Connect with us

Kultura

Zagroda Krajeńska zaprasza w ten weekend

Published

on

Pierwsza niedziela w tym sezonie odbędzie się pod hasłem „Krajeńsko w Zagrodzie Krajeńskiej”. Będą stoiska z produktami lokalnymi: Jerzy Brzeziński z haftem krajeńskim oraz Siostry Zakonne z Więcborka z krajeńskim rękodziełem z Fundacji „Mała Trzódka”. Smaki Krajny zaserwują Restauracja Pirzok, Jolanta Mielke – Serki z Ługów oraz Agata Kalisz. Wszystko to odbędzie w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie.

Punktualnie o godz. 15:00 na terenie Zagrody odbędzie się przedstawienie w gwarze krajeńskiej pt: „Wielka Sobota” w wykonaniu dzieci z „Klasy Krajeńskiej” ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Gleśnie.

Natomiast o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie „Stroje krajniackie – historia i kontynuacja” – wykład z prezentacją multimedialną na bazie najnowszych ustaleń Doroty Angutek dotyczących stroju na Krajnie.

Tego dnia ogłoszony zostanie konkurs dla KGW z Krajny organizowany przez Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Tradycje związane ze strojem ludowym są ważnym elementem tożsamości regionalnej, ale też piękną i coraz częściej docenianą inspiracją dla współczesności, czego przejawem są, chociażby niezwykłe stroje charakteryzujące koła gospodyń wiejskich na Krajnie.

Advertisement

Zapraszamy, na wszystkie atrakcje wstęp wolny!

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement