Connect with us

Wiadomości

Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” szkolili pilskich leśników

Published

on

Obsługa i działanie na broni, pierwsza pomoc przedmedyczna i ewakuacja rannego z pola walki – to tylko przykładowe zagadnienia, jakich leśnicy z Pilskiej Dyrekcji Lasów Państwowych uczyli się pod okiem żołnierzy z 12. WBOT w Plaskoszu k. Tucholi.

Wspólne szkolenia leśników i żołnierzy odbywają się już od zeszłego roku. Wówczas przeszkolono kilkuset uczestników. Właśnie ruszyła kolejna edycja.

Zajęcia odbywały się tym razem w Plaskoszu w oparciu o Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych. Działania wspierali również terytorialsi z 8. Kujawsko- Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tego typu szkolenia nawiązują do przedwojennych tradycji przeszkolenia wojskowego leśników i miały na celu krzewienie tężyzny fizycznej. Przede wszystkim przygotowywały do zadań, które miały być przydzielone w czasie wojny.
To bardzo ważne, by społeczeństwo zdawało sobie sprawę, jak niebagatelną rolę w czasie zagrożeń militarnych mogą odgrywać leśnicy, którzy doskonale znają każdą ścieżkę i teren swojego nadleśnictwa. Domeną żołnierzy jest z kolei taktyka oraz operowanie bronią. Połączenie takich sił z całą pewnością będzie intensyfikowało działania dywersyjne a co za tym idzie – będzie kluczem do sukcesu w przypadku zagrożenia – tłumaczy płk Dariusz WYRZYKOWSKI, cz.p.o. dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas ćwiczeń, jednym z zadań leśników była ewakuacja rannych osób z płonącego budynku, którym następnie należało udzielić pierwszej pomocy. Każde tego typu szkolenie trwa pięć dni. Lasy Państwowe dysponują zasobami, które już wcześniej były wykorzystywane przez żołnierzy WOT do szkoleń poza obiektami wojskowymi. Ponadto w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służbę pełnią leśnicy, którzy charakteryzują się doskonałą znajomość terenu.

Advertisement

Porozumienie między DWOT i Lasami Państwowymi zostało podpisane 27. kwietnia ubiegłego roku właśnie w Plaskoszu k. Tucholi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement