Rekordowe zainteresowanie wystawców
W tegorocznej edycji ostatecznie wzięło udział 58 wystawców, choć zgłoszeń było ponad 60. Po raz drugi z rzędu jarmark zorganizowano na terenie kompleksu wypoczynkowego OSiR przy plaży nad Jeziorem Rychnowskim. Wśród stoisk znalazło się 14 podmiotów z samego Człuchowa, resztę stanowili stali bywalcy jarmarku oraz wystawcy z okolic Gdyni, Piły, Koszalina i województwa kujawsko-pomorskiego.
Msza odpustowa i tradycja imienin patrona
Od kilku lat jarmark odbywa się w niedzielę najbliższą 25 lipca, czyli imieninom patrona miasta, Świętego Jakuba Apostoła Starszego. Ponieważ w tym roku imieniny wypadły w sobotę, jarmark przesunięto na niedzielę 26 lipca. Tego samego dnia w kościele pw. Świętego Jakuba odprawiona została uroczysta Msza Święta odpustowa.
W otwarciu jarmarku, już tradycyjnie, uczestniczył proboszcz parafii, ksiądz Robert Mayer, któremu towarzyszył ksiądz profesor Zbigniew Wanat z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W rolę patrona jarmarku, Świętego Jakuba, po raz kolejny wcielił się mieszkaniec Człuchowa, Józef Faryno.
Lawendowe stoiska i warsztaty dla każdego
Na stoiskach królowało rękodzieło, wyroby rzemieślnicze, ozdoby, biżuteria i produkty regionalne, a wszędzie dominował kolor lawendowy. Odwiedzający mogli nie tylko podziwiać i kupować wyjątkowe wyroby, ale też aktywnie uczestniczyć w warsztatach i licznych atrakcjach przygotowanych na całodniowe wydarzenie.
Dla najmłodszych Stowarzyszenie Sabat Szefowych przygotowało uwielbiane przez dzieci bańki mydlane, a Urząd Miejski zaprosił do malowania workoplecaków. Chętnych nie brakowało też na warsztatach garncarskich Jarosława Arkuszyńskiego, plecenia wianków z Ewą Kiedrowską oraz pielęgnacji dłoni prowadzonych przez Aleksandrę Warnke z Chojnic.
Rekordowy konkurs na produkt jarmarku
Wyjątkowym punktem programu był konkurs na produkt jarmarku, do którego zgłoszono rekordowe 24 prace. Pierwsze miejsce zajęła Elżbieta Sawka z Dalęcina koło Szczecinka za pracę "Obraz lawendy w szufladzie". Drugie miejsce przypadło Małgorzacie Szulc z Kościerzyny za ceramicznego anioła w lawendowej sukience, a trzecie Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Człuchowie za wielkie lawendowe serce.
Nowy mural, który zostanie na dłużej
Tegoroczny jarmark miał też swoją wyjątkową nowość. Uwagę odwiedzających przyciągał nowy mural zdobiący jeden z domków letniskowych na terenie ośrodka. Autorem lawendowej kompozycji z hasłem "Człuchów. Lawendowe Miasto Północy" jest człuchowianin Michał Gałan. Praca szybko stała się jednym z charakterystycznych punktów terenu OSiR i będzie przypominać o jarmarku długo po jego zakończeniu.