10. rocznica katastrofy CASY w Mirosławcu

23 stycznia 2008 roku doszło do największej katastrofy samolotu wojskowego w powojennej historii Polski. O godz. 19.07 na ziemię runął samolot CASA z 20 osobami na pokładzie. Dziś mija 10 lat od tamtych, tragicznych wydarzeń.

Wśród ofiar katastrofy  znajdowali się wysocy rangą wojskowi Sił Powietrznych Rzeczpospolitej Polskiej. Zginęli wszyscy pasażerowie. Dzisiaj na uroczystościach w miejscu katastrofy był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– To byli ludzie, którzy swoje życie poświęcili Ojczyźnie, ale ich tragiczna śmierć przypomina nam prawdę o losie żołnierskim. Tych 20 lotników oddało swe życie na służbie – powiedział minister obrony narodowej Mariusz  Błaszczak podczas uroczystości, które 23 stycznia odbyły się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej w Mirosławcu.

Podczas uroczystości szef BBN Paweł Soloch odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy.

– Mija 10 lat od tragicznego wydarzenia jakim była katastrofa samolotu CASA-295M w Mirosławcu. Mimo upływu czasu ciągle pozostajemy przygnębieni skalą tej jednej z największych katastrof w polskich siłach powietrznych. (….)  Siły Powietrzne RP, a także całe Wojsko Polskie, my wszyscy, jako wspólnota narodowa ponieśliśmy wówczas ogromna stratę. Ofiary katastrofy w Mirosławcu (…) należały  do elity polskiej armii. Nasza Ojczyzna wiele im zawdzięcza. Zachowujemy ich w pamięci, jako  pełniących swoją służbę z honorem i oddaniem – napisał w liście prezydent.

W trakcie uroczystości odczytany został Apel Pamięci, a przed pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystości poprzedziła msza święta polowa odprawiona w intencji ofiar.

***

Wojskowy samolot transportowy CASA C-295 o numerze bocznym 019 rozbił się 23 stycznia 2008 r. o godz. 19:07 przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. Na pokładzie samolotu było czterech członków załogi i 16 oficerów Sił Powietrznych. Wojskowi wracali z konferencji poświęconej bezpieczeństwu lotów.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart