Wystawa o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Z okazji miesiąca pamięci żołnierzy wyklętych w Zespole Szkół Technicznych w Pile otwarto wystawę „Całe życie rtm. Witolda Pileckiego dla wolnej i niepodległej”.

Jej organizatorami i głównymi pomysłodawcami byli uczniowie klasy pierwszej – oddziału przygotowania wojskowego pod opieką nauczyciela przedmiotów wojskowych i specjalisty ds. przygotowania wojskowego Bogusława Kaczmarka.

Wystawę otworzył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Takie przedsięwzięcia są bardzo potrzebne. To ważne, aby młodzi ludzie mogli poznać sylwetkę i losy rotmistrza Witolda Pileckiego i brali z jego życia i postawy moralnej przykład. Rotmistrz Witold Pilecki kochał Boga i Ojczyznę. Nie godząc się z sowietyzacją i komunizacją kraju walczył o Polskę Wolną i Nieodległą. O takich bohaterach należy pamiętać i przekazywać o nich wiedzę kolejnym pokoleniom – powiedział.

W otwarciu wystawy uczestniczyli również: Daria Szostak, dyrektor ZST w Pile, ks. Kazimierz Chudzicki, proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Pile oraz ks. dr Jarosław Wąsowicz również z parafii Świętej Rodziny. Ponadto: płk Adam Nawrocki, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile, płk Sławomir Rzadkiewicz, dowódca 100 Batalionu Łączności w Wałczu ze współpracownikami.
________________

Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Został stracony w 1948. Wyrok śmierci unieważnienie dopiero w 1990 r. Pośmiertnie rotmistrz Witold Pilecki w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart