Connect with us

Kultura

O Prymasie Tysiąclecia z nowym biskupem

Published

on

W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Współczesnej „Pater Patriae. Wyszyński”. Gościem wydarzenia był ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. – Przygotowując tę wystawę czuliśmy opiekę Prymasa. Mam wrażenie, że Mu się to podoba… – mówiła pomysłodawczyni ekspozycji prof. Mirosława Rochecka.

W otwarciu wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, udział wziął JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Biskup sprawuje Patronat Honorowy nad tą wyjątkową, pielgrzymującą po Polsce, ekspozycją. Piła była pierwszym miastem, do którego udał się nowy biskup po ingresie, czyli uroczystym objęciu diecezji przez biskupa, który miał miejsce 4 marca br.

Biskupa przywitali w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski oraz Edmund Wolski, dyrektor Galerii, który wręczył biskupowi Zielińskiemu prezent – przepiękny linoryt autorstwa Alfreda Aszkiełowicza, artysty plastyka związanego z regionem i pilską Galerią BWA.

– To wyjątkowy wieczór w naszej Galerii. Gościmy wystawę ogólnopolską „Pater Patriae. Wyszyński”, o jednym z najznamienitszych Polaków, ale i osobę, która sprawuje Honorowy Patronat nad tą ekspozycją – jest to JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej: witamy serdecznie w naszych progach. To dla nas duży zaszczyt, że tuż po ingresie ksiądz biskup zechciał odwiedzić nasze miasto i naszą Galerię – mówił E. Wolski rozpoczynając wernisaż.

Wernisaż zaszczyciło swoją obecnością także liczne grono duchownych, m.in. ks. dziekan dekanatu koszalińsko-kołobrzeskiego ks. prał. Ryszard Ryngwelski, ks. prałat Stanisław Oracz, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Pile Kazimierz Chudzicki.

Advertisement

W wieczorze uczestniczyli także artyści – prof. Mirosława Rochecka, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Pater Patriae. Wyszyński”, Kazimierz Rochecki – artysta plastyk – oboje z Torunia, a także artyści środowiska pilskiego, których prace są wśród zaprezentowanych w ekspozycji dzieł ponad 80 twórców z całej Polski: Elżbieta Wasyłyk oraz Tadeusz Ogrodnik.

Wystawa robi ogromne wrażenie. Zgromadzono na niej 121 prac 86 twórców z różnych regionów Polski, wykonanych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich.
Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski odegrał znaczącą rolę w historii Polski, a szczególnie w czasie trwania komunizmu. Uznany został duchowym przywódcą narodu. Sprawił, że Kościół katolicki oparł się naciskom państwa, które zmierzały do ateizacji społeczeństwa. W okresach różnych kryzysów i napięć społecznych potrafił zachować niezależność, łagodził konflikty i nie dopuszczał do rozlewu krwi.

– Pomysł tej ekspozycji narodził się w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych w Toruniu, w czerwcu 2021 roku, przed beatyfikacją Kardynała Wyszyńskiego, kiedy została ogłoszona data uroczystości. Wtedy zmobilizowaliśmy się. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że z powodu pandemii nie będzie możliwości uczestniczenia w beatyfikacji, a odczuwaliśmy potrzebę świętowania. Uznaliśmy więc, że świętowanie trzeba przedłużyć i to znacznie przedłużyć. I że trzeba przygotować się do niego. Pojawiła się potrzeba zebrania wspomnień o Prymasie, indywidualnych, potrzeba głębszego zapoznania się z Jego dziełem.
Wystawa ma charakter pielgrzymujący. Piła jest szóstym przystankiem w jej drodze. Odwiedza 12 miast – także Kraków, Warszawę, Poznań, Częstochowę, Pelplin…

– Staraliśmy się naśladować w tym wędrowaniu po Polsce pomysł Prymasa – tj. wędrować z wystawą tak, jak wędrowała kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – to było Jego maryjne dzieło. A przy tym mówić o prymasie Wyszyńskim, o tym, co było dla Niego ważne, co promował, jakie wartości uznawał.

Advertisement

Wystawę można oglądać do 13 kwietnia.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Zapraszamy na spektakl komediowy “POZYTYWNI” już 18.05.2024r. o godz. 16:00 oraz 18:30 w RCK – Tatar Miejski, Piła

Published

on

By

“POZYTYWNI” to szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Na tragikomiczną sesję terapeutyczną zapraszają: Grażyna Wolszczak, Olga Bołądź/Hanna Konarowska/Agata Wątróbska, Janusz Chabior, Łukasz Simlat oraz reżyser: Krzysztof Czeczot i autor sztuki Cezary Harasimowicz. “POZYTYWNI” to kultowy już i uwielbiany przez widzów spektakl.

Będzie śmiesznie, będzie wzruszająco…

Rzecz rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym. EWA jest wybitną psychoterapeutką. Piękna, bogata, ciesząca się uznaniem, ma szczęśliwą rodzinę, udane życie i wydaje się, że wszystko jest piękne i idealne. Poznajemy jej pacjentów: MICHAŁA – geja, rolnika spod Mławy; ANNĘ – arystokratkę, która odkrywa swoje -bynajmniej niearystokratyczne! – korzenie oraz JANA, męża i ojca dwójki dzieci, który od dawna czuje się kobietą. Jaki będzie rezultat serii spotkań terapeutycznych? Niech pozostanie tajemnicą.

Pozytywni Cezarego Harasimowicza to opowieść, która w przystępny, czasami wręcz zabawny sposób, dotyka naszych największych traum i lęków, która rozprawia się ze stereotypami, a do tego – co warto podkreślić – pozwala widzowi zanurzyć się w naszym przedstawieniu, bo problemy, o których opowiadamy tak naprawdę dotyczą każdego z nas – mówi Krzysztof Czeczot, reżyser sztuki.

OBSADA:
EWA – Grażyna WOLSZCZAK
ANNA Olga BOŁĄDŹ / Agata WĄTRÓBSKA /Hanna Konarowska
JAN – Janusz CHABIOR
MICHAŁ – Łukasz SIMLAT

Advertisement

SCENARIUSZ: Cezary HARASIMOWICZ
REŻYSERIA: Krzysztof CZECZOT
Muzyka: Adam WALICKI
Scenografia i wizualizacje: Dawid ZALESKY
Kostiumy: Katarzyna LEWIŃSKA

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.

Bilety dostępne na https://copa.pl/pila/

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Bajm i Smolasty – takich tłumów jeszcze nie było…

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Piątkowy koncert Smolastego i Bajmu przyciągnął na Stadion Powiatowy  w Pile tysiące ludzi. Sam dojazd na miejsce koncertu był prawdziwym problemem. Korki zaczynały się już m.in. na Zamościu przy ul. Okólnej.

Nic jednak dziwnego, bo to właśnie Smolasty jest w tej chwili na topie list przebojów, a po jego notowania po wspólnej piosence z Dodą “Nim zajdzie słońce” jeszcze bardziej poszybowały w górę. Z kolei Beata Kozidrak i Bajm to już klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Wylansowała wiele ponadczasowych przebojów i większość ich zaśpiewała także w Pile.

Choć pogoda nie dopisała i od czasu do czasu padał deszcz, to publiczność z pewnością nie żałowała.

A jak Wam się spodobał koncert Smolastego i Bajmu?

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement