Connect with us

Wiadomości

W Pile wręczone wysokie odznaczenia państwowe

Published

on

W Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń zasłużonym mieszkańcom regionu. Uroczystość odbyła się z inicjatywy posła ziemi pilskiej, wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka.

 

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i mianowanie na stopień podporucznika otrzymał pośmiertnie Franciszek Toboła – powstaniec wielkopolski i śląski, więzień polityczny, burmistrz Mikstatu i pierwszy powojenny prezydent Piły. Order Polonia Restituta oraz patent oficerski odebrali potomkowie Franciszka Toboły – Małgorzata Tomaniak, Marek Toboła i Piotr Toboła. Ponadto, 11 mieszkańców regionu (niżej wymienionych) otrzymało prezydenckie Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości – myślę, że zarówno nazwiska, jak i działalność tych osób, są Państwu doskonale znane. Uroczystość uświetniła laudacja Wojciecha Kicmana, poświęcona Franciszkowi Tobole, a także koncert pianistki Moniki Sroczyńskiej.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Advertisement

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 25 października 2022 r. o nadaniu orderów, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony zostaje pośmiertnie:

 

 1. Franciszek Toboła

 

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

 

Advertisement

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 21 listopada 2022 r. oraz 21 grudnia 2022 r., z wniosku Grzegorza Piechowiaka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostają:

 

 1. Maria Teresa Bochan
 2. Dorota Fechner
 3. Marek Fijałkowski
 4. Bogusław Zygmunt Kaczmarek
 5. ks. Mariusz Kałas
 6. Tadeusz Kurzac
 7. Wiesław Andrzej Maszewski
 8. Karol Nowicki
 9. ks. Stanisław Józef Oracz
 10. Mirosław Kazimierz Przyborowski
 11. Andrzej Zaranek

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiony został w 2018 r. To nagroda przyznawana na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy przyczyniają się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej Polskiej. Jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2022.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Uwaga! Utrudnienia na drodze!

Published

on

By

fot. KPP Piła

W związku z kolizją drogową, do której doszło w nocy z piątku na sobotę uszkodzona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Niepodległości, 500-lecia Piły oraz ul. Koszalińskiej. Do czasu jej naprawy sygnalizacja nadaje tylko sygnał ostrzegawczy.

👮🏻 Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców policjanci pilskiej drogówki będą doraźnie kontrolować to skrzyżowanie, szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu. W momentach newralgicznych będą też ręcznie kierować ruchem.
🚗 Przypominamy również, że al. Niepodległości jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast kierowcy jadący od strony mostów królewskich lub lotniska są na drogach podporządkowanych i muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
🚨Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Sugerujemy też wybranie alternatywnej trasy przejazdu i ominięcie utrudnienia.

Continue Reading

Na sygnale

26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim

Published

on

By

Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim w pow. złotowskim.

Oficer prasowy złotowskiej policji asp. Damian Pachuc przekazał PAP, że w niedzielę po godz. 8.00 służby otrzymały zgłoszenie o tym, iż na jeziorze wywrócił się kajak, którym płynęli mężczyzna i kobieta. “Świadkom udało się wyłowić z wody kobietę” – zaznaczył.

Dodał, że kajakarza pod wodą zlokalizowali dopiero przybyli na miejsce strażacy z grupy wodno-nurkowej.

-Podjęte czynności ratunkowe nie przywróciły czynności życiowych mężczyźnie – wskazał.

Ofiarą utonięcia jest 26-letni mieszkaniec powiatu pilskiego. Towarzyszyła mu 20-letnia kobieta. Policja pod nadzorem prokuratora bada okoliczności wypadku. Ciało mężczyzny zostanie poddane sekcji zwłok.

Advertisement

 

(PAP)

Advertisement
Continue Reading