Drewniane zabytki w kościołach

W kościołach: w Wysokiej, Sławianowie i Kleszczynie trwają prace konserwatorskie, realizowane w ramach projektu „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej – rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków”. Wśród nich znajdują się niezwykle ciekawe i cenne obiekty z drewna. Prace renowacyjne dofinansowane są z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

WYSOKA: kościół pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej

Wyposażenie kościoła wykonał warsztat Ephraima Gerlacha z Chełmna. Jego działalność przypada na lata ok. 1741-1773. Współcześnie zidentyfikowano blisko 120 obiektów autorstwa tego warsztatu, zlokalizowanych w 28 kościołach. Niezwykle płodny artysta z pewnością miał w sobie „Bożą Iskrę”, o czym świadczą jego dzieła.
Belka tęczowa
Wyposażenie kościoła wyróżnia się wysokiej klasy wykonawstwem, bogactwem form, wyszukanymi pozami rzeźb i wyraźną ekspresją. Przepych, iluzja, teatralizacja i wielopłaszczyznowość przedstawienia sprawiają, że wierny wchodzący do świątyni zostaje przeniesiony do Niebieskiego Jeruzalem. Na szczególną uwagę zasługuje ozdobna belka tęczowa. Nazwa jej wywodzi się od symbolicznego znaczenia tęczy, która łączy niebiosa i ziemię. Znajduje się pod sklepieniem, na połączeniu nawy z prezbiterium. Umieszczano na niej Ukrzyżowanego Chrystusa. Belka tęczowa wraz z krucyfiksem symbolizują chrześcijańską prawdę, że poprzez Męczeństwo Chrystusa można osiągnąć zbawienie.

Wyznania penitenta
Spowiedź i nadzieja na odpuszczenie win są istotną częścią życia ludzi wierzących. W związku z tym ważnym elementem wyposażenia kościoła jest konfesjonał (z łac. confessio – ‘wyznaję’), przeznaczony do prywatnej spowiedzi. Osobę wyznającą swoje grzechy nazywa się penitentem (od łac. paenitens – ‘pokutujący’).

W kościele w Wysokiej wykonany z ciemnego drewna konfesjonał ma bardzo ozdobną formę. W górnej części przyozdobiony został kartuszem z herbem Grzymała (rodu Smoguleckich) oraz ozdobnymi wolutami. Każdy konfesjonał jest niemym świadkiem wyznań, jakich dokonuje człowiek przed Bogiem, jego przyznania się do winy, powierzenia swoich słabości w grzechu i oczekiwania na przebaczenie.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart