Sanktuarium w Skrzatuszu bazyliką mniejszą

Kościół w Skrzatuszu został dzisiaj, decyzją Watykanu, podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. W uroczystościach wziął udział Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Główne uroczystości rozpoczęły się w południe na błoniach skrzatuskich uroczystą Eucharystią, której przewodniczy  abp Wojciech Polak. W trakcie uroczystości została ogłoszona decyzja Watykanu o podniesieniu skrzatuskiego kościoła do rangi bazyliki mniejszej.

Ten dar papieża Franciszka dla naszej diecezji jest jeszcze jednym potwierdzeniem ważności takich miejsc, w których możemy dotknąć tajemnicy wiary przez osobiste spotkanie z Jezusem i Jego Matką. Papież uznał duchowość, sławę i piękno naszego Sanktuarium, trud i pracę, które włożyliśmy w jego odbudowę – napisał w liście do wiernych ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej biskup Edward Dajczak.

Sanktuarium maryjne w Skrzatuszu zostały zbudowane w latach 1687–1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. W 1945 roku kościół został uratowany przez polskich robotników przymusowych przed wysadzeniem przez żołnierzy radzieckich. Znajduje się w nim XV-wieczna Pieta z wierzbowego drewna, która trafiła do wsi w 1575 roku po dramatycznych wydarzeniach w kościele w Mielęcinie. W 1988 roku prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował ją koronami papieskimi.

Miejsce znane z licznych uzdrowień jest licznie odwiedzane. Kroniki podają, że na uroczystości odpustowe w XVII w. przybywało z odległych stron 10 tys. pielgrzymów reprezentujących wszystkie stany. W okresie zaborów na odpust Wniebowzięcia NMP zapraszano polskiego kaznodzieję. Pielgrzymki nie ustały nawet podczas II wojny światowej.

Także współcześni przybywają do sanktuarium, które realnie staje się centrum duchowym diecezji. Pielgrzymi szukają uzdrowienia ze swoich chorób u Bolesnej Królowej, a także przybywają na rekolekcje, warsztaty czy spotkania modlitewne. Tysiące odwiedzają to miejsce podczas dorocznej pielgrzymki diecezjalnej, nie brakuje tu także indywidualnych pielgrzymek.

Ksiądz prymas w trakcie uroczystości poświęcił także wieńce żniwne.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart