Connect with us

Kultura

Rowery z przełomu XIX i XX wieku

Published

on

Niezwykle ciekawa wystawa prezentowana jest w Muzeum Okręgowym w Pile. Można na niej zobaczyć najstarsze rowery pochodzące  z XIX i XX wieku 🤩🚴‍♀️.

Eksponowane są na niej rowery z kolekcji Piotra Urbaniaka z Poznania. Najstarszy z nich, rower drewniany, pochodzi z 1868 roku.

Prócz tego można obejrzeć cała kolekcję rowerów dziecięcych, w tym bodajże najstarszy na świecie rower z utwardzonego papieru w kształcie łabędzia.

Najmłodszym eksponatem jest rower z 1910 roku. To rower wojskowy, składany. Ciekawostką jest w nim fakt, że do zmiany koła nie trzeba używać żadnych kluczy. Wszystko wykonuje się specjalną korbką przytwierdzoną do roweru.

Advertisement

Kolekcję uzupełniają dzwonki m.in. Firmy Jasińskiego, biznesmena z Piły z początku XX wieku.

Obejrzyj koniecznie materiał video z tej ciekawej wystawy.

 

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement