ZdrowieZaproś MAMĘ na MAMMO

Zaproś MAMĘ na MAMMO

Studenci kierunku Elektroradiologia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu pod kierunkiem dr n. med. A. Dyzmann-Sroka przygotowali majową kampanię (plakat i tekst w załączeniu), której celem jest zwiększenie zgłaszalności mieszkanek Wielkopolski na profilaktyczne badania piersi.

Zaproś MAMĘ na MAMMO

Program profilaktyki raka piersi, w ramach programu zdrowotnego finansowanego ze środków NFZ, skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat i polega na wykonaniu badania mammograficznego w interwale raz na dwa lata. Ponieważ wskaźnik objęcia populacji programem wyniósł w styczniu 2022 roku 35,31%, zwracam się do Państwa z prośbą o upowszechnienie akcji wśród Wielkopolan, tak by nie tylko w maju zapraszali swoje mamy do udziału w badaniach – Dzień Matki w Wielkopolskim Centrum Onkologii trwać będzie przez cały rok.

Proponowane aktywności wynikają z założenia, że badania przesiewowe w onkologii, służą do identyfikacji nowotworu lub stanów przednowotworowych na wczesnym etapie procesu chorobowego, tj. zanim pojawiają się objawy kliniczne. Celem badań przesiewowych w kierunku wykrycia nowotworu jest zwiększenie skuteczności leczenia i prawdopodobieństwa przeżycia, przez wczesne rozpoczęcie terapii. Zorganizowane programy badań przesiewowych mają na celu rekrutację możliwie największej liczby osób w grupach docelowych (grupach podwyższonego ryzyka), aby umożliwić identyfikację jak największej liczby chorych nieświadomych toczącego się już procesu chorobowego. Dzięki upowszechnieniu korzyści z wczesnego wykrywania i akceptacji niewielkiego dyskomfortu związanego z badaniem, możliwe jest osiągnięcie wysokich wskaźników zgłaszalności na badania (nawet powyżej 80%), co bezpośrednio przekłada się na ograniczanie częstości późnej diagnozy i zmniejszenie ryzyka zgonu.

W Polsce od lat obserwuje się niską zgłaszalność do udziału w programach profilaktycznych. Niestety trend ten przekłada się na niską wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnych stadiach rozwojowych, a tym samym na mniejsze szanse wyleczenia oraz jak pokazują analizy ekonomiczne, na zwiększające się nakłady na opiekę zdrowotną i społeczną. Stadium zaawansowania nowotworu w momencie diagnozy stanowi czynnik prognostyczny w przypadku większości nowotworów złośliwych, a dodatkowo obrazuje on również wskaźnik świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Obserwowana w Polsce zbyt późna wykrywalność nowotworów wskazuje na niską świadomość społeczeństwa w zakresie wykonywania badań przesiewowych.

Wybrane dla Ciebie