PWSZ w Pile może już budować Centrum Symulacji Medycznej

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski wydał pozwolenie na budowę Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Pile. Osobiście odebrał ją rektor uczelni prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski. Decyzja obejmuje przebudowę i remont pomieszczeń w budynku rektoratu. Centrum Symulacji Medycznej powstanie na potrzeby studentów kierunku pielęgniarstwo.

Inwestycja pochłonie blisko 2,7 mln zł. Uczelnia pozyskała środki z zewnątrz: z Ministerstwa Zdrowia i funduszy unijnych. Centrum pozwoli na odtwarzanie sytuacji klinicznych w warunkach dydaktycznych. Studenci będą uczyć się w praktyce zabiegów i opieki nad pacjentem z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy w specjalistycznych pracowniach multimedialnych. Symulowane będą tu przypadki chorobowe, z którymi na co dzień musi sobie radzić biały personel. Studenci będą ćwiczyć na fantomach, podawać leki, obsługiwać aparaturę medyczną, wykonywać iniekcje. W CMS będą też ćwiczyć studenci ratownictwa medycznego.

W ramach projektu powstaną cztery sale „niskiej wierności” i jedna o „wysokiej wierności”, czyli prawie taka jak na prawdziwym oddziale w szpitalu.
– Z pewnością takie Centrum uatrakcyjni nasz kierunek – przyznał prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski, rektor PWSZ w Pile, który osobiście gościł u starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. – Kiedy tylko je otworzymy, będziemy ubiegać się o studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo – dodał.

– Na pewno jest na to zapotrzebowanie i jestem przekonany, że takie centrum podniesie atrakcyjność nie tylko samej uczelni, ale również Piły, jako ośrodka akademickiego. Życzę sprawnej i skutecznej realizacji – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.
Budowa ruszy już niebawem, a do końca roku Centrum Symulacji Medycznej ma być gotowe. Jedną trzecią środków pochłoną prace budowalne, kolejną – wyposażenie, resztę – szkolenie personelu, które zresztą już się zaczęło.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart