Mieszkanka Chodzieży straciła 55.000 zł

Policja w Chodzieży informuje, że w ostatnim czasie na terenie powiatu chodzieskiego kolejny raz uaktywnili swoją działalność oszuści. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze. W ostatnim czasie kobieta została oszukana na kwotę 55.000 złotych. Policja apeluje do wszystkich, zwłaszcza członków rodzin tych osób o edukację seniorów, by uniknąć kolejnych takich sytuacji.

-We wtorek,  31 sierpnia br,  z mieszkanką Chodzieży skontaktował się mężczyzna, podający się za policjanta z chodzieskiej jednostki. Mężczyzna  poinformował 79-letnią kobietę, że Policja ma zamiar zatrzymać mafię dokonującą kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Całą akcję miał nadzorować wymyślony z nazwiska prokurator. Kobiecie polecono przelać pieniądze na bezpieczne konto z dopiskiem „zakup działki”, co też ta uczyniła. Tym sposobem staruszka w kilka chwil straciła 55.000 złotych. To kolejny w tak krótkim czasie przypadek oszukania starszej osoby – informuje mł. asp. Karolina Smardz-Dymek z chodzieskiej policji.

Policja ostrzega przed takimi nierozsądnymi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Wakacje to czas, kiedy wyjeżdżamy z dziećmi na urlop, pozostawiając w domu rodziców, dziadków. Ich naturalna ufność powoduje, że bardzo często dają się oszukać, wierząc w historie, które są im opowiadane. Dlatego ogromna rola bliskich tych osób, by rozmawiali o zagrożeniach, na jakie mogą być narażeni. Pamiętajmy, że z racji wieku znaczna część seniorów nie czyta prasy, nie wspominając o Internecie. Część osób mieszka w mniejszych miejscowościach, gdzie nie zawsze takie informacje do nich docierają.
Uczulmy bliskich, by nie podejmowali żadnych pochopnych decyzji. W takich przypadkach zawsze kontaktowali się z Policją na numer 997, a nie rozmawiali z rzekomym policjantem na przykład przez telefon. Jeśli oszuści informują o problemach kogoś z rodziny, to zawsze rozłączmy rozmowę i wykonajmy połączenie ze swojego telefonu do tej osoby, by potwierdzić zdarzenie.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo osób starszych.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart