości naszych usług, ale nie byłoby tego, gdyby nie kwalifikacje i pracowitość załogi. To im firma zawdzięcza swoje sukcesy – podkreśla Stanisław Pirch.

Stanisław Pirch z samurajskim mieczem Katana

Co istotne: większość pracowników związana jest z zakładem od lat. Tu należy wspomnieć, że decyzją Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu złotymi odznakami za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego uhonorowani zostali zasłużeni nauczyciele-mistrzowie z Pralni “SONIA”: Grażyna Sasin i Stefan Łosiński, a srebrnymi: Tomasz Berent, Żanetta Mrotek, Aneta Osendowska, Zbigniew Chorążyczewski i Wiesława Ptak.

*

Co jest receptą na sukces?
– To zaufanie – odpowiada bez wahania właściciel zakładu. – Przez te czterdzieści lat zyskaliśmy je u wielu firm i osób. Bo to, co robimy, robimy dobrze i rzetelnie. Niezwykle ważnym elementem tej “recepty” jest również nacisk na nieustanny rozwój. Dlatego jako firma z ugruntowaną na rynku marką zawsze staraliśmy się być od konkurencji o jeden krok dalej. I tej zasady staramy się nadal trzymać.

Advertisement

A jaki jest szef Pralni “SONIA”?
Mocarna postawa, silny uścisk dłoni, otwarty, bezpośredni, towarzyski. Współczesny pozytywista, przedsiębiorca, w którym przetrwał duch i idea pracy organicznej. Ceniący pracowitość, gospodarność, sumienność, zamiłowanie do porządku. Admirator patriotyzmu zbudowanego na pozytywistycznej pracy dla kraju. No i człowiek o wielkim sercu!

Z certyfikatem Złoty Primus Nominatus – 2018

Z uwagi na ten ostatni przymiot, pisząc o Stanisławie Pirchu nie wolno pominąć jego działalności charytatywnej. Ten gorący orędownik postawy pozytywistycznej, a więc tej nakierowanej także na dobro innych, hołduje zasadzie, że “aby dostawać więcej od życia, trzeba dawać więcej od siebie”. Jest więc fundatorem poznańskich pomników Hipolita Cegielskiego (2009) i Ignacego Jana Paderewskiego (2015). W Pile wsparł m.in. budowę kaplicy przyszpitalnej oraz pomnika Jana Pawła II, był fundatorem sztandaru dla Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile, znalazł się też w gronie fundatorów “Pomnika żołnierzy lotnictwa, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie”, odsłoniętego w 2020 roku na Cmentarzu Komunalnym w Pile. Kiedy w świat wyemitowano “SOS dla Syrii”, bez wahania dołożył swoją cegiełkę do odbudowy Salezjańskiej Szkoły w zniszczonym działaniami wojennymi Aleppo. Na co dzień na jego wymierną życzliwość mogą liczyć utalentowani młodzi sportowcy, seniorzy, żołnierze-emeryci, uczniowie, dzieci niepełnosprawne i z ubogich rodzin, ludzie potrzebujących pomocy.

Stanisław Pirch w gronie uhonorowanych Odznaką 25-lecia Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów

Pan Stanisław działa także aktywnie w organizacjach branżowych i rzemieślniczych. Jest członkiem Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, działa w Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, jest członkiem Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego przy Wielkopolskiej Izbie Gospodarczej w Poznaniu i delegatem do Wielkopolskiej Izby Gospodarczej w Poznaniu z okręgu pilskiego. Należy do Stowarzyszenia Pralników Polskich w Warszawie, Polskiej Izby Gospodarczej Czystości w Bydgoszczy, zasiada w zarządzie Związku Pracodawców Przemysłu Pralniczego w Sierpcu oraz ISSA – Światowego Stowarzyszenia Branży Sprzątającej. Jest ponadto członkiem pilskiego Stowarzyszenia “Pro-Senior”, honorowym członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Piła oraz członkiem nadzwyczajnym Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i BWP w Poznaniu koło Miejskie w Pile.

Stanisław Pirch z certyfikatem lidera zarządzania jakością

*

Świadectwem sukcesów i budowanej przez 40 lat pozycji Pralni “SONIA” są liczne nagrody i wyróżnienia, którymi gęsto usiana jest droga rozwojowa firmy. Na tej imponującej liście są m.in. certyfikaty “Primus Nominatus” za profesjonalizm i dbałość o satysfakcję klientów w zakresie świadczonych usług pralniczych (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), certyfikaty Europejskiego Systemu Nagród “Wielkopolska Jakość” (2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), Wielkopolska Nagroda Jakości “,Q” (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), certyfikat w konsumenckim konkursie jakości usług “Najlepsze w Polsce” (2007), Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (najwyższe odznaczenie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, 2011), wyróżnienia starosty pilskiego “Lider Sukcesu” (2008, 2017), srebrna (2005) i złota (2008) odznaka “Za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”, Honorowa Odznaka Rzemiosła (2013), statuetka “Hipolit” (2009), “Laurus Aureus – Złoty Laur Hipolita” (2014), Certyfikat Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług “Najlepsze w Polsce” (2014), Odznaka Honorowa “Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015), zwycięstwo w XVIII konkursie “Wielkopolska Nagroda Jakości” w kategorii małych firm usługowych i handlowych (2016), tytuły Osobowość Roku w kategorii biznes w plebiscycie czytelników Głosu Wielkopolskiego (2017, 2018), medal okolicznościowy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile (2018), Złoty Medal im. Jana Kilińskiego “Za zasługi dla rzemiosła polskiego” (2019), “Polska Nagroda Jakości” im. prof. Edwarda Kindlarskiego (2019), Polska Nagroda Jakości (2019), Wawrzyn Pracy Organicznej (2020).

Z okazji 25-lecia polskiej transformacji ustrojowo-gospodarczej panu Stanisławowi wręczono podziękowania od wicepremiera i ministra gospodarki w uznaniu zasług za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Jego firma została też laureatką nagrody zespołowej w konkursie z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 1919-1921.

Z certyfikatem Najlepsze w Polsce – 2014

Poza tymi wyróżnieniami były też inne, doceniające pozabranżową aktywność właściciela Pralni “SONIA”, m.in. honorowe odznaki Polskiego Związku Judo (brązowa 2014, srebrna 2016, złota 2018), samurajski miecz Katana za zasługi w rozwoju judo (2017), certyfikat Honorowego Członka Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej (2015), medal z okazji 100-lecia Lotnictwa Wojskowego RP i 25-lecia Pilskiego Oddziału (2019), Złoty Krzyż Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP (2020), Złoty Medal Związku Żołnierzy Wojska Polskiego (2021).

Podziękowania dla Stanisława Pircha od żołnierzy-lotników

A jeśli już jesteśmy przy formacjach mundurowych, warto podkreślić, że w 2007 roku Pralnia “SONIA” – jako pierwszy zakład w Polsce – otrzymała NATO-wski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej, dzięki któremu może świadczyć usługi dla wojsk NATO. Od 2014 roku, również jako pierwsza w kraju, posiada certyfikat AQAP Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, określający wymagania dotyczące systemu jakości dostaw i usług dla wojska i wiele innych podmiotów gospodarczych z terenu północno-zachodniej Polski.

Dodajmy też, że gwarantem świadczenia usług pralniczych na wysokim poziomie z jednoczesnym prowadzeniem polityki proekologicznej są uzyskane certyfikaty: zarządzania jakością ISO 9001:2015 i ochrony środowiska ISO 14001:2015. Pralnia “SONIA” jako trzecia pralnia w Polsce wdrożyła i stosuje system kontroli skażenia biologicznego System RABC: System Analizy Ryzyka i Kontroli Skażenia Biologicznego, zgodny z wymaganiami normy PN-EN 14065:2016-07. Zakład wprowadził i stosuje system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z wymogami ISO 45001:2018 oraz wprowadził i stosuje System Zapewnienia Bezpieczeństwa Żywności HACCP. Dokumenty te są potwierdzeniem konsekwentnie prowadzonej polityki proekologicznej, polegającej na wdrożeniu, utrzymaniu i doskonaleniu systemu zarządzania środowiskowego oraz jego koordynacji z innymi systemami zarządzania.

W tym kontekście w 2014 i 2018 roku Branżowe Centrum Badań i Certyfikacji wyróżniło Stanisława Pircha tytułem “Menadżer Jakości” w doskonaleniu procesów zarządzania za rok 2014 i 2018.

Advertisement

 

*

Przyznany w tym roku Kobaltowy Hit to dla Pralni “SONIA” kolejny szczebel renomowanego konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów.
– Tytuły Hit są sobie równe, natomiast ich kolejne wersje podkreślają lata obecności w naszym projekcie. Dla Stanisława Pircha i Pralni “SONIA” to już lat kilkanaście. I cały czas na bardzo wysokim poziomie! – podkreśla Tadeusz Jasiuwian, pomysłodawca i organizator konkursu, szef Instytutu Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów.

Stanisław Pirch i Stefan Łosiński na gali Hit Regionów 2021

Dla właścicieli, dyrektorów i prezesów firm obchodzących okrągły jubileusz działalności Tadeusz Jasiuwian przygotował niespodziankę w postaci czapek generalskich. Jedną z nich podczas poznańskiej gali dumnie przywdział na głowę Stanisław Pirch – głównodowodzący 40-letnią Pralnią “SONIA”.
Panie “Generale” – gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów!

Mariusz Szalbierz

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Od piątku, 1 lipca, spada niższa stawka PIT – z 17 do 12 proc.

Published

on

By

fot. PAP

Od piątku, 1 lipca, w życie wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która m.in. obniża niższą stawkę podatkową z 17 do 12 proc.

Od piątku, 1 lipca, w życie wchodzą zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które m.in. obniżają niższą stawkę podatkową z 17 do 12 proc. Z niższej stawki będą mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej, a więc pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób.

 

Tym samym od 1 lipca osoby, które rozliczają się przy użyciu skali podatkowej i uzyskają dochody przekraczające 30 tys. zł, zapłacą 12-proc. stawkę PIT. Wyższą, 32-proc. stawkę zapłacą osoby, których dochody przekroczą 120 tys. zł.

 

Advertisement

Obniżka niższej stawki PIT – jak mówił m.in. cytowany przez PAP wiceminister finansów Artur Soboń – umożliwiła likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej. Jednak przy rozliczeniu rocznym dla każdego podatnika podatek będzie liczony z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej i jeśli takie rozliczenie będzie korzystniejsze, ulga dla klasy średniej zostanie uwzględniona. Wg ministra Sobonia sytuacja ta może dotyczyć co najwyżej 1 na 1000 podatników.

 

Jednocześnie 1 lipca znika konieczność podwójnego obliczania wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Obecnie pracodawca ma obowiązek liczyć zaliczki wg przepisów obowiązujących obecnie oraz tych, które obowiązywały przed 1 stycznia 2021 r. i potrącać z płacy pracownika zaliczkę w niższej kwocie. To rozwiązanie miało chronić podatników przed wzrostem zaliczek na podatek, ale jednocześnie prowadziło do odroczenia poboru podatku do momentu rozliczenia rocznego.

 

Jak mówił wiceminister finansów Artur Soboń, „te dopłaty w 2023 r. dotyczyłby bardzo wielu podatników”. Dopytywany wyjaśnił, że byłaby to “na pewno skala kilku milionów”. Przyznał także, że likwidacja obowiązku liczenia zaliczek na PIT na dwa sposoby sprawi, że część podatników zacznie płacić wyższe zaliczki na podatek, co sprawi, że ich wynagrodzenia netto będą niższe. Wiceminister zaznaczył jednak, że w ostatecznym rozliczeniu rocznym zmiana będzie korzystna dla podatników.

Advertisement

 

Od 1 lipca 2022 r. przedsiębiorcy, którzy nie rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej, będą mogli skorzystać z częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy na stawce liniowej będą mogli pomniejszyć dochód o zapłacone składki, ale nie więcej niż o 8,7 tys. zł rocznie. Rozliczający się podatkiem zryczałtowanym będą mogli odliczyć od przychodu do 50 proc. zapłaconych składek, zaś opłacający podatek z wykorzystaniem karty podatkowej będą mogli odliczyć 19 proc. zapłaconej składki. Dodatkowo ustawa pozwala przedsiębiorcom, którzy na początku roku jako metodę rozliczenia wybrali ryczałt lub stawkę liniową, na ponowny wybór metody opodatkowania.

 

Od 1 lipca 2022 r. wraca także preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2022 r. Z podwójnej kwoty wolnej (60 tys. zł) korzystać będą mogli wszyscy samotni rodzice. Rośnie także limit kwoty dochodów dziecka, który warunkuje skorzystanie z preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.). Poza tym renta rodzinna rozdzielona została od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z „własnej” kwoty wolnej. W wyniku wprowadzonych zmian nie będzie pobierana składka zdrowotna od renty małoletnich dzieci oraz od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie.

 

Advertisement

Od 1 lipca zmienia się wysokość podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego – z 1 proc. do 1,5 proc. Zmienią się także zasady korzystania z ulgi na zabytki – będzie ona przeznaczona wyłącznie na renowację, konserwację i remonty z nowym warunkiem formalnym polegającym na tym, że skorzystać z niej będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.

 

Poza tym ujednolicone zostaną terminy rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczenia podatkowe, dokonywane na formularzach PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

 

Według danych resortu finansów na obniżce stawki PIT skorzysta 13 mln podatników, a w kieszeniach wszystkich podatników pozostanie 15 mld zł rocznie. (PAP)

Advertisement

 

autor: Marek Siudaj

Continue Reading

Biznes

Sprzedający ukrywają wady swoich pojazdów

Published

on

By

fot. PAP

47 proc. kupujących używane auto spotkało się z praktyką ukrywania wad pojazdu – wynika z badania w ramach raportu „Polak kupuje auto używane”. Najczęściej spotykane próby oszustwa to fałszywa deklaracja o bezwypadkowości pojazdu i cofanie licznika.

Zgodnie z badaniem na rzecz raportu „Polak kupuje auto używane” dla Santander Consumer Multirent 47 proc. polskich kierowców zetknęła się z praktyką ukrywania wad samochodu podczas zakupu swojego ostatniego pojazdu z drugiej ręki. Z przypadkami zatajenia istotnych informacji o samochodzie i jego mankamentów spotykali się raczej mężczyźni niż kobiety (52 w porównaniu do 29 proc.). Praktyka ta była też częstsza w przypadku kupców, którzy mieli od 18 do 29 lat (79 proc.). Zdaniem autorów raportu może to mieć związek z tym, że osoby przed 30. rokiem życia z powodu ograniczonych zasobów częściej decydują się na starsze auta, których wady próbują zatuszować nieuczciwi sprzedawcy.

 

Według ekspertów – jeśli nabywca odkryje, że kupione przez niego auto ma tzw. wadę ukrytą fizyczną (np. zatuszowanie uszkodzeń powypadkowych) lub prawną (np. brak możliwości zarejestrowania pojazdu) mogą dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi.

 

Advertisement

Radca prawny z Santander Consumer Multirent Nikodem Putek zwrócił uwagę, że na zgłoszenie sprzedawcy tego, że odkryliśmy wadę ukrytą auta, mamy rok od momentu jej stwierdzenia. “Odpowiedzialność sprzedawcy trwa przez okres dwóch lat od momentu podpisania umowy sprzedaży. Należy wtedy wysłać oświadczenie z żądaniem obniżenia ceny pojazdu lub odstąpienia od umowy kupna samochodu” – wyjaśnił. Dodał, że możemy też zażądać naprawy pojazdu lub jego wymiany. “Jeżeli ugodowe rozwiązanie sporu nie będzie możliwe, sprawa powinna zostać skierowana do sądu” – zaznaczył.

 

Jak wynika z badania, najczęściej spotykaną próbą oszustwa jest fałszywa deklaracja o bezwypadkowości pojazdu (47 proc.). Praktyka ta dotyczy głównie małych miejscowości. Zetknęło się z nią aż 57 proc. mieszkańców wsi w porównaniu do 43 proc. respondentów z metropolii powyżej 250 tys. mieszkańców, jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Z kolei cofanie licznika dotyczyło 41 proc. wskazań – najczęściej zetknęli się z tym mieszkańców największych miast (46 proc.) i mężczyzn (48 proc. wobec 14 proc. kobiet).

 

Ankietowani uskarżali się też na niesprawną elektrykę i błędy czujników (31 proc.). W tej grupie najwięcej było kobiet (50 proc. wskazań). Ponadto 27 proc. zauważyło zły stan powłoki lakierniczej, a 23 proc. uszkodzenia silnika i niesprawne zawieszenie.

Advertisement

 

Badanie przeprowadzono 26-29 kwietnia br. na użytkownikach aut używanych na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 500 respondentów. (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco

 

Advertisement

maja/ drag/

Continue Reading
Advertisement