Connect with us

Wiadomości

W Pile świętowano Dzień Weterana i Uczestników Misji Pokojowych ONZ

Published

on

29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
Dzień Weterana to polskie święto wprowadzone przez Sejm RP w 2011 roku. Jego celem jest uhonorowanie, a zarazem przypomnienie działań polskich żołnierzy w ramach misji pokojowych ONZ na całym świecie. Jest ono zbieżne z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Z tej okazji pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa w Pile odbyła się uroczystość ku pamięci polskich żołnierzy, którzy polegli na misjach pokojowych. Kwiaty w imieniu władz Powiatu Pilskiego złożył także Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Jak co roku oba święta obchodzili członkowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koła nr 24 w Pile, którego prezesem jest Tadeusz Daukszewicz. Z tej okazji życzenia i gratulacje złożył wszystkim członkom stowarzyszenia wicestarosta Arkadiusz Kubich.

Advertisement

– Polscy żołnierze mają wspaniale zasługi w misjach pokojowych na całym świecie. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do ratowania ludzkiego życia – mówił.
W podziękowaniu za wspieranie działań Koła nr 24 w Pile wicestarosta Arkadiusz Kubich  otrzymał Srebrny Medal za Zasługi dla SKMP ONZ, który nadał prezes Zarządu Głównego SKMP ONZ gen. bryg. dr Stanisław Woźniak.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzą także uczestnicy grup ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, kontyngentów Policji i Straży Granicznej, czy też innych funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Pile powstanie nowy żłobek

Published

on

By

Już wkrótce w Pile powstanie nowy żłobek. Właśnie Gmina Piła podpisała z Wojewodą Wielkopolskim umowę na dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Maluch+.

O tym, że w Pile brakuje miejsc w żłobkach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak szansa, że niebawem się to zmieni. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał właśnie umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim na dofinansowanie utworzenia żłobka. Kwota dofinansowania to ponad 1,7 mln złotych.

Żłobek ma powstać w miejsce zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń  podpisało umowę na 1,2 mln złotych. Z tych pieniędzy zostanie utworzony klubu dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Środki pochodzą z rządowego programu Maluch+.

Advertisement

 

 

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

1,6 mln złotych dla Szpitala Powiatowego w Wyrzysku

Published

on

By

fot. WUW

Mieszkańcy Wyrzyska i powiatu pilskiego czekali wiele lat na ten moment. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę na udzielenie dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł, dzięki której w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zostanie wybudowany łącznik, który połączy trzy budynki szpitala.

Dotacja udzielona Powiatowi Pilskiemu obejmuje dofinansowanie rozwoju Szpitala Powiatowego w Wyrzysku w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku pan prezes szpitala, pan dyrektor ds. lecznictwa, a także pan starosta, artykułowali potrzebę budowy łącznika między budynkami szpitala. Taki wniosek został złożony i dzięki decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego udzielona została dotacja z rezerwy ogólnej budżetu państwa i ta inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Bardzo się cieszę, bo to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Wyrzysk oraz całego powiatu pilskiego, dla pacjentów, jak i dla kadry szpitala, która dzięki dofinansowaniu będzie miała lepsze warunki pracy – dodał.

Wojewoda przekazał również dyrekcji szpitala dwa respiratory, które są częścią wyposażenia dla wielkopolskich placówek od WHO, która przekazała stronie polskiej sprzęt w postaci defibrylatorów, respiratorów oraz urządzeń do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Advertisement
Continue Reading