W Wyrzysku i Ujściu nowa jakość na drogach

Łącznie ponad siedem kilometrów mierzą dwie wyremontowane drogi w powiecie pilskim. Mowa o odcinku łączącym Ujście z Jabłonowem (droga wojewódzka nr 182) i oraz w mieście Wyrzysk (droga wojewódzka nr 194). Spotkanie podsumowujące realizację obu niedawno zakończonych inwestycji odbyło się w Rzęszkowie.

– Wielokrotnie podkreślałem, że bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pile regularnie organizujemy profilaktyczne akcje, również na drogach. Właśnie zakończono dwie kolejne drogowe inwestycje, bardzo istotne nie tylko dla mieszkańców regionu i powiatu. Każda z nich była pilna i każda powinna znacząco wpłynąć na poprawę naszego bezpieczeństwa – przypomniał Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Zrewitalizowany odcinek pomiędzy Ujściem a Jabłonowem ma długość 5,2 km. Całkowita wartość projektu wyniosła 7,4 mln zł, z czego 6,2 mln zł to środki unijne. Inwestycję realizowano od maja 2016 do listopada 2017 roku. Roboty budowlane wykonała firma STRABAG Sp. z o.o. Przedsięwzięcie objęło swoim zakresem między innymi korektę geometrii drogi, budowę elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, przebudowę skrzyżowań, chodników i zjazdów (w tym newralgiczny zjazd na osiedlu Szklary w Ujściu), przebudowę zatok autobusowych i budowę kanalizacji deszczowej.

Druga z inwestycji objęła przebiegającą przez Wyrzysk drogę o długości 2,2 km. Wartość przedsięwzięcia to 7,2 mln zł (udział środków unijnych to 5,6 mln zł). Prace, za które odpowiadało przedsiębiorstwo Budimex S.A., podobnie jak na terenie gminy Ujście, trwały od maja 2016 do listopada 2017 roku. W tym przypadku dokonano korekty geometrii drogi na skrzyżowaniu ulicy Bydgoskiej i z ulicami Staszica i Kościuszki, wykonano nową konstrukcję jezdni, przebudowano skrzyżowania, zjazdy, chodniki i zatoki autobusowe, wyremontowano most nad Stawem Miejskim, uruchomiono oświetlenie przy nowym rondzie i wybudowano kanalizację deszczową.

– Początek inwestycji w Ujściu i Wyrzysku sięga 2010 roku. Rozmawiałem wówczas z Wojciechem Jankowiakiem, wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego, o ujęciu tych inwestycji w planach. Realizacja stała się jednak faktem dopiero dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, przekazanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzisiaj możemy cieszyć się z ich zakończenia i podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tę inwestycję – powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Dokonane remonty przyczyniły się do poprawy stanu technicznego i dostępności obu dróg wojewódzkich, a także wzrostu bezpieczeństwa użytkowników ruchu oraz zwiększenia atrakcyjności regionu.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart