Connect with us

Wiadomości

Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” szkolili pilskich leśników

Published

on

Obsługa i działanie na broni, pierwsza pomoc przedmedyczna i ewakuacja rannego z pola walki – to tylko przykładowe zagadnienia, jakich leśnicy z Pilskiej Dyrekcji Lasów Państwowych uczyli się pod okiem żołnierzy z 12. WBOT w Plaskoszu k. Tucholi.

Wspólne szkolenia leśników i żołnierzy odbywają się już od zeszłego roku. Wówczas przeszkolono kilkuset uczestników. Właśnie ruszyła kolejna edycja.

Zajęcia odbywały się tym razem w Plaskoszu w oparciu o Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych. Działania wspierali również terytorialsi z 8. Kujawsko- Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tego typu szkolenia nawiązują do przedwojennych tradycji przeszkolenia wojskowego leśników i miały na celu krzewienie tężyzny fizycznej. Przede wszystkim przygotowywały do zadań, które miały być przydzielone w czasie wojny.
To bardzo ważne, by społeczeństwo zdawało sobie sprawę, jak niebagatelną rolę w czasie zagrożeń militarnych mogą odgrywać leśnicy, którzy doskonale znają każdą ścieżkę i teren swojego nadleśnictwa. Domeną żołnierzy jest z kolei taktyka oraz operowanie bronią. Połączenie takich sił z całą pewnością będzie intensyfikowało działania dywersyjne a co za tym idzie – będzie kluczem do sukcesu w przypadku zagrożenia – tłumaczy płk Dariusz WYRZYKOWSKI, cz.p.o. dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas ćwiczeń, jednym z zadań leśników była ewakuacja rannych osób z płonącego budynku, którym następnie należało udzielić pierwszej pomocy. Każde tego typu szkolenie trwa pięć dni. Lasy Państwowe dysponują zasobami, które już wcześniej były wykorzystywane przez żołnierzy WOT do szkoleń poza obiektami wojskowymi. Ponadto w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służbę pełnią leśnicy, którzy charakteryzują się doskonałą znajomość terenu.

Advertisement

Porozumienie między DWOT i Lasami Państwowymi zostało podpisane 27. kwietnia ubiegłego roku właśnie w Plaskoszu k. Tucholi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ludzie

W Grabównie odbyła się kolejna edycja Drzymałówki

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Po raz kolejny w Grabównie odbyła się “Drzymałówka” – impreza, która ma kultywować pamięć o tym lokalnym bohaterze.

Jednym z elementów “Drzymałówki” była konkurs plastyczny na temat “Jak teraz mógłby wyglądać wóz Michała Drzymały”. W płynęło na niego aż 39 prac plastycznych. Jury nie miało łatwego zadania. Młodzież z gminy Miasteczko Krajeńskie miała wiele wizji. Według niektórych wóz Drzymały mógłby mieć na dachu panele fotowoltaiczne, a wokół umieszczone kamery. Jeszcze inni w wozie tym widzieli mały basen. Inwencja twórcza nie znała granic.

Prócz konkursu plastycznego był także test wiedzy o Michale Drzymale oraz konkurs kulinarny.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Zeroemisyjne, elektryczne autobusy Yutong E9 wyjadą na ulice Wałcza

Published

on

By

Zakończono dostawę 8 zeroemisyjnych elektrycznych autobusów Yutong E9. Podpisana w zeszłym roku umowa pomiędzy miastem Wałcz a Busnex Poland właśnie została zrealizowana. Wałcz stawia na rozwój elektromobilności w transporcie publicznym a realizacja tego zamierzenia została właśnie rozpoczęta.

Bardzo się cieszymy, że elektrobusy Yutong pojawią się także w województwie zachodniopomorskim. Do Wałcza dostarczyliśmy 9-metrowe pojazdy, sprawdzone już przez polskie samorządy. Osiem zeroemisyjnych autobusów elektrycznych to solidne wsparcie dla komunikacji miejskiej i krok w kierunku zielonego transportu. Już wkrótce nowoczesny, zeroemisyjny tabor obsłuży lokalną komunikację miejską – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Wybrany przez Wałcz Yutong E9 może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Ten elektryczny autobus ma 9 metrów długości i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także wyposażony w klimatyzację i system monitoringu. Kontrakt obejmował również dostawę 4 mobilnych, dwustanowiskowych ładowarek do elektrobusów.

Zakup przez Wałcz zeroemisyjnego taboru autobusowego oraz infrastruktury do ładowania został dofinansowany kwotą w wysokości ponad 15 mln zł w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Zielony Transport Publiczny”. Umowa została zawarta w 2022 r., a w 2023 r. miasto wybrało w przetargu Busnex Poland jako dostawcę elektrobusów.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement