Connect with us

Wiadomości

Północna Wielkopolska będzie miała park krajobrazowy

Published

on

Lipka, Łobżenica, Zakrzewo i Złotów. Obszary znajdujące się na terenie tych czterech gmin obejmie Park Krajobrazowy „Krajna”. To inicjatywa złotowskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego, zgoda zarządu województwa na utworzenie parku już jest, teraz czas na rady gmin i decyzję sejmiku.

Z wnioskiem o utworzenie parku wystąpił do urzędu marszałkowskiego Polski Klub Ekologiczny ze Złotowa. Ekolodzy spotykali się także z lokalnymi politykami, których część miała pewne obawy związane z powstaniem parku, dotyczące pewnych ograniczeń, jakie niekiedy niesie ze sobą ustanawianie terenów ochronnych.
– Samorządowcy nie powinni bać się restrykcyjnych ograniczeń, które w jakikolwiek sposób zahamują rozwój gmin. Sporo osób myli pojęcie parku krajobrazowego z parkami narodowymi, a to przecież nie to samo. Mamy piękne tereny przyrodnicze, które trzeba chronić. Na północy województwa nie mamy żadnego parku krajobrazowego, a w całej Wielkopolsce jest ich kilkanaście – mówi Jerzy Wańke ze złotowskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego.
Parki krajobrazowe rzeczywiście nie podlegają aż tak restrykcyjnym przepisom, jak choćby rezerwaty przyrody. Procedury zmierzające do powstania parku na Krajnie już się rozpoczęły. Pierwsze rozmowy odbyły się w Zakrzewie.
– Jesteśmy na początku konsultacji. Rozmawiamy z mieszkańcami, rozważymy oczywiście wszystkie zalety i wady powstania takiego parku, i przedstawimy konkretne propozycje radzie gminy. Nie ukrywam, że jest zielone światło, jesteśmy otwarci na negocjacje, żeby park krajobrazowy w naszej gminie powstał – mówi Marek Buława, wójt Zakrzewa.
Oprócz Zakrzewa park ma objąć również tereny gmin Lipka, Złotów oraz niewielką część gminy Łobżenica. To obszary bogate w różnorodne gatunki fauny i flory.
– Wiemy na pewno, że występują tu siedliska ptaków, owadów, a także różnych gatunków ryb. Na tych terenach występują gatunki, powiedziałbym wręcz kultowych w Polsce ptaków, takich jak bielik, kania czarna, kania ruda, czy bocian czarny. Jeśli chodzi o owady, możemy wymienić np. pachnice – mówi Janusz Łakomiec, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Podstawowy cel powstania parku krajobrazowego to oczywiście ochrona cennych gatunków zwierząt, a także roślinności i dziewiczych obszarów przyrodniczych. Zalet może być jednak więcej, i to takich, które wykraczają poza ochronę środowiska.
– Mam wielką nadzieję, że powstanie parku krajobrazowego przyczyni się również do promocji gminy Zakrzewo, dla której istotnym elementem strategii rozwoju jest turystyka. Bardzo wielu turystów odwiedza wielkopolskie parki krajobrazowe, chciałbym, żeby do nas również przyjeżdżali – mówi Henryk Szopiński, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Na razie nie znamy dokładnej daty powstania parku krajobrazowego w północnej części Wielkopolski. Optymistyczna prognoza mówi o jesieni tego roku. Zgodę na jego utworzenie wyraził już jednak zarząd województwa.

– Ostateczną decyzję podejmie sejmik, oczywiście w drodze uchwały. Zanim to nastąpi, musimy poznać opinie samorządów gminnych. Teraz ciężar prac związanych z utworzeniem parku biorą na siebie specjaliści z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Mamy tam znakomitych fachowców, którzy będą rozmawiali z radami gmin, i jeśli te rozmowy odniosą pozytywny skutek, park krajobrazowy, pod umowną na razie nazwą „Krajna”, powstanie szybko – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Według propozycji złotowskich ekologów park miałby objąć obszar o łącznej powierzchni ponad trzydziestu hektarów, rozlegający się nie tylko na terenach gmin Lipka, Zakrzewo i Złotów, ale obejmujący cały historyczny obszar Krajny, wykraczający również na tereny województwa kujawsko – pomorskiego. Wiemy już, że będzie ograniczony i obejmie tereny znajdujące się w powiecie złotowskim. W toku rozmów i negocjacji poznamy również jego nazwę.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Polityka

Powiat Pilski ma nowe władze

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga/Twoje7dni

Dzisiaj na I sesji zabrała się nowa Rada Powiatu Pilskiego. Radni dokonali wyboru starosty, wicestarosty oraz wyznaczyli wynagrodzenie dla nowego starosty.

Nowym starostą pilskim został Rafał Zdzierela (KO). Radni wyznaczyli także wynagrodzenie dla nowego starosty. Co miesiąc będzie on otrzymywać 20.640 złotych.

Wicestarostą został, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Stefan Kowal (Trzecia Droga).

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement