Mieszkańcy Glesna obchodzili trzy ważne historyczne rocznice

W minioną sobotę wielkie święto odbyło się w miejscowości Glesno, w gminie Wyrzysk. Mieszkańcy uroczyście obchodzili 600-lecie miejscowości, 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W niewielkim Gleśnie, które liczy około 500 mieszkańców, rocznice te były obchodzone wyjątkowo uroczyście. Zadbali o to nauczyciele i uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka.

Obchody zaczęły się od mszy świętej, potem złożono kwiaty na grobach Powstańców Wielkopolskich i pod obeliskiem znajdującym się przed szkołą. Tu też, na budynku szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystości wzięli udział harcerze, mieszkańcy oraz licznie zaproszeni goście.
Wśród nich byli m.in. starosta pilski Eligiusz Komarowski, Stanisław Wełniak wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile, Iwona Schulz, radna Rady Powiatu i Bogusława Jagodzińska, burmistrz Wyrzyska.
– Godna podziwu jest postawa mieszkańców, którzy z takim zaangażowaniem pielęgnują historię swojej rodzinnej miejscowości i historię Polski. To postawa bardzo patriotyczna i widać, że młode pokolenie też wychowywane jest w tym duchu – powiedział Eligiusz Komarowski.

Radna Iwona Schulz dodała:
– To była naprawdę piękna i wzruszająca uroczystość. Słowa uznania należą się organizatorom i mieszkańcom. Takie obchody jeszcze bardziej jednoczą lokalną społeczność.

Obchody miały też niezwykłą oprawę. Nauczycielki szkoły ubrały tradycyjne ludowe stroje, a uczniowie przygotowali na tę okoliczność program artystyczny. Długą i bogatą historię Glesna można było zobaczyć na fotografii.
Uroczystym obchodom towarzyszyły jeszcze referaty na temat roli rodziny Chłapowskich w życiu gospodarczym i patriotycznym Wielkopolski, gminy Wyrzysk i wsi Glesno. Zresztą na tę uroczystość zaproszeni zostali również potomkowie rodu Chłapowskich i potomek powstańca wielkopolskiego z Glesna. Wydano też publikacje 600 lat Glesna.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart