Wystawy o lokalnych bohaterach Bitwy Warszawskiej

Jeszcze do czwartku, 22 października można obejrzeć ciekawe wystawy zdjęć i dokumentów na temat bohaterów, byłych mieszkańców powiatu pilskiego, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego wydarzenia.

Projekt realizuje Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile ze szkołami średnimi: Zespołem Szkół Gastronomicznych i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Pile oraz Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wyrzysku.
Placówki te stworzyły tzw. Koalicję dla Niepodległej w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicja dla Niepodległej #wiktoria 1920″.

W ramach projektu urządzono cztery bogato udokumentowane wystawy fotograficzne “Przystanki Polskości” – przed dwiema pilskimi szkołami – uczestnikami projektu, na dziedzińcu BWAiUP w Pile przed MGOK w Wyrzysku, przy których odbyły się ciekawe lekcje z historii poprowadzone przez Romana Chwaliszewskiego, historyka i regionalistę.

– Okazuje się, że na terenie powiatu pilskiego było kilkuset uczestników bitwy polsko-bolszewickiej; wielu żołnierzu zginęło, tak że nie jest to projekt oderwany od rzeczywistości – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Każda wystawa ma swoich lokalnych bohaterów. Wielu z nich uczestniczyło również w Powstaniu Wielkopolskim. Warto wybrać się na spacer i je obejrzeć.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart