Connect with us

Wiadomości

Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” szkolili pilskich leśników

Published

on

Obsługa i działanie na broni, pierwsza pomoc przedmedyczna i ewakuacja rannego z pola walki – to tylko przykładowe zagadnienia, jakich leśnicy z Pilskiej Dyrekcji Lasów Państwowych uczyli się pod okiem żołnierzy z 12. WBOT w Plaskoszu k. Tucholi.

Wspólne szkolenia leśników i żołnierzy odbywają się już od zeszłego roku. Wówczas przeszkolono kilkuset uczestników. Właśnie ruszyła kolejna edycja.

Zajęcia odbywały się tym razem w Plaskoszu w oparciu o Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych. Działania wspierali również terytorialsi z 8. Kujawsko- Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tego typu szkolenia nawiązują do przedwojennych tradycji przeszkolenia wojskowego leśników i miały na celu krzewienie tężyzny fizycznej. Przede wszystkim przygotowywały do zadań, które miały być przydzielone w czasie wojny.
To bardzo ważne, by społeczeństwo zdawało sobie sprawę, jak niebagatelną rolę w czasie zagrożeń militarnych mogą odgrywać leśnicy, którzy doskonale znają każdą ścieżkę i teren swojego nadleśnictwa. Domeną żołnierzy jest z kolei taktyka oraz operowanie bronią. Połączenie takich sił z całą pewnością będzie intensyfikowało działania dywersyjne a co za tym idzie – będzie kluczem do sukcesu w przypadku zagrożenia – tłumaczy płk Dariusz WYRZYKOWSKI, cz.p.o. dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas ćwiczeń, jednym z zadań leśników była ewakuacja rannych osób z płonącego budynku, którym następnie należało udzielić pierwszej pomocy. Każde tego typu szkolenie trwa pięć dni. Lasy Państwowe dysponują zasobami, które już wcześniej były wykorzystywane przez żołnierzy WOT do szkoleń poza obiektami wojskowymi. Ponadto w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służbę pełnią leśnicy, którzy charakteryzują się doskonałą znajomość terenu.

Advertisement

Porozumienie między DWOT i Lasami Państwowymi zostało podpisane 27. kwietnia ubiegłego roku właśnie w Plaskoszu k. Tucholi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Pancerna majówka w Pilskim Muzeum Wojskowym

Published

on

By

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się “Pancerna Majówka”, którą w dniach 3-4 maja organizuje Pilskie Muzeum Wojskowe.

– W piątek  3 maja zapraszamy na pierwszą prezentację czołgu związanego z historią Piły!!!! Jest to kolejny wielki powrót “do domu” po Tygrysku i Iskrze. Tego modelu czołgu nie było w Pile ponad 20 lat – zapewnia Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Atrakcje:
– pokazy zdalnie sterowanych modeli dużych czołgów i spotkanie z elitą polskich modelarzy z RC TANK, którzy je zbudowali,
– możliwość kierowania modelami czołgów dla dzieci,
– wystawa sprzętu wojskowego,
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– grochówka wojskowa
Program na sobotę 04.05.2024r.
– zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 zbiórka przy schronohangarze nr 1 (przy parkingu),
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– gastronomia.
– Uruchomienie i renowacja czołgu była możliwa dzięki wsparciu naszych Przyjaciół: CSWL, ASTANET, JENOX, KM IMPORT, RENOVATIO, STANIEK, TROTON – dodaje P. Olszyński.
Szczegóły dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce “Odwiedź”

Continue Reading

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement