Connect with us

Wiadomości

Historyczna chwila. Wmurowano „kapsułę czasu”

Published

on

21 sierpnia w fundamenty powstającego budynku świetlicy wiejskiej w Starej Łubiance wmurowano „kapsułę czasu”, którą potomni otworzą najwcześniej za 100 lat. To już druga „kapsuła czasu” w Gminie Szydłowo.

Do metalowej, nierdzewnej tuby, trafiło m.in.: zdjęcie uczestników wydarzenia, przemówienia wójta Tobiasza Wiesiołka, w tym odezwa do manifestu młodych, podpisany akt erekcyjny, najnowsze wydanie Gazety Szydłowskiej, pamiątki przekazane od strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Łubiance (koszulka z podpisami strażaków, herb jednostki oraz publikacja dotycząca historii jednostki).

W „kapsule czasu” umieszczona została również turystyczna mapa gminy oraz gra terenowa – czyli krzyżówka, której rozwiązanie wskaże Znalazcy miejsce kolejnej kapsuły.

– Kilka miesięcy temu do wbudowania podobnej kapsuły czasu doszło w Szydłowie pod budowę klubu malucha, przedszkola i klubu seniora. Tam była oficjalna, oznaczona tablica. Dzisiaj jest wbudowanie kolejnej kapsuły, tym razem pod budowę świetlicy, w której będzie umiejscowiona biblioteka, Wielkopolski Klub Rodziny, Iskra Szydłowo, GKS Iskra Szydłowo, filia Centrum Upowszechniania Kultury – mówił wójt Tobiasz Wiesiołek.

I dodał: – Na drugiej kapsule nie zatrzymaliśmy się i już wskazaliśmy miejsce trzeciej kapsuły. Mam nadzieje, że za 100 lat mieszkańcy będą świetnie się bawić przy odnajdywaniu tych miejsc i rozwikłaniu zagadki, bo każda kolejna kapsuła jest coraz trudniejsza w znalezieniu. Myślę, że czwarta będzie apogeum trudności.

Advertisement

Podczas wydarzenia swoją obecnością zaszczycił poseł Marcin Porzucek.

– Cieszę się, że w gminie Szydłowo dzieje się tak wiele. Często spotykamy się planując bądź obierając zadania inwestycyjne – podkreślił poseł.

Obecni byli również: proboszcz miejscowej parafii ks. Roman Piwoński, wykonawca inwestycji, kierownik budowy, pani inżynier budowy, radni gminni oraz przedstawiciele Urzędu Gminy Szydłowo.

Dodać należy, iż inwestycja w Starej Łubiance realizowana jest w sposób dynamiczny, a wszelkie wyzwania są rozwiązywane na bieżąco.

Urząd Gminy w Szydłowie

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Pierwsze posiedzenie nowego Zarządu Powiatu w Pile

Published

on

By

W piątek 10 maja, odbyło się pierwsze posiedzenie nowego Zarządu Powiatu w Pile w składzie: Rafał Zdzierela, starosta pilski, Stefan Kowal, wicestarosta pilski, Kazimierz Sulima, etatowy członek Zarządu Powiatu, Daria Lubońska i Marek Makowski – członkowie Zarządu Powiatu.

Uczestniczyli w nim również Wioleta Kaczmarek, Sekretarz Powiatu Pilskiego i Sonia Wojciechowska-Wiśniewska, Skarbnik Powiatu Pilskiego.

Obecni byli także Sylwia Niedźwiecka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile, Monika Marchut- Grzybowska, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile oraz Artur Bąk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile.

Advertisement

Omówiono priorytetowe zadania powiatu jakimi są: oświata, infrastruktura drogowa i pomoc społeczna.

Continue Reading

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Advertisement
Advertisement