Connect with us

Polska i Świat

Nauczyciele zawodu bardzo cenni dla gospodarki Polski

Published

on

118 najlepszych nauczycieli kształcenia zawodowego w 52 dziedzinach zostało nagrodzonych i wyróżnionych podczas gali „Zawodowiec Roku 2022”. „Musimy dbać o nauczycieli zawodu, bo są bardzo ważni dla polskiej gospodarki” – mówiła Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Konkurs „Zawodowiec Roku 2022”, do którego nabór wniosków zgłaszanych przez dyrekcje szkół branżowych, techników oraz szkół policealnych, zakończył się 31 grudnia 2022 r., został zorganizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, KGHM Polska Miedź S.A. oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jego inicjatorką była Marzena Machałek, sekretarz stanu w MEiN.

Advertisement

Spośród 537 zgłoszonych nauczycieli kształcenia zawodowego z całej Polski zostało nagrodzonych 46 osób, a 72 otrzymało wyróżnienia.

Komisja bardzo mocno pracowała, by wyłonić najbardziej zasłużonych nauczycieli zawodu. Ich jest mało, tak jak mało jest fachowców na rynku i trzeba pokazać, że są bardzo ważni w systemie edukacji. Jednak nie robimy tego dla systemu, robimy to dla polskiej gospodarki” – podkreśliła Marzena Machałek, inicjatorka konkursu.

Dodała, że do ważnych inicjatyw resortu edukacji i nauki należą również Branżowe Centra Umiejętności, gdzie będzie można zdobywać te umiejętności, które będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy.

Branżowe Centra Umiejętności to nowa jednostka w systemie oświaty: z jednej strony szkoła, z drugiej branża, z trzeciej strony uczelnia. To też jest praca mojego zespołu wspólnie z FRSE” – zaznaczyła Marzena Machałek.

Advertisement

Partnerem wydarzenia była spółka KGHM Polska Miedź S.A., która od lat promuje szkolnictwo branżowe i techniczne na Dolnym Śląsku.

Jesteśmy jednym z większych polskich pracodawców. W ramach grupy kapitałowej zatrudniamy ponad 34 tys. pracowników, którzy muszą posiadać specjalistyczną wiedzę. To dla nas nie jest projekt promocyjny, czysto wizerunkowy, ale projekt o niezwykle praktycznym wymiarze. Potrzebujemy i poszukujemy wykwalifikowanych, specjalistycznych kadr” – zaznaczył Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Dzięki realizowanemu od 2018 r. programowi „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym” uczniowie klas patronackich w dziewięciu szkołach kształcą się w zawodach istotnych dla przemysłu miedziowego. Celem programu jest, aby już na etapie szkoły uczniowie poznali KGHM jako pracodawcę. Uczniowie odbywają praktyki w oddziałach spółki, ale też biorą udział w konkursach, szkoleniach czy zawodach sportowych, organizowanych przez spółkę.

Klasy patronackie kształcą naszych przyszłych pracowników i zatrudniliśmy już 312 ich absolwentów. Mamy także 144 instruktorów praktycznej nauki zawodu z przygotowaniem pedagogicznym, którzy są w stanie przekuć wiedzę teoretyczną nabytą w toku edukacji na wykonywanie zadań dla jednej z największych polskich firm” – powiedział Tomasz Zdzikot.

Advertisement

Dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wskazał, że FRSE wspiera inicjatywy takie jak konkurs „Zawodowiec Roku 2022”, ponieważ fundacja jest wszędzie tam, gdzie wspierane są zarówno talenty, jak i osoby, które te talenty kształcą.

FRSE z programem Erasmus+ wspiera nie tylko projekty, nie tylko współpracę międzynarodową, ale również wszystkich tych ludzi, którzy działają na polu zawodowym i branżowym. A więc nauczycieli, doradców zawodowych, wszystkie te osoby, które stwarzają jak najlepsze warunki do tego, by edukacja zawodowa i branżowa odbywała się według najwyższych standardów europejskich i światowych” – podkreślił Paweł Poszytek.

FRSE to organizacja pozarządowa, która od 28 lat finansuje wymianę studencką i zarządza w Polsce największymi europejskimi programami edukacyjnymi, m.in. programem Erasmus+, promującym szkolnictwo zawodowe i branżowe w Polsce.

W pierwszym tygodniu września FRSE organizuje w Gdańsku europejskie zawody branżowe EuroSkills 2023. Podczas zawodów zostaną rozegrane 43 konkurencje – od tradycyjnych i rzemieślniczych po scyfryzowane, nowoczesne zawody jak przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, robotyka mobilna czy integracja robotów przemysłowych.

Advertisement

W trakcie EuroSkills 2023 zostaną rozegrane konkurencje, które składają się na życie gospodarcze nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Spodziewamy się 100 tys. gości z całej Europy: zawodowców, doradców, decydentów, delegacji rządowych. Cały zawodowy europejski ekosystem w pigułce będzie można spotkać na Amber Expo w Gdańsku w pierwszym tygodniu września” – powiedział Paweł Poszytek.

Lista laureatów konkursu „Zawodowiec Roku 2022”

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polska i Świat

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

Published

on

By

fot. PAP

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

Barwy biało – czerwone

W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat, aż do odzyskania niepodległości, barwy biało-czerwone (lub niekiedy czerwono-białe) zostały uznane za barwy narodowe przez Polaków w trzech zaborach oraz wśród emigracji na całym świecie. Potwierdzeniem zwyczajowo ustalonych barw narodowych była między innymi ustawa przyjęta przez posłów na Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.

 

Advertisement

Polskie barwy narodowe, w przeciwieństwie do flag wielu innych krajów, nie miały jednak dnia upamiętniającego ich historię i promującego ich używanie. „Święto ustanowiono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało po raz pierwszy ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej flagi amerykańskiej z 1777 r.” – wyjaśniał PAP w 2018 r. Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga ma charakter praktyczny. Ustanowienie święta uzasadniało pozostawienie wywieszonych 1 maja flag narodowych, które „oczekiwały” na Święto Konstytucji 3 maja.

 

Chociaż polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów – białego i czerwonego – to sprecyzowanie odcieni tych barw nie jest już takie łatwe. Z „Ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” dowiadujemy się, że kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Oznacza to, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to z kolei karmazyn, czyli ciemna czerwień. Jednak warto zauważyć, że na przestrzeni lat barwa czerwieni nieco się zmieniała. Pierwszy opis flagi z 1921 r. wprowadzał co prawda karmazyn (choć o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), ale już od 1927 r. przez ponad 50 lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w kolor pomarańczowy.

 

Advertisement

Nie bez znaczenia jest również kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało-czerwona. Jeśli natomiast barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. W rozetkach (kotylionach) kolor biały powinien być wewnątrz, czerwony na zewnątrz.

 

Barwy narodowe mają także symboliczne znaczenie. Jak zaznaczył Andrzej Bebłowski w rozmowie z PAP, „kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość”. Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten wynika z „Ustawy z 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i nadal obowiązuje. „Przykładowo gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 m szerokości. Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie” – czytamy w materiałach umieszczonych na stronie internetowej Biura „Niepodległa”.

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwszym jest biało-czerwony prostokąt. Drugim natomiast flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą flagi z godłem mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.

 

Advertisement

Barwy narodowe RP różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być zatem dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Zgodnie z konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej.

 

Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy – nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków. Kodeks karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

 

Advertisement

Na terenie Polski flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, wówczas flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) pierwszą i opuszcza ostatnią. W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii: flaga państwowa RP, flaga innego państwa, flaga województwa, flaga powiatu, flaga gminy (miasta, gminy miejsko-wiejskiej, gminy wiejskiej), flaga europejska, flaga organizacji międzynarodowej (np. ONZ, NATO), flaga służbowa (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej), flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp., flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.

 

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. Święto ustanowiono, „uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”.

 

Advertisement

Według danych MSZ poza granicami Polski mieszka ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia. Są to osoby, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością: potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, którzy pozostali na Kresach lub w głębi Związku Sowieckiego, byli opozycjoniści antykomunistyczni z rodzinami i emigranci zarobkowi, którzy wyjechali z Polski po 1989 r.(PAP)

Continue Reading

Polska i Świat

PAP zaprasza na seminarium „Wybory do Parlamentu Europejskiego”

Published

on

By

Polska Agencja Prasowa zaprasza dziennikarzy i nauczycieli na seminarium „Wybory do Parlamentu Europejskiego”. W programie m.in. wystąpienie prof. Jarosława Flisa, który opowie o ciekawostkach i pułapkach dotyczących tegorocznych eurowyborów.

Parlament Europejski to jedyne na świecie ponadnarodowe zgromadzenie wybierane w wyborach bezpośrednich. Za niewiele ponad miesiąc mieszkańcy państw członkowskich wybiorą swoich przedstawicieli na kolejną kadencję europarlamentu. Polacy pójdą do urn w niedzielę, 9 czerwca i zdecydują o obsadzie 53 mandatów przypadających naszemu krajowi.

Co dzieje się po wyborach? Jak wyglądają procedury podziału mandatów? Jaki układ sił w nowym PE jest możliwy? M.in. na te pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas seminarium organizowanego przez PAP.

Advertisement

Kiedy?

9 maja, godz. 9.00 – 12.30

9 maja, godz. 12.30 – 16.00

15 maja, godz. 9.00 – 12.30

Advertisement

15 maja, godz. 12.30 – 16.00

Gdzie?

Siedziba Polskiej Agencji Prasowej, przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie

Co planujemy?

Advertisement
  • Specyfika eurowyborów: zasady, podział mandatów, układ sił – prof. Jarosław Flis, Uniwersytet Jagielloński
  • Rola i znaczenie Parlamentu Europejskiego, czyli dlaczego wybory europejskie są ważne – Piotr Kaczyński, Fundacja Geremka
  • Narzędzia i źródła danych na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego – Łukasz Kempara, Mateusz Kicka i Bartosz Ochapski, attache Parlamentu Europejskiego Lunch

Dla kogo?

Seminarium skierowane jest do dziennikarzy, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tematyką eurowyborów.

Jak się zapisać?

Rejestracja trwa do 6 maja. Zapraszamy! Liczba miejsc ograniczona.

LINK DO REJESTRACJI

Advertisement

Ile to kosztuje?

Seminarium jest dla uczestników bezpłatne. Organizowane jest w ramach projektu, na który Polska Agencja Prasowa pozyskała dofinansowanie z Parlamentu Europejskiego.

Źródło informacji: EuroPAP News

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement